Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #10 - tranzystory unipolarne (MOSFET)


Komentator

Pomocna odpowiedź

@s44 zweryfikujemy układ, daj tylko znać jakich konkretnie tranzystorów użyłeś. Niestety nie masz zarejestrowanego zestawu do tego kursu, więc nie wiem czy korzystasz z tych samych elementów, które były używane w kursie.

Link do komentarza
Share on other sites

@s44 obejrzałem połączenia, nie wszystko widać bo jest tu trochę gęsto od elementów ale wygląda dobrze. Sprawdź czy masz ciągłość, czy kabelki zwierają, czy nóżki elementów mają kontakt z płytką. Później sprawdź czy tranzystory działają w osobnych układach np kluczach z części 1 kursu.

Link do komentarza
Share on other sites

Po wielu próbach postanowiłem zerknąć czy ktoś też miał podobny do mnie problem. Obawiam się, że wszystkie cztery tranzystory z mojego zestawu albo były zniszczone, albo nieświadomie sam zniszczyłem. Zastąpiłem brzęczyk diodą z rezystorem. Mimo, że bramka tranzystora podłączona jest do minusa baterii to dioda świeci. Z tego co rozumiem to tak nie powinno się dziać, prawda? Podobnie sytuacja wygląda z brzęczykiem i wszystkimi tranzystorami. Czy coś robię źle, czy to kwestia tranzystorów?

image.png

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 minutę temu, Torianen napisał:

Jak przykładam pomiędzy drain a source to we wszystkich tranzystorach pokazuje około 0.6V. Czyli raczej pozostaje mi szukać sklepu z częściami 😥

To jeszcze zależy jak przykładasz sondy, bo w jedną stronę mają pokazywać spadek na wewnętrznej diodzie a odwrotnie ma nie pokazywać nic...

Link do komentarza
Share on other sites

27 minut temu, farmaceuta napisał:

To jeszcze zależy jak przykładasz sondy, bo w jedną stronę mają pokazywać spadek na wewnętrznej diodzie a odwrotnie ma nie pokazywać nic...

Okej, jakbyś mi mógł potwierdzić lub zaprzeczyć i wyjaśnić to byłbym wdzięczny. Mój tranzystor to BS170image.thumb.png.c1b4b7a4264ffad5f006700b876e31fc.png

Ustawiłem miernik w tryb pomiaru diody czy jak on się tam nazywa. W momencie, gdy przykładam plus do drenu a minus do źródła to pokazuje ok. 0.6V. W drugą stronę jest 0V. Czy nie powinno być odwrotnie? 

Gdy najpierw na chwilę przyłożę plus do bramy a minus do źródła, a następnie minus zostawię przy źródle a plus przełożę do drenu to miernik wskazuje ok 0.05V. Po zwarciu bramy i źródła pomiary są takie jak wcześniej, tzn. 0.6V lub 0V w zależności od podłączenia sond. 

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Treker napisał:

@Torianen tranzystory MOSFET są wrażliwe na wyładowania ESD, więc mogłeś je uszkodzić "dotykiem". Czy podczas wykonywania ćwiczeń z pierwszego poziomu kursu elektroniki, działały one poprawnie?

Nie pamiętam niestety, ale wydaje mi się, że tak. A przynajmniej ten jeden, z którego korzystałem. Kupi się nowe i wracam do nauki 😁

Link do komentarza
Share on other sites

Dzień dobry, mam pewien problem do układu użyłem BS170 i buzzer jak w ćwiczeniu ale kiedy bramkę połączę do masy to buzzer nadal wydaje dźwięk. Sprawdziłem na symulatorze uwzględniając inne rozmieszczenie nóżek i buzzer nie wydaje dźwięku gdy bramka jest połączona do masy. To znaczy że mam uszkodzone wszystkie 4 mosfety? Po napisianiu wpisu zobaczyłem co sie stanie jak obróce mosfet i buzzer podepne do źródła a dren do (-)  to układ działa jak należy. Czy to normalne zjawisko?

 

325042792_576587367658530_2046380537421591996_n.jpg

Opera Zrzut ekranu_2023-02-06_213224_www.tinkercad.com.png

Edytowano przez szerszun
Link do komentarza
Share on other sites

@szerszun ostatnio otrzymaliśmy od kilku osób zgłoszenia, które wskazują, że faktycznie jedna z serii tych tranzystorów mogła być w całości uszkodzona.  Napisz proszę na adres reklamacje@botland.com.pl, na pewno szybko uda się wymienić element na nowy. Mam nadzieję, że dalej obejdzie się już bez takich niespodzianek!

 

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

Zdaje się że mam podobną sytuację jak @szerszun podłączyłem układ zgodnie z obrazkiem z wyprowadzeniami tego tranzystora i tak samo jak na ilustracji do ćwiczenia, niezależnie od tego czy zwieram bramkę przez rezystor do plusa z baterii czy minusa to brzęczyk nadal działa:

Mosfet2.thumb.jpg.51ee3b141f2017ccde181eafedcbad0b.jpg

Natomiast odwróciłem tranzystor w drugą stronę i układ zaczął działać(chyba) poprawnie, bo zwarcie bramki do masy wyłączało brzęczyk, natomiast zwarcie do plusa go uruchamiało:

Mosfet1.thumb.jpg.ee7fd05aab755136bcf30f4a8c026433.jpg

Wszystkie 4 mosfety które mam w zestawie działają tak samo. Czy one naprawdę są uszkodzone, czy po prostu partia jest wadliwa i dren jest zamieniony miejscami ze źródłem?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@DawidZG wszystko wskazuje na to, że wyprowadzenia zostały zamienione, ale to tylko przypuszczenia. Tak naprawdę nie wiadomo co się stało i nie ma co zgadywać. Jeśli układ po zamianie działa to dobrze, ale to nie jest rozwiązanie 😉 Odezwij się do Botlandu na pewno dostaniesz nowe tranzystory, które nie będą pochodziły z tej wadliwej partii. W nowych zestawach na pewno już ten problem nie powinien występować, a niestety nie jesteśmy w stanie namierzyć dokładnie do kogo trafiły problematyczne tranzystory.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.