Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #10 - tranzystory unipolarne (MOSFET)

Pomocna odpowiedź

@Vuko dzięki za zgłoszenie - poprawiłem już na blogu. Przy najbliższej okazji naniesiemy też poprawkę do książki i e-booka.

Cześć, chyba popsułem tranzystor. Po podłączeniu prądu do układu buzzer piszczał bardo głośno, ale po chwili zaczął piszcześ kilka razy ciszej. Problem wystąpił z rezystorem 10K (do +). Wszystko w układzie podłączyłem poprawnie. Dlaczego tak się stało?

@789 witam na forum 🙂 

A możesz sprawdzić, jaki płynie prąd drenu? Sprawdz też czy rezystory mają nóżki czyste - bez kleju z taśmy i dobrze siedzą w płytce stykowej.

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Prąd drenu to 1.07 mA. Rezystor  miał nóżki ubrudzone klejem z taśmy. Wymieniłem go na nowy czysty. Prąd zmierzyłem po wymianie rezystora.

(edytowany)

@789 1 mA na drenie to prąd w normie, ciężko coś doradzić. Najlepiej jakbyś napisał jeszcze szczegóły - pomierzył różne napięcia i prądy w układzie.

Pytanie: czy buzzer piszczy podobnie w układzie z samym zasilaniem bez tranzystora?

Edytowano przez Gieneq

Buzzer w układzie z samym zasilaniem piszczy bardzo głośno. Gdy buzzer jest podłączony szeregowo z rezystorem 10K piszczy ciszej niż w układzie z tranzystorem i rezystorem 10k(do+)

Uds: 4 V

Ugs: 1.4 V

Ig: 0.50mA

@789 przepraszam że dopiero teraz odpisuję, byłem na urlopie 🏝️ 

Może temat jest jeszcze aktualny. Patrząc na Uds to chyba masz inne zasilanie niż z kursu, albo bateria jest rozładowana. Napięcie progowe na bramce jest też dość niskie, spróbuj dać z 2V. Co prawda tranzystor BS170 jest przystosowany do dość niskich napięć ale nie aż tak niskich.

Zasilam układ za pomocą 4 baterii AA. Napięcie zasilania to około 6V. Żadna z baterii nie jest rozładowana.

(edytowany)

Fajna zabawa, ale uszkodziłem aż 2 MOSFETY 😞 Przed użyciem każdego dotknąłem bolca w gniazdku aby się rozładować. Nie wiem co się z nimi stało, chyba kupię sobie więcej tych tranzystorów.

Edit: Poczytałem sobie inne komentarze, i czy rzeczywiście kiedyś w zestawie były 2 a nie 4 tranzystory? Nadal zostały mi dwa, zbudowałem z nich multiwibrator astabilny, przy okazji potestowałem różne pojemności. I tu też pytanie. Da się użyć w obwodzie multiwibratora astabilnego na MOSFETach kondensatorów z polaryzacją (elektrolitycznych)? Testowałem to podpinając minus kondensatora do bramki a plus kondensatora do drenu przeciwnego tranzystora. Świeciła się tylko jedna dioda LED podpięta do losowego tranzystora.

Edytowano przez Dewidos

@Dewidos lepiej uszkodzić coś teraz niż w przyszłości 😉 Jeśli chodzi o liczbę elementów w zestawie to z czasem powiększaliśmy liczbę elementów, możliwe, że kiedyś było mniej tych konkretnych elementów. Jeśli chodzi o Twój samodzielny eksperyment to najlepiej będzie jak pokażesz schemat lub chociaż zdjęcie gotowego układu - będzie łatwiej coś doradzić.