Skocz do zawartości

Arduino + L293D, napięcie na mostku


DkS

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie, mam pewnie pytanie dotyczące Arduino i mostka L293D. Połączenie wygląda w moim przypadku tak jak na załączonym rysunku, z tym, że zamiast baterii, silniki są zasilane z zewnętrznego zasilacza. Arduino jest zasilane z portu USB.

Pytanie jest następujące: Czy to normalne zjawisko, że przy wyłączonym zasilaczu, a włączonym Arduino, na zaciskach od zasilacza (na rysunku: przewody od koszyka baterii) pojawia się napięcie 3,7 V? Wygląda to tak, jakby Arduino podawało napięcie na piny mostka H, do których powinno być doprowadzane zewnętrzne zasilanie silników.

Szukałem informacji na ten temat, jednak nigdzie nie spotkałem się z takim problemem, bądź nie potrafiłem go skutecznie opisać w wyszukiwarce. Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Nienormalne jest to, że nie zasilasz scalaka tak jak tego wymaga specyfikacja. Jeśli potrzebuje dwóch napięć, masz mu podać dwa a nie jedno i zastanawiać się co się dzieje. To co opisujesz jest smutną konsekwencją Twoich eksperymentów. Dobrze że to silny mostek któremu krzywdy w ten sposób raczej nie zrobisz, a nie np. nowoczesny procesor lub FPGA zasilane z dwóch napięć - być może miałbyś już układy do wymiany.

Link do komentarza
Share on other sites

marek1707, wybacz moje pytanie - ale patrze na schemat i nie mogę dojść do tego dlaczego napisałeś, że autor podłączył tylko jedno napięcie? Pomijając niską wartość drugiego napięcia (2xAA), to chyba podłączone zostały dwa źródła?

Link do komentarza
Share on other sites

Narysował koszyczek 🙂 zamiast zasilacza silnika:

...przy wyłączonym zasilaczu, a włączonym Arduino, na zaciskach od zasilacza (na rysunku: przewody od koszyka baterii) pojawia się napięcie 3,7 V
i w dodatku go nie włączył.
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

marek1707, ok rozumiem, ja założyłem optymistycznie, że zrzut ekranu jest przycięty, więc może baterii jest więcej 🙂

Pytanie więc do DkS, jakie zasilanie zostało zastosowane w praktyce?

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem to bez znaczenia. Pytanie dotyczy sytuacji, która nie powinna normalnie zachodzić: mostka zasilanego tylko z jednej strony. Przecież DkS nie narzeka że mu nie działa czy coś, tylko pyta o występowanie dziwnego napięcia na zaciskach zasilacza. Tak, może tak się dziać, bo części mostka nie są odrębnymi blokami na strukturze krzemowej i mają jakieś między sobą połączenia. Napięcie zasilania (albo sygnały logiczne doprowadzone do wejść) mogą przenikać na linię zasilania stopni wyjściowych i odwrotnie. Ponieważ producent nie przewiduje działania swojego układu w warunkach braku jednego z zasilań, nic nie wiadomo o możliwych konsekwencjach takich zabaw.

Tak jak wspomniał Chumanista, zakresy tych napięć:

VCC1: 4.5 do 7V

VCC2: VCC1 do 36V

wyraźnie pokazują, że zasilanie wyjścia powinno być nie mniejsze niż zasilanie logiki mostka. Na takie warunki układ był projektowany i tego oczekuje. Pewnie nic nie będzie gdy jedno napięcie zniknie (a może zależy to od wielkości tych napięć, dołączonego obciążenia itp?), ale ja bym nie ryzykował i odradzam. To chyba tyle w temacie.

Link do komentarza
Share on other sites

marek1707, okej, teraz zrozumiałem całość, faktycznie w takim ujęciu brak jednego zasilania. Przepraszam za wprowadzenie niepotrzebnego zamieszania 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

marek1707, dziękuję za pomoc. Na szczęście z mostkiem rzeczywiście nic się nie stało, a ja postaram się dokładniej czytać noty katalogowe.

Treker, zasilacz laboratoryjny, chciałem ustawić 6V (czyli wyższe niż VCC1 pochodzące z Arduino). Zanim wyregulowałem napięcie na zasilaczu, pokazywało ono już na pinach 3,7 V i właśnie stąd były moje wątpliwości. Teraz wiem, że najpierw należy załączać napięcie na zasilaczu, a dopiero później Arduino.

Temat wyczerpany, jeszcze raz dziękuję za pomoc 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.