Skocz do zawartości

Smarowanie prowadnicy śrubowej.


tomek127pol

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich.

Zbudowałem ploter do rysowania płytek drukowanych, jeszcze nieoprogramowany, ale nie o tym. Obie osi poruszane są przez pręt gwintowany M3 połączony z silnikami krokowymi.

Po stronie"odbioru" napędu mam na śrubie po dwie nakrętki, jedna stała, druga na ruchomym ramieniu. Ramie ruchome połączone jest z ramieniem stałym sprężyną - tak aby obie nakrętki ściskały fragment śruby-minimalizuje to praktycznie do zera luzy pomiędzy śrubą a nakrętkami. I w tym miejscu powstaje imo dość duże tarcie. Do smarowania zastosowałem towot z warsztatu ojca, ale rozwiązanie nie wydaje mi się optymalne. Smar wejściowo koloru zielonego ma aktualnie kolor ciemno szary-starte żelazo. Domyślam się, że układ musi się dotrzeć, ale nie chcę aby zaraz nakrętki zaczęły przeskakiwać na śrubie. I tu pytanie, jakiego rodzaju smarowanie zastosować?

Wiem, że temat może mało związany z robotyką, ale płytka do następnego robota powstanie właśnie na tym ploterze 🙂

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Jak rozumiem użyłeś prętów gwintowanych po 2zł/metr i nakrętek M3. To najgorsze badziewie. Te pręty nie są nawet obrabiane skrawaniem a gwint jest tu wyciskany przez obróbkę plastyczną. Skok gwintu zmienia się nie tylko na długości pręta, ale i na obwodzie. Nie możesz od tego wymagać by jedno pasowało do drugiego. Nakrętka pewnie opiera się tylko w kilku punktach na gwincie rdzenia i musi się dotrzeć. Wymień smar na na nowy, bo ten jest już pełen opiłków i działa jak proszek ścierny. A na drugi raz pomyśl o czymś poważniejszym. Do prowadzenia liniowego służą precyzyjnie gwintowane śruby trapezowe (to tańsze rozwiązanie) lub kulowe z odpowiednimi "nakrętkami":

http://www.ebmia.pl/sruby-nakretki-trapezowe-sruby-trapezowe-nakretki-trapezowe-c-196_45_1347_260.html

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

marek1707 dzięki za odpowiedz!

Oczywiście zdawałem sobie sprawę, że rozwiązanie jest daaaaaalekie od ideału, Co do dopasowania to właśnie stąd ten mechanizm "ściskający" aby luzom zapobiec.

Założeniem było zrobienie plotera o przyzwoitej precyzji przy minimalnym wydatku.

Jeszcze nie powiem, że się udało ale zapowiada się naprawdę obiecująco(z "wyczynów" to okrąg o średnicy 1mm już mam). Jak tylko napiszę jakiś sensowny soft, prawdopodobnie interpreter g-code, zrobię opis na forbota 🙂

Dzisiaj jak pomykałem po uczelni przeszła mi przez głowę myśl, że mogłem te pręty i nakrętki zahartować, pewnie byłyby odporniejsze na ścieranie, ale mogłoby być ciężko utrzymać osiowość pręta 3mm i długości 350 przy chałupniczym hartowaniu.

Zaskoczyłeś mnie tym, że skok może zmieniać się na długości pręta. Zrobię testy pod tym kątem.

Wracając do tematu, myślisz, że towot jest odpowiednim rozwiązaniem? Na wiki piszą, że w składzie jest woda - jako stabilizator. W maszynach rolniczych do których ojciec go używa, podaje się go przez specjalne "zaworki" i smar nie pracuje raczej w bezpośrednim kontakcie z atmosferą . Obawiam się, że ten może tracić swoje właściwości z powodu odparowywania wody. Kompletnie nie mam pojęcia, czego mogę użyć w zamian. Na bank lepsze było by coś bardziej w kierunku cieczy - jeżeli chodzi o utrzymanie smarowania.

Ogólnie jak pokonam soft na 100% to już planuję budowę drugiego ploterka, bardziej kompaktowego - aktualny ma w podstawie półkę 300x500mm. Nie mogę doczekać się reakcji prowadzących co życzą sobie wykresów odręcznie rysowanych, opisanych pismem technicznym 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Obawiam się, że rysowanie wykresów czy rysunków ploterem, nawet własnoręcznie zrobionym (szacun) może być uznane za zwykły cheat i "docenione" oceną niedostateczną. Za moich czasów tak było.

W każdym razie narysowanie okręgu o wymiarze 1mm jest naprawdę sukcesem (jeżeli program rzeczywiście miał to narysować) w amatorskiej konstrukcji i dowodzi niezłej sztywności. Co prawda PCB wymagają typowo rząd wielkości mniejszych szczegółów, ale to tylko początek testów, prawda? Ważne, by była zachowywana skala w dużych wymiarach no i liniowość a to wszystko zależy od rzeczywistego skoku gwintów.

Jak chcesz to zaprząc do technologii PCB? Plotowanie lakierem wprost na miedzi czy rysowanie na folii i naświetlanie UV?

Link do komentarza
Share on other sites

tomek127pol

Pomijając zasadność zastosowania prętów gwintowanych i wiążących się z tym konsekwencji, o których wspomniał marek1707, można znacząco obniżyć opory ruchu, stosując smar teflonowy (PTFE).

Link do komentarza
Share on other sites

W najbliższym sklepie rowerowym znajdziesz bardzo dobre smary "na ciężkie warunki", właśnie z teflonem. Nie są tak stałe jak towot, ale nie muszą. Są optymalizowane na małe opory ruchu i niełapanie piachobrudu - w napędzie roweru to się bardzo przydaje. Wystarczy cienka warstwa, jedna - dwie krople na cały pręt powinny wystarczyć.

Jeżeli chcesz rozwijać soft w kierunku sterowania G-kodami, nie wyważaj otwartych drzwi. Każda drukarka 3D ma to zaimplementowane a dziś takich konstrukcji open-source'owych jest mnóstwo. Z resztą G-kody są chyba starsze ode mnie (a to nie jest proste w tej dziedzinie 🙂 ) więc ludzie dorobili się pokaźnych bibliotek. Wystarczy poszukać hasła "g-code interpreter" a nawet jakieś Arduino się znajduje.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam po małej przerwie

Postępów póki co brak, byłem na weekend w domu, ale po kolei.

Co do wykresów to nie wiąże z tym wielkich nadziei, w końcu jak już się policzy co trzeba o wykres to w zasadzie sama przyjemność, bardziej jako ciekawostka.

Co do okręgu 1mm to oczywiście taki był zamiar, teoretyczna rozdzielczość to 0,01mm ale będę bardzo zadowolony gdy w praktyce osiągnę pięciokrotność tej liczby. Dziś będę kontynuował wstępne testy lecz nie mam skanera, żeby zinterpretować dokładnie wyniki. Po zaimplementowaniu g-code będzie test finalny.

Co do PCB. Od początku nastawiony byłem na rysowanie pisakiem po laminacie, nie zastanawiałem się nawet nad innymi opcjami, ale rozważę.

marek1707, Wspomniałeś o obróbce plastycznej jako negatywnej stronie tych prętów. Czy przy zastosowanej stali(badziewnej) tłoczenie gwintu nie wpłynie jednak na korzyść finalnego produktu? Chodzi mi tu o utwardzenie materiału. Gadałem z ojcem, pracuje on właśnie w zakładzie wytwarzającym śruby, jednak nie pręciki a wielkowymiarowe śruby do maszyn. Z opisu tego, jak przebiega tłoczenie gwintu wnioskuję, że o różny skok na długości może być ciężko. Może to wystąpić jedynie gdy gwint jest tłoczony na długości "partiami", ale to raczej zabieg stosowany w wyjątkowych sytuacjach.

To tylko takie dywagacje, wszystko okaże się po testach.

Co do g-code. Jeżeli zrobię sam to tylko z powodu, że piszę w bascomie, chociaż jakiś gotowy kod w sieci tez pewnie się znajdzie. Ciągle uczę się programowanie więc, drugim atutem własnoręcznej roboty będzie zebrane doświadczenie 🙂

Dziękuję Panom za sugestię co do smaru i przede wszystkim a wskazanie miejsca zakupu bo nie miałem pojęcia gdzie się udać.

Pozdrawiam

[ Dodano: 07-03-2016, 08:18 ]

Tak dla smaczku 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Treker, Zrobię dokładny opis na nasze forum jako osobny temat, z fotkami, kosztorysem, rozwiązaniami itd. Muszę tylko rozwinąć troszkę bardziej soft i znaleźć czas na wywody co by fuszerki nie wstawiać. Prawdopodobnie jutro wieczorem lub w piątek, bo piątek wolny od zajęć 🙂

@EDIT:

Opis będzie jednak po weekendzie.

@EDIT2:

Opis będzie jednak trochę później, w weekend straciłem laptopa...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.