Skocz do zawartości

Sposób działania wykrywacza kabli z prądem w ścianie.


dusi007

Pomocna odpowiedź

Witam tak jak w temacie interesuje mnie sposób działania tego urządzenia.

Na przykład coś takiego:

http://allegro.pl/wykrywacz-kabli-przewod-metali-detektor-metalu-i5868010626.html

Może ktoś się już z tym zetknął, i chciałby się podzielić 😉

Z góry dzięki !

__________

Komentarz dodany przez: Treker

_allegro

Link do komentarza
Share on other sites

Generuje wysoką częstotliwość i sprawdza czy jej coś nie zakłóca, tak w dużym uproszczeniu (Pamiętasz jak przy zbliżeniu ręki do anteny radia zmienia się jego nastrojenie?). Ale nie mam pojęcia jaki związek to może mieć z robotami.

Link do komentarza
Share on other sites

W trybie poszukiwania kabli sieciowych pod napięciem, cewka jest odbiornikiem pola magnetycznego, coś jak wtórne uzwojenie transformatora. W urządzeniu jest wzmacniacz 50Hz i detektor. Im bliżej do kabla tym indukuje się wyższe napięcie i tym wskazówka wychyla się bardziej.

W trybie wykrywacza metali cewka jest elementem generatora LC o częstotliwości zależnej m.in. od indukcyjności cewki. Ta z kolei zależy od przenikalności magnetycznej ośrodka, czyli okolic cewki. Powietrze ma ją inną, beton troszkę inną a metale bardzo inną. To powoduje, że metalowy puc w pobliżu cewki zmienia częstotliwość generatora. To prymitywna metoda, ale w urządzeniu za 30zł które ma wykryć pręt zbrojeniowy z odległości 5cm, często stosowana. Można też badać dobroć cewki zmieniającą się na skutek strat jakie wnosi do obwodu magnetycznego pobliski metal. To zmienia amplitudę i to też można pokazywać.

Radio nie zmienia swojego "nastrojenia", bo częstotliwość generatora lokalnego (heterodyny lub jak kto woli LO - Local Oscillator) jest niezmienna i zależna jedynie od położenia pokrętła "skali". Nowe odbiorniki mają syntezer PLL stabilizowany kwarcem więc tu już w ogóle nie ma mowy o odstrajaniu. Zmienia się jedynie charakterystyka kierunkowa, dobroć i skuteczność anteny. Dlatego radio gra lepiej lub gorzej, ale nie jest to dobry odpowiednik urządzenia do wykrywania przewodów.

Link do komentarza
Share on other sites

Radio nie zmienia swojego "nastrojenia", bo częstotliwość generatora lokalnego (heterodyny lub jak kto woli LO - Local Oscillator) jest niezmienna i zależna jedynie od położenia pokrętła "skali". Nowe odbiorniki mają syntezer PLL stabilizowany kwarcem więc tu już w ogóle nie ma mowy o odstrajaniu. Zmienia się jedynie charakterystyka kierunkowa, dobroć i skuteczność anteny. Dlatego radio gra lepiej lub gorzej, ale nie jest to dobry odpowiednik urządzenia do wykrywania przewodów.

A to ciekawe, co piszesz, bo nie przypominam sobie, żeby radia, które za młodu budowałem, miały w sobie superheterodynę. Miały układ LC, diodę i wzmacniacz akustyczny. Antena była częścią układu LC tak więc jej charakterystyka jak najbardziej wpływała na częstotliwość, jaką odbierałeś. No ale to pewnie kwestia mojego wieku i takich wynalazków już nie nazywa się dziś "radiem".

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Naprawdę jestem pod wrażeniem Twojego doświadczenia. Dziś ze świecą szukać ludzi, którzy samodzielnie robili radia a elektronicy przychodzący do firmy na rozmowy kwalifikacyjne nie potrafią sklecić prostego układu bo lutownica ich parzy w ręce. Tylko pisząc post pomyśl czasem proszę o tych wszystkich, którzy to przeczytają. Ilu z nich na słowo "radio" wspomni przedmiot z którego słuchają Trójki a ilu pomyśli: "ach, to pewnie to prymitywne radio o bezpośrednim wzmocnieniu, które deshipu zrobił w młodości"? Może jestem zbyt typowy, ale pomyślałem o radiu z odtwarzaczem CD stojącym w kuchni.

I jeszcze jedno: generator lokalny to heterodyna. Superheterodyna to cały układ odbiornika bazujący na mieszaniu sygnału odbieranego z sygnałem z LO i wydzielaniu częstotliwości pośredniej w selektywnym, nieprzestrajanym wzmacniaczu pośredniej.

Naprawdę szacun za to radio.

Link do komentarza
Share on other sites

Temat mało robotyczny, ale skoro już jest.. w niektórych wykrywaczach kabli jest opcja wykrywania drewna. Wiecie jak to działa? Nigdy w sumie się nad tym nie zastanawiałem, ale ten wątek mi o tym przypomniał.

Link do komentarza
Share on other sites

Tylko pisząc post pomyśl czasem proszę o tych wszystkich, którzy to przeczytają. Ilu z nich na słowo "radio" wspomni przedmiot z którego słuchają Trójki a ilu pomyśli: "ach, to pewnie to prymitywne radio o bezpośrednim wzmocnieniu, które deshipu zrobił w młodości"? Może jestem zbyt typowy, ale pomyślałem o radiu z odtwarzaczem CD stojącym w kuchni.

Prymitywne czy nie, to właśnie tego uczy się na lekcjach fizyki w szkole i do tej wiedzy się próbowałem odwołać, żeby nie musieć tłumaczyć od zera.

I jeszcze jedno: generator lokalny to heterodyna. Superheterodyna to cały układ odbiornika bazujący na mieszaniu sygnału odbieranego z sygnałem z LO i wydzielaniu częstotliwości pośredniej w selektywnym, nieprzestrajanym wzmacniaczu pośredniej.

Zarówno "superheterodyna" jak i "heterodyna" odnoszą się do tego samego układu. Słowo "super" było historycznie dodawane, żeby zaznaczyć, że chodzi o częstotliwości wysokie, "supersoniczne". To tak jak już się poprawiamy.

Naprawdę szacun za to radio.

Bez komentarza.

Temat mało robotyczny, ale skoro już jest.. w niektórych wykrywaczach kabli jest opcja wykrywania drewna. Wiecie jak to działa? Nigdy w sumie się nad tym nie zastanawiałem, ale ten wątek mi o tym przypomniał.

Wydaje mi się, że dokładnie tak samo jak z metalami, tylko z większą czułością. No i chyba częstotliwość musi być odpowiednio dużo. Z doświadczenia wiem, że na przykład nasze popularne 2.4GHz bardzo drewna nie lubi, jest przez nie pięknie pochłaniane.

Link do komentarza
Share on other sites

To wymaga już trochę więcej zachodu, na szczęście tylko od urządzenia. Drewno wykrywamy po wilgoci w nim zawartej - innej metody chyba nie ma. Problem z wodą jest taki, że ma ona własności diamagnetyczne więc praktycznie nie ma szans wykryć jej metodami magnetycznymi. Na szczęście ma istotnie różną od kamienia (cegły, betonu) i powietrza przenikalność dielektryczną. Mierzymy więc pojemność. Mierniki są raczej głupie, więc pomiar wygląda tak, że po przyłożeniu do ściany "zerujesz" dla danego typu muru a potem jedziesz powoli i szukasz miejsca gdzie przyrząd pokaże zmianę na plus (w sensie pojemności jakiegoś otwartego kondensatora). Tam może być drewniana belka lub.. plastikowa rura z wodą 🙂

EDIT: deshipu, naprawdę nie piszę po to by poprawiać każde Twoje zadanie. Tego posta pisałem długo bo mi przeszkadzali i nie traktuj go jak postscriptum poprzedniego. To tylko moje osobiste - jak się okazuje inne zdanie na temat drewna - ja bym tak zrobił w pierwszym podejściu, gdybym miał taki "szukacz" zaprojektować.

Link do komentarza
Share on other sites

EDIT: deshipu, naprawdę nie piszę po to by poprawiać każde Twoje zadanie. Tego posta pisałem długo bo mi przeszkadzali i nie traktuj go jak postscriptum poprzedniego. To tylko moje osobiste - jak się okazuje inne zdanie na temat drewna - ja bym tak zrobił w pierwszym podejściu, gdybym miał taki "szukacz" zaprojektować.

Nie traktuję, spokojnie. Co więcej, twoja teoria wydaje mi się bardziej prawdopodobna, dzięki za podzielenie się.

W końcu po to są fora, żeby się móc na nich mylić. Jak bym się bał poprawiania, to bym nic nie pisał. Tylko poprawiam/wyjaśniam poprawki, z którymi się nie zgadzam.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.