Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #10 - tranzystory unipolarne (MOSFET)


Komentator

Pomocna odpowiedź

Cześć, chyba popsułem tranzystor. Po podłączeniu prądu do układu buzzer piszczał bardo głośno, ale po chwili zaczął piszcześ kilka razy ciszej. Problem wystąpił z rezystorem 10K (do +). Wszystko w układzie podłączyłem poprawnie. Dlaczego tak się stało?

Link do komentarza
Share on other sites

@789 witam na forum 🙂 

A możesz sprawdzić, jaki płynie prąd drenu? Sprawdz też czy rezystory mają nóżki czyste - bez kleju z taśmy i dobrze siedzą w płytce stykowej.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Prąd drenu to 1.07 mA. Rezystor  miał nóżki ubrudzone klejem z taśmy. Wymieniłem go na nowy czysty. Prąd zmierzyłem po wymianie rezystora.

Link do komentarza
Share on other sites

@789 1 mA na drenie to prąd w normie, ciężko coś doradzić. Najlepiej jakbyś napisał jeszcze szczegóły - pomierzył różne napięcia i prądy w układzie.

Pytanie: czy buzzer piszczy podobnie w układzie z samym zasilaniem bez tranzystora?

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Buzzer w układzie z samym zasilaniem piszczy bardzo głośno. Gdy buzzer jest podłączony szeregowo z rezystorem 10K piszczy ciszej niż w układzie z tranzystorem i rezystorem 10k(do+)

 

Uds: 4 V

Ugs: 1.4 V

Ig: 0.50mA

Link do komentarza
Share on other sites

@789 przepraszam że dopiero teraz odpisuję, byłem na urlopie 🏝️ 

Może temat jest jeszcze aktualny. Patrząc na Uds to chyba masz inne zasilanie niż z kursu, albo bateria jest rozładowana. Napięcie progowe na bramce jest też dość niskie, spróbuj dać z 2V. Co prawda tranzystor BS170 jest przystosowany do dość niskich napięć ale nie aż tak niskich.

Link do komentarza
Share on other sites

Fajna zabawa, ale uszkodziłem aż 2 MOSFETY 😞 Przed użyciem każdego dotknąłem bolca w gniazdku aby się rozładować. Nie wiem co się z nimi stało, chyba kupię sobie więcej tych tranzystorów.

Edit: Poczytałem sobie inne komentarze, i czy rzeczywiście kiedyś w zestawie były 2 a nie 4 tranzystory? Nadal zostały mi dwa, zbudowałem z nich multiwibrator astabilny, przy okazji potestowałem różne pojemności. I tu też pytanie. Da się użyć w obwodzie multiwibratora astabilnego na MOSFETach kondensatorów z polaryzacją (elektrolitycznych)? Testowałem to podpinając minus kondensatora do bramki a plus kondensatora do drenu przeciwnego tranzystora. Świeciła się tylko jedna dioda LED podpięta do losowego tranzystora.

Edytowano przez Dewidos
Link do komentarza
Share on other sites

@Dewidos lepiej uszkodzić coś teraz niż w przyszłości 😉 Jeśli chodzi o liczbę elementów w zestawie to z czasem powiększaliśmy liczbę elementów, możliwe, że kiedyś było mniej tych konkretnych elementów. Jeśli chodzi o Twój samodzielny eksperyment to najlepiej będzie jak pokażesz schemat lub chociaż zdjęcie gotowego układu - będzie łatwiej coś doradzić.

Link do komentarza
Share on other sites

Taka być może pierdoła, ale w instrukcji do zbudowania układu jest podane:

...
1 × rezystor 100 R,
1 × rezystor 1 kΩ,
1 × rezystor 1 M,
...

I moja wątpliwość czy to celowe czy bez znaczenia? Bo pamiętam, że literę "R" stosuje się gdy nie można użyć znaku omega "Ω". W drugim przykładzie z kolei jest właśnie podany symbol "Ω", za to w trzecim rezystorze w ogóle nie ma jednostki. Jeśli dobrze rozumiem to jest odpowiednio: sto omów, tysiąc omów i milion omów, tak?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.