Skocz do zawartości

Wybór stacji lutowniczej za około 300zł - prezent dla chłopaka


Anitata

Pomocna odpowiedź

Cześć,
Chcę kupić chłopakowi na urodziny stację lutowniczą, gdyż wkręca się coraz mocniej w zabawę elektroniką i chciałabym go troszkę w tym wesprzeć, a wiem, że na swoją obecną lutownicę narzeka.

Nie znam się jednak na tym wcale, a nie chciałabym przepłacić za bubla lub coś, co niekoniecznie będzie dobre do tworzenia robotów 🙄

Do wyboru mam takie stacje:

SOLOMON SL-10 RoHS

SOLOMON SL-10 ESD RoHS

SOLOMON SL-20 RoHS

SOLOMON SL-20 C RoHS

SOLOMON SL-20 ESD RoHS

RT-24 80W /Elwik/

Szczerze mówiąc, dla mnie wyglądają wszystkie bardzo podobnie 😅 Czy ktoś z Was miał styczność z którąś z nich i może powiedzieć coś więcej na jej temat (polecić, nie polecić). Albo może po ich parametrach możecie stwierdzić, która byłaby najlepsza, która by Was najbardziej ucieszyła? (o ile w ogóle, mam nadzieję, że to trafiony prezent 🙄 )

Link do komentarza
Share on other sites

W lutownicy oprócz oczywiście całej ergonomii, estetyki, wymiarów, mocy itp podobnych rzeczy najważniejszy jest grot. Jeżeli do lutownic danego typu/producenta można kupić wiele różnych grotów i są one dobrej jakości, cały sprzęt jest godny polecenia. Ja mam niezbyt dobre doświadczenia z tymi lutownicami. O ile jeszcze wybór grotów jest OK: są cienkie i grube, płaskie i ostre, długie i krótkie o tyle ich jakość jest marna. Już po kilku godzinach używania (a szczególnie w temperaturach lutowania bezołowiowego) nie chcą się zwilżać cyną i lutowanie zaczyna być męką.

Osobiście polecam PACE, ale to droga firma. Jeden grot wytrzymuje ponad rok czasu, wybór kształtów jest niesamowity i moim zdaniem warto wydać trochę kasy na sprzęt na lata. U mnie w firmie koledzy chwalą sobie też sprzęt ERSA iCON - szybkie, lekkie i mocne lutownice, ale to chyba jeszcze wyższa półka.

Każdy sprzęt tego typu to dobry prezent dla wkręconych: multimetr, zasilacz, może oscyloskop (nawet taki za 200zł podłączany do PC), jakiś programator lub płytka Arduino z dodatkami (lub cały zestaw do naszego kursu), silniczki, serwa, czujniki, wyświetlacze, zestawy elementów RC, ładowarka, akumulatory, całe podwozia...

Link do komentarza
Share on other sites

Chcę kupić chłopakowi na urodziny stację lutowniczą, gdyż wkręca się coraz mocniej w zabawę elektroniką

Skoro się tak "wkręca", to kup mu części i niech sam sobie zmontuje w/g projektu kolegi z "sąsiedniego forum": Stacja lutownicza ArduSolder

Będzie miał dobrą lutownicę i satysfakcję, że sam ją zbudował good2.gif

Link do komentarza
Share on other sites

NDN LF389d 🙂

Miałem jedną, długo. Zajechałem, kupiłem kolejną niedawno. Sprzęt nie do zdarcia, jeśli się nie przejedzie samochodem po kolbie (nie żebym to zrobił dłubiąc sobie przy alarmie 🤣 )

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jak początkujący i jeszcze chłopak - polecam WEP 852D+ - Tylko 215 zł plus wysyłka, mieścisz się poniżej 300 zł - Powinien chłopak być zadowolony - Ja jestem ( kupiłem sam, ale chciałbym żeby zrobiła mi to jakaś dziewczyna 🙂 ) Pozdrawiam 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Hej, nie wykręcaj się tak łatwo. Napisz co wybrałaś a czego nie i dlaczego. Nas też to interesuje, bo być może w czasie przeglądu rynku lub forów dowiedziałaś się czegoś ciekawego. Prawie każdy ma w domu jakiś warsztat i chciałby porównać swoje narzędzia z Twoim wyborem.

Link do komentarza
Share on other sites

Wybaczcie, nie chciałam, by tak to wyglądało na wykręcanie.

Ogólnie to mam jeszcze miesiąc do zakupu i wciąż nie jestem zdecydowana, bo widzę różne opinie wszędzie. W każdym razie raczej SOLOMONy odpuszę, z tymi grotami zniechęciłeś, wolałabym by prezent jednak pomagał, niż powodował frustrację 🙂

Widziałam również pochwały dla takiego modelu:

Xytronic LF 389D 60W/230V.

Mocno nad nim myślę, bo ma te wymienne groty. Co uważacie?

Oprócz tego rozważam

RT-24 80W elwik

oraz te, o których tu była mowa, czyli

WEP 852D+ i NDN LF389d

Droższych raczej nie kupię, dla mnie to trochę dużo, wiem też, że sam droższej by na tę chwilę nie kupił.

Będę przez ten miesiąc podpytywać, dopytywać, najwyżej się domyśli o co chodzi i nie będzie niespodzianki, ale chyba lepiej tak, niż kupić coś, z czego będzie niezadowolony ^^

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym kupił WEP 852D+.

Praktycznie każda lutownica ma wymienne groty, to tylko kwestia dostępności.

Inn kwestia że od roku mam ten sam i lutuję nim wszystko, od QFP po 4mm goldy.

Ja mam ZD-931 i najtańszego hotaira, ale WEP 852D+ powinien dać to samo taniej i w jednej obudowie.

Link do komentarza
Share on other sites

Grabki, zasadniczo to jest xytronic, tylko z inną nalepką.

Ogólnie bardzo fajna lutownica, jak się do tego doda grot w kształcie noża (taki płaski, ścięty pod kątem), to można polutować nią wszystko.

Do tego mam ZAOXIN 852D, ale 850D spokojnie starcza.

Osobiście wolę mieć dwa osobne urządzenia, ale ja ogólnie dziwny jestem 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Osobiście posiadam SOLOMON SL-20 ESD. Trochę sztywny przewód ale stacja dla mnie wystarczająca i bardzo ją polecam. Dodatkowo pasuje minifala xytronica po odcięciu kawałka co jest ogromnym plusem. Wersja ESD posiada dodatkowe uziemienie grota. Tanie groty. Stację tyram od roku i dalej śmiga jak ta lala.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.