Skocz do zawartości

Mechatronika - w czym warto się dalej kierunkować


skax

Pomocna odpowiedź

Cześć, jestem na 3 roku Mechaniki i Budowy Maszyn na PP, specjalność mechatronika od tego semestru. Odbyłem już praktyki w jednej z firm zajmującej się drukarkami 3d.

To czym najbardziej się interesuję to robotyka, automatyka, programowanie uC ( ogólnie uwielbiam siadać przed algorytmami do rozwiązadania oraz problemami, które są stawiane przed robotem ) + jako, że jestem na kierunku mechanicznym to zdobyłem zarys wiedzy z PKM, wytrzymałości materiałów oraz mechaniki.

W naszym kole naukowym zajmującym się projektami mechatronicznymi jestem głównie odpowiedzialny za programowaniem AVR, jednak czasem coś pomogę w ogólnej konstrukcji np. robota.

Pytanie do Was: jakie ukierunkowanie dalej będzie najkorzystniejsze dla przyszłej pracy ? Wstępnie myślałem o konstruktorze jako, że chciałbym stanowisko na którym się coś ciągle wymyśla, jednak ludzie nie za bardzo sobie zachwalają i zarobki też nie są super duże. Może zacząć naukę programowania PLC ?

Szukam również obecnie stażu/praktyk z tym, że praktycznie nie mogę znaleźć stanowisk zgodnych z moimi zainteresowaniami.

Myślałem też, żeby po prostu iść na staż jako programista java/c# z tego powodu, że jestem w tym lepszy niż moi znajomi z automatyki i robotyki, lubię programować, ale dla pracodawcy może się nie zgadzać mój kierunek mimo, że programuję w c++ od gimnazjum i napisałem jakieś gry 2d.

Reasumując - w co najkorzystniej iść i jakie ewentualnie firmy z Poznania godne uwagi byście polecali ?

Pozdrawiam serdecznie

Link do komentarza
Share on other sites

Przeszedłem podobną drogę i generalnie zabawa jest w robotyce itd., ale w naszym kraju jednak lepiej zarobisz jako programista.

Jak umiesz dobrze programować i masz przynajmniej podstawy porządnego programowania ( czyli umiesz coś zaprojektować, a nie tylko wrzucić 10000 linii kodu do jednego pliku i jakoś działa ) to z pracą nie powinno być problemu. Jak znasz języki obiektowe i UMLa tym lepiej. Możesz wystartować w jakiejś mniejszej firmie, która nie ma zbyt wygórowanych wymagań ( i najlepiej żeby miała dobrego programistę od którego możesz się uczyć ), a potem już pójdzie gładko...

Link do komentarza
Share on other sites

Zgadzam się z przedmówcą, programiści są dzisiaj traktowani jak primabaleriny i jeśli tylko masz w tym kierunku jakieś zdolności, to jak najbardziej opłaca się iść w związane z tym zawody. Majsterkować możesz w domu po pracy, mając na to zarobione pieniądze...

Link do komentarza
Share on other sites

No tak, już kiedyś szukałem pracy/stazy/praktyk - w sumie nie wiem co lepiej na tą chwilę, ale strasznie przerażały mnie te wymagania, że poza językiem: javą czy c++ to wymagają jakiś nieznanych mi rzeczy : MVC i tym podobne enigmatyczne skróty.

Myślicie, że mój obecny kierunek nie będzie mi przeszkadzał ( Mechanika ) ? Bo szczerze mówiąc głównie siedziałem w c++/javie w pisaniu gier albo jeszcze w gimnazjum trenowałem programowanie pisząc własne struktury danych - drzewa BST itd. Teraz porzuciłem programowanie na PC i siedziałem na avr, ale jak tak popatrzę na moje umiejętności ogólnie jako programisty to jestem lepszy niż znajomi z infomatycznych kierunków, którzy mają już robotę jakąś ..

Tylko czego się teraz uczyć ? Dalej iść w javę/c++/c# czy może zacząć php i takie rzeczy ? Bo nigdy nie programowałem nic sieciowego/aplikacji internetowych ..

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chyba nie istnieje uniwersalna recepta na atrakcyjność na runku pracy. Np. w mojej firmie potrzebujemy bardzo różnych ludzi: od programistów budujących obrazy jądra Linuxa, piszących drivery czy wysokopoziomowe aplikacje w jeżykach skryptowych, C++ czy strony HTML/javastciptowe/PHP "prezentujące" urządzenia w świecie zewnętrznym, konstruktorów umiejących zrobić cały hardware z umiejętnościami oprogramowania bare-metal użytych procesorów na tyle by potwierdzić poprawność pracy całego hardware'u: tory analogowe/pomiarowe/sygnałowe, rozbudowane systemy zasilania, pamięci DDR/FLASH/SRAM, cała komunikacja: Ethernet, GSM, I2C, UART, itd.

Nie mogę powiedzieć, że któraś działka jest ważniejsza lub trudniejsza. Dzisiejsze produkty elektroniczne stanowią tak skomplikowane systemy, że każdy znajdzie coś dla siebie. Rób to co Cię bawi, na co masz akurat ochotę i co jest w tym momencie dla Ciebie ciekawe a jeśli będziesz w tym naprawdę dobry, bez problemu znajdziesz dobrze płatne zajęcie.

Z mojego punktu widzenia programiści wcale nie są na uprzywilejowanej pozycji. Dobrego sprzętowca z doświadczeniem i szeroką wiedzą jest nawet trudniej znaleźć niż programistę. A im oczekiwane umiejętności są bardziej specjalistyczne, tym gorzej (i więcej to firmę kosztuje).

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o to co mnie bawi najbardziej to pisanie programów, które mają sterować robotem. Właśnie połączenie programowania i "zobaczenie" tego w rzeczywistości to jest coś co mnie najbardziej interesuje. Może pójdę w stronę automatyki.

Tylko najgorzej, że takiego czegoś jest strasznie mało w ofertach praktyk/stażu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.