Skocz do zawartości

[Line Follower] Atmega8, IR442*, 6 czujników


rasta

Pomocna odpowiedź

Witam.

Najwyższa pora zmierzyć się z czymś "poważniejszym" (no, poważniejszym od Waldemara - swoją drogą działającego). Postanowiłem skonstruować Line Followera, podejrzewam, że 90% układu jest pościągane z innych konstrukcji (czy to celowo, czy przypadkiem, z pamięci), mimo to proszę o sprawdzenie.

Całość planuję zasilać 2 ogniwami Li-Ion po 3.6V, czyli ogólnie 7.2V. I tutaj od razu pytanie, czy podanie takiego napięcia na silniki 6V z Wobitu ich nie zniszczy? Nie sądzę, żeby często pracowały przy 100%PWM, lecz spadek na tych mostkach jest minimalny, rzędu mV, więc może jednak wrzucić jakąś diodę w szereg żeby trochę obniżyć napięcie?

Największym problemem są mostki, nota katalogowa z Maxima jest totalnie nieczytelna, stąd opierałem się na IR442*, starałem się ograniczyć ilość PWM, a że mostek ten nie ma osobnych wejść na zasilanie silników i logiki zastosowałem tranzystory (mają być IRL, nie miałem do nich bibliotek więc wrzuciłem IRF w TO220), mam nadzieję, że dobrze...

Czy konieczne jest dorzucenie diod i jakiś kondensatorów w okolice mostków? I czy w ogóle dobrze zrozumiałem działanie mostka... INA/B - kierunek, na VS napięcie dla silników, OUTA/B - wyjścia.

Gdzie wrzucić kondensatory? Planuję dać przed i po 7805 oraz przy VCC Atmegi, gdzie jeszcze?

Jeszcze takie pytanie trochę na marginesie. Czy jest jakiś standard ułożenia pinów dla złącza ISP 6 pinowego? Na płytce wrzuciłem 2x3 goldpiny w taki sposób, aby było mi wygodnie połączyć (chociaż i tak się nakombinowałem trochę).

Dodatkowo wrzucam załączniki Eagla, mam nadzieję, że ktoś będzie w stanie otworzyć i sprawdzić płytki, szczególnie tą z czujnikami w okolicach goldpinów, strasznie tam ciasno i boję się, że będzie problem z wytrawieniem i być może lutowaniem...

line_follower_v_1_00.rar

line_follower_czujniki_v_1_00.pdf

line_follower_v_1_00.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Mihau, właśnie po to założyłem temat :]

Czysta nieuwaga, ciekawe, czy przy składaniu bym to zauważył czy wrzucił te 100nF...

W sprawie kwarcu, ile powinno być żeby procek "się wyrabiał"? I tak chyba na początku spróbuję na wewnętrznym, ale chciałem na płytce miejsce zostawić w razie czego.

Innych uwag brak? :>

edit: myślałem na 16MHz, czy za duża też nie jest najlepsza?

Link do komentarza
Share on other sites

Te mostki masz trochę dziwnie zrobione, ja zawsze w MAX4427 na IN A daje PWM, IN B steruje kierunkiem. Masz jeszcze sporo wolnych wyprowadzeń, możesz dać LCD, ja u siebie dałem 2x8, jest bardzo pomocny w wielu sprawach, możesz dać też odbiornik podczerwieni. No i niezbędne są diody na wyjściach mostków, po co dawać diody przeczytaj w temacie o mostkach H, jeśli Twoje silniki nie pobierają dużo prądu to możesz dać jakieś miniaturowe diody, ja u siebie dałem MBR0530T1G w obudowie SOD123 (smd), zajmują mało miejsca i łatwo je polutować. Możesz dać też jakiś inny stabilizator, 7805 przy dzisiejszych stabilizatorach jest strasznie toporny, ja mam u siebie miniaturowy stabilizatorek w obudowie SOT23, oczywiście LDO i w dodatku ma wydajność (z tego co pamiętam) 250mA. Żeby oszczędzać akumulatory możesz też połączyć diody z czujników szeregowo.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

mskojon, tylko tak jak piszesz, z PWM na INA, przy zmianie kierunku trzeba też będzie zmieniać "kierunek" PWM, nie bardzo wiem jak to napisać zrozumiale :]

Przy stanie wysokim na INB gdy na INA pojawi się niski silnik dostanie napięcie, czyli PWM będzie jakby wysterowany na stan niski, natomiast odwrotnie PWM będzie na stan wysoki, czyli de facto żeby podać 25% mocy na silniki raz wypełnienie będzie 25% (przy INB w stanie nisim) natomiast raz 75% (przy INB w stanie niskim), dobrze rozumiem?

Jak to powyższe czytam to sam już się gubię, ale myślę, że kluczowe słowa zawarłem i się dogadamy jakoś... Możesz wrzucić swój schemat?

Nad LCD myślałem, czy to do regulacji, czy nawet zmiany prędkości maksymalnej będzie jak znalazł.

Podczerwień do startu/stopu? Boję się, że tego nie zaprogramuję przy obecnym stanie wiedzy.

Te diody o których piszesz mogą być za małe, mierzyłem prąd silnika przy zatrzymaniu i wynosił ponad 0.4A, więc chyba będę potrzebował czegoś na 1A, np. 1N5817. Dorzuciłem na schemat, wydaje mi się, że dobrze :]

Co do 7805 to fakt, trochę rupieć, właśnie przyszła paczka z LM2674, myślę, że będzie lepszy :]

edit: Rezystor przy diodach szeregowo przy 7,2V 720R (lub jakiś bliski, nie znam wartości dokładnych) będzie ok? Prąd około 10mA o ile mnie kalkulator nie myli...

i jeszcze jeden edit: Przy diodach czujników dać kondensatory? 100n i 100u?

Link do komentarza
Share on other sites

Z tym PWMem będzie tak jak napisałeś, tzn przy zmianie kierunku gdy miałeś wypełnienie 25% to nagle silnik dostanie 75%, ale to przecież nie problem bo wystarczy przed zmianą kierunku dać 75% i będzie ok. Co do diód przy mostku to nie są one po to by przewodzić prąd silnika, są po to by gasić przepięcia z silnika, w rzeczywistości wystarczyłyby zwykłe 1N4148, chodzi tylko o to aby były dość szybkie. Przy przepływie prądu 10mA dioda IR ma spadek około 1,1V, więc będziesz miał spadek napięcia na diodach 6,6V. Przy naładowanych akumulatorkach masz napięcie 8,4V rozładowane około 6V. Więc teoretycznie to napięcie ci nie wystarczy do 6 diód. Graniczne masz 6,6V więc nawet zakładając napięcie pracy jako 7,5V to musiałbyś dać rezystor około 90 ohm (najbliższy chyba 91 z szeregu E24), dlaczego tylko tyle, bo musi być na nim spadek 0,9V tylko.

Co do kondensatorów przy diodach czujników to przy obecnym schemacie są one zbędne, gdybyś miał inne połączenie to mógłbyś dać tam kondensatory, ale to utrudnia pisanie algorytmu pomiaru napięcia na nich.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

PWM tak, programowo to raczej nie problem, a zwalnia się jeden pin i mniej o 2 tranzystory...

Przy doborze oporów dla diod zawsze pomijam spadek napięcia na nich 😳 Czyli w ogóle dam radę zasilić te 6 czujników?

A z kondensatorami przy czujnikach się nie zrozumieliśmy chyba, chodzi mi o wrzucenie ich od strony diod, nie tranzystorów, żeby ograniczyć skoki napięcia na diodach. Chociaż trochę mi na płytce robią bałagan, więc jeżeli nie są konieczne, to chętnie z nich zrezygnuje.

I czy diody przy mostku zapewniają wystarczającą stabilność napięcia? Rozumiem, że to też ich zadanie? Czy jeszcze jakieś kondensatory tam wrzucić?

I przy okazji, ma ktoś bibliotekę Eagla z LM2674 lub zamiennikiem z takim samym rozkładem pinów w obudowie DIP?

edit: Biblioteka zrobiona, mam nadzieję, że dobrze. Jakby ktoś chciał piszcie, tylko edytowałem Maximową, bo obudowa była zrobiona już.

Mam drobny problem z LM2671. Tzn być może nie mam, ale prosiłbym o sprawdzenie tego, co poskładałem.

datasheet

Wg. datasheetu nie trzeba stosować kond. ceramicznych 100nF na wejściu/wyjściu, dlatego takie odłączone są, ale chyba nie zaszkodzi, jak będą, nie? Jakby tego było mało w datasheecie są podane konkretne serie konkretnych producentów, czy to jest krytyczne? Czy wystarczy ten 100uF elektrolit z mojej szufladki? Nichicon, ale nie seria PL.

I dioda D1, koniecznie 1N5817?

Link do komentarza
Share on other sites

No i można dać Atmega88 - mamy dwa razy więcej kanałów PWM i oba wejścia mostka można podpiąć pod PWM.

Swoją drogą wkradł Ci się błąd do schematu - diodę LED(tą pokazującą podłączenie zasilania) masz zaporowo. 😉

[ Dodano: 05 Maj 09 10:52 ]

I się zastanawiam czy ten DS1813 jest konieczny.

Atmega8 z tego co słyszałem ma wbudowany układ power-on-reset, który, jeśli dobrze zrozumiałem główną zasadę działania DS1813, robi dokładnie to samo z wyjątkiem utrzymania opóźnienia 150ms.

Link do komentarza
Share on other sites

mskojon, mógłbyś mi podesłać fragment kodu z obsługą ON/OFF na podczerwień?

I fragment płytki z diodami SMD, nie mogę ich za nic ułożyć i ścieżek poprowadzić 🙂

I czy diody SS26, 2A / 60V, mogą być?

Dodałem podciąganie do wejść mostków, zgodnie z http://www.robotroom.com/HBridge.html

Mihau, mam Atmegę 8, wykorzystam ją, najwyżej przy następnym projekcie spróbuję z 88.

I ten DS1813 to taki bajer tylko, jak nie przyślą to wrzucę normalny reset.

Zabieram się za przeorganizowanie płytki...

[ Dodano: 12 Maj 09 01:15 ]

Napiszę nowy post, gdyż wydaje mi się, że po edytowaniu poprzedniego, nawet ostatniego, nie pojawia się informacja o nowych wiadomościach w poście...

Płytka przerobiona, mam nadzieję, że niedługo uzbieram wszystkie elementy i zaczną ją składać po sprawdzeniu, czy na pewno na płytce są takie obudowy, jak ja mam. Korcą mnie jeszcze kondensatory SMD, być może się skuszę podczas najbliższych zakupów.

Proszę tylko o rzucenie okiem na płytkę z czujnikami, wrzuciłem tam wyświetlacz i nie jestem pewny, czy tak to ma wyglądać wszystko, zwłaszcza podświetlanie i regulacja kontrastu.

A jednak się samo scaliło, skubane... Jeszcze tylko dodam, że opornik przy diodach czujników dam 82 Omy, taki akurat mam na stanie.

line_follower_czujniki_v_1_00.brd.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Tu się nie da wysłać 2 posty pod sobą. Jedyna możliwość żeby sie pojawiło jako nowość to usunąć i wysłać ponownie.

Kondensatory na płytce myśle że dobrze byłoby dać w SMD skoro i rezystory są.

Przy napięciu 7.2V, sześć rezystorów 82 Ohm będzie dobre.

Link do komentarza
Share on other sites

➡️Special11, jednak pozostanę przy jednym rezystorze, obliczenia Sabre wydają mi się w pełni poprawne :] Przypominam, że diody są połączone szeregowo.

A kondensatory prawdopodobnie będą 0805, nie wiem tylko jak je polutuję, pewnie kupię sobie płytkę uniwersalną do takich SMD i będę się uczył i uczył i uczył i... itd.

A ma może ktoś pomysł na pozbycie się zworek z tej płytki?

Tą na dole przy rezystorach można wyeliminować dając 3 z nich nie SMD, ale chyba wolę zostawić wszystkie SMD... Czy ma to duże znaczenie?

edit: Wymyśliłem. SMD istnieją nie tylko 0805, dokupię z 10 sztuk 1206 i takie dam tam na dół.

Przy okazji, co sądzicie o robieniu zworek rezystorami SMD R0? Czy jest sens to robić na amatorskiej płytce?

line_follower.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Wymyśliłem już jak pozbyć się zworek drucianych, prawdopodobnie zastosuję te rezystory SMD 0R, jednak mam problem z dostaniem większych niż 1206. Mam możliwość kupna rezystorów 2512 0.01R, czy mogę je zastosować jako zworki?

edit: Co oznacza wartość 0R04? Jakoś ni jak mi to nie pasuje do xy*10^z :]

Wymyśliłem 0.04 Oma, tak?

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, Wstawia sie znak jako przecinek w takich wartościach tak samo kondensatory.

Nie wydaje sie problemem użyć rezystorów 0.01R ale mimo wszystko będziesz mieć jakiś spadek 😋

Mam pytanie tak przy okazji bo nie chce pisać nowego posta, czym sie obcina najlepiej laminat, bo tak to tylko piłą obcinałem 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Ja kiedyś nacinałem i łamałem, ale nie jest to najlepszy pomysł bo laminat się rozwarstwia i krawędź miedzi jest poszarpana. Spróbuj nożycami do blachy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.