Skocz do zawartości

Kurs STM32 F4 - #3 - Sprzęt, konfiguracja środowiska


Komentator

Pomocna odpowiedź

Foadrian, ja aktualnie nie korzystam z kilku (bo ten do STM32 mi wystarcza), ale przyznam, że kiedyś jak potrzebowałem więcej, to z lenistwa miałem dwie osobne instalacje jeśli dobrze pamiętam 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Witam mam pewien problem.

Robie wszystko tak jak jest przedstawione w kursie, lecz gdy chce zainstalować plugin CubeMX do Eclipse to uzyskuję następujący błąd:

Nie wiem co jest grane. A i podczas instalacji SW4STM32 wyświetliły mi się 3 pliki do instalacji, a nie 2 jak jest tu pokazane. Proszę o pomoc bo nie potrafię zainstalować tego pluginu. Niewiadomo dlaczego nie potrafi go Eclipse znaleść pomimo tego że wyraźnie dałem mu ścieżkę do pliku zim.

[ Dodano: 15-09-2017, 20:48 ]

Dobra panowie problem rozwiązany, próbowałem wgrać zły plik, powinien być en.stsw-stm32095

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam, jestem początkujący. Wgrywając program za pomocą st-link nierozważnie i z rozpędu kliknąłem "Full chip erase."

522457668_Beztytuu.thumb.jpg.5712e1fd514a171cf5a4d6aa33c64b03.jpg

Teraz nie działa nawet najprostszy program. Dodam, że z przesłaniem programu nie ma problemu.

Wujek Google niestety nie potrafił mi pomóc. Jest jakiś sposób by to naprawić? 

Link do komentarza
Share on other sites

@monster454, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

39 minut temu, monster454 napisał:

Teraz nie działa nawet najprostszy program. Dodam, że z przesłaniem programu nie ma problemu.

Skorzystanie z tej opcji nie powinno nic uszkodzić. Co w takim razie dzieje się po wgraniu programu? Jakie komunikaty otrzymujesz? Czy po wgraniu programu i resecie układu jesteś w stanie bez problemu odczytać zawartość pamięci mikrokontrolera przez ST-link?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A mnie zastanawia coś innego - ostatnio taki sam "przypadek" pojawia się już dobre trzy razy, o ile nie lepiej. Wszyscy nagle używają STM32F4xx, a program wgrywają za pomocą ST-LINK Utility i nie działa... to jakaś epidamia, grupa ćwiczeniowa, czy telepatia?

Nie wiem skąd te problemy się biorą, dzisiaj próbowałem instalować najnowszego CubeMX na win10, konfigurować projekt i kompilować kod, ale bez najmniejszych problemów. Natomiast z tego co widzę, większość plików hex jest nieco zbyt zoptymalizowana. Proponuję popatrzeć na parametr: "size: 0x0008" - nie wiem, czy to są bajty, czy 32-bitowe słowa, ale i tak zaawansowanego programu w kilku/kilkudziesięciu bajtach nie zmieścimy, więc i działać to nie będzie bo nie ma co.

@monster454 - udostępnij cały projekt, który próbujesz kompilować i wgrywać, wtedy będzie łatwiej pomóc. Bez tego to zgadywanka dlaczego program ma kilka bajtów.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Treker napisał:

Co w takim razie dzieje się po wgraniu programu? Jakie komunikaty otrzymujesz? Czy po wgraniu programu i resecie układu jesteś w stanie bez problemu odczytać zawartość pamięci mikrokontrolera przez ST-link?

Jak mówiłem nie dzieje się nic.

1059194804_Beztytuu.thumb.jpg.e210bbbe5206f01da002c441c67649fa.jpg

Cytat

Czy po wgraniu programu i resecie układu jesteś w stanie bez problemu odczytać zawartość pamięci mikrokontrolera przez ST-link?

Nie jestem pewny czy myślimy o tym samym. Ale właśnie to mnie zastanawia. Gdy zmienię wartości address i size, tak jak jest w kursie pojawia mi się coś takiego:

1047980140_Beztytuu2.thumb.png.c2feb47fb2cb2b95ed54b0fa63613ddd.png

Jednak po wgraniu programu wraca do sytuacji z pierwszego screena.

Cytat

Skorzystanie z tej opcji nie powinno nic uszkodzić.

Tak właściwie nie znalazłem nigdzie czym ta opcja właściwie jest... Mógłbyś mi to trochę wyjaśnić?

 

2 godziny temu, Elvis napisał:

A mnie zastanawia coś innego - ostatnio taki sam "przypadek" pojawia się już dobre trzy razy, o ile nie lepiej. Wszyscy nagle używają STM32F4xx, a program wgrywają za pomocą ST-LINK Utility i nie działa... to jakaś epidamia, grupa ćwiczeniowa, czy telepatia?

Tak mnie uczyli na zajęciach i tak to jest w kursie. Nawet się nie zastanawiałem nad innym sposobem, jest lepszy?

 

2 godziny temu, Elvis napisał:

udostępnij cały projekt, który próbujesz kompilować i wgrywać, wtedy będzie łatwiej pomóc. Bez tego to zgadywanka dlaczego program ma kilka bajtów.

Nie sądzę, że to wina programu. Wcześniej go wgrywałem i działał dopiero po tym incydencie przestał.

Odświeżałem sobie najprostsze komendy, w Cube'ie niczego nie zmieniłem (domyślne przypisanie "Pinout") . A w kodzie w pętli dodałem tylko:


	  HAL_GPIO_TogglePin(GPIOD,GPIO_PIN_12);
	  HAL_Delay(200);

 

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, Elvis napisał:

Wszyscy nagle używają STM32F4xx, a program wgrywają za pomocą ST-LINK Utility i nie działa... to jakaś epidamia, grupa ćwiczeniowa, czy telepatia?

@Elvis korzystanie z ST-Linka jest wynikiem tego, że taka metoda była prezentowana w tym kursie 😉 Cała reszta to pewnie akurat osoby studiujące na tej samej uczelni.

@monster454 ta funkcja zwyczajnie kasuje program z pamięci, to nic strasznego. Jak dokładnie programujesz układ? Co konkretnie kolejno klikasz w ST-Link? Opisz proszę dokładnie swój proces to może uda się znaleźć jakiś problem, bo to podejrzane, że samo wyczyszczenie programu "uszkodziło" zestaw.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam, mam problem związany z sterownikami.

Zainstalowałem ST-Link Utility, a wraz z nim sterowniki w nim zawarte. Podłączyłem STM, wszystkie diody ładnie się świecą, lecz w menedżerze urządzeń w ogóle nie wyświetla się zakładka Urządzenia uniwersalnej magistrali szeregowej. Próbowałem również pobrać sterownik USB STSW-LINK009, który został w kursie zlinkowany w przypadku gdyby instalator sterowników nie uruchomił się automatycznie, lecz wciąż bez rezultatów. Nie mogę przez to przejść do następnego kroku, gdyż próbując połączyć się z mikroprocesorem przez ST-Link Utility wyświetla mi się komunikat "No ST-LINK detected".

W załączniki wrzuciłem screeny z zainstalowanymi sterownikami, menedżera urządzeń oraz następującym problemem. 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@Bartus witam na forum 🙂

Z jakiego systemu operacyjnego korzystasz? Czy masz możliwość sprawdzić płytkę z innym przewodem lub na innym PC? Raczej płytki z tej serii działają bez żadnego problemu, więc mam nadzieję, że u Ciebie będzie pomocne 🙂

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześ jestem tu nowy mam problemy z konfiguracją środowiska dla stm32.Dodam tylko, że nie używałem wcześniej żadnych środowisk programistycznych (poza arduino) .

STM32CubeMX - wcześniej mi działało ale, jak chciałem wygenerować kod pojawiał się komunikat z zapytanie o pobranie dodatkowych elementów po akceptacji program kręcił się w kółko, zainstalowałem ponowie teraz program nie uruchamia się.

CubeMX jako wtyczka do eclipse - Program się nie uruchamia, albo tylko szczątkowy interfejs programu.

Przechwytywanie11.thumb.PNG.3240fe6f09f9a7b729067cfd562de9ae.PNG

eclipse - Program chyba działa ale, przy każdym włączeniu programu jestem witany przez 4 komunikaty 2 razy :

 Przechwytywanie4.thumb.PNG.4a7dc576ef7a0a4d1daef024cf38aefd.PNG 

Przechwytywanie6.thumb.PNG.783ac3f556cce1faaef7b0d830811772.PNG

STM32CubeiDE -  po wybraniu file > new > STM32 project pojawia się na kilka sekund : "initalizing stm32 target selection" program nie uruchamia się, albo wyskakuje komunikat

Przechwytywanie13.thumb.PNG.1aabe1fdd0e50a7d7bfdb1fe15ee6ea9.PNG 

System workbench stm32 - nie ma do tego zestawu ale, chciałem sprawdzić czy działa po wybraniu biblioteki HAL:

 Przechwytywanie20.thumb.PNG.ebf5648e717b2bc9dd32fddc847cee6f.PNG

Czy miał ktoś podobne problemy?

Link do komentarza
Share on other sites

@voltedor witam na forum 🙂

Raczej do tej pory nikt nie zgłaszał takiego problemu, wygląda jakby to był jakiś problem wynikający z Twojej konfiguracji PC. Pracujesz na koncie administratora? Nie masz żadnych dziwnych wpisów w logach programu antywirusowego? Może zwyczajnie coś zostało zablokowane podczas instalacji 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, pracuje na koncie jako administratora a co do programu antywirusowego to były problemy przy pobieraniu eclipse (antywirus uznawał jako niebezpieczny).I takie pytanie jeszcze zanim zacznę próbować na innym pcie pobierać czy eclipse jest wymagane jako od dzielny program jeżeli, zdecydowałem się na CubeIDE?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.