Skocz do zawartości

Płytka ewaluacyjna z procesorem z rdzeniem Cortex-M3


zaquadnik

Pomocna odpowiedź

Jak z kompilatorem C, jakimiś bibliotekami do obsługi peryferiów? Są łatwo dostępne (gdzie)? kompilator jest chyba gcc jakiś? Przydał by sie jeszcze jakiś schemat + pcb programatora jtag. Jak tylko uporam się z praca mgr chętnie zbuduje sobie taka płytkę na corteksie. Wspomnianą pracę mgr robie na płytce lumianry micro z cortexem na pokładzie, bardzo fajna sprawa, programator od razu na płytce, programowanie przez usb.

Link do komentarza
Share on other sites

Kompilator to GCC, Codesourcery albo YAGARTO. Polecam to pierwsze, bo ciągle jest rozwijane. Wersja darmowa nie posiada żadnego środowiska, ale można ściągnąć eclipse. Do debugowania OpenOCD + ARM insight (składnik GCC). Programator to zwykły Wiggler na LPT lub jakiś na USB. Ja korzystam z projektu kolegi Freddie Chopin z elektrody (używam pierwszej wersji opartej na Turtelizerze, ale można też złożyć sobie JTAG-lock-pick).

W tym tygodniu powinna przyjść pocztą gotowa PCB to zamieszczę fotki zrobionego układu 😉

EDIT:

Stało się, znalazłem 2 błędy na płytce. Po pierwsze, do przycisków należy przylutować rezystory ok. 4,7kΩ pomiędzy wyjściem przycisku a zasilaniem. Po drugie, Protel ma jakoś dziwnie rozwiązane obudowy SOT-23 i przy tranzystorze zamieniony jest kolektor z emiterem (ten błąd akurat nie przeszkadza, sprawia, że sygnalizacja zaniku zasilania sieciowego nie zadziała). To tyle, jak już wsio odpalę dam znać i zamieszczę poprawioną wersję PCB.

A ktoś reflektowałby na wykonanie tej płytki? Bo przy masówce wyjdzie taniej. Co do elementów, są do zdobycia w Kamami, TME, Maritex, ew. z próbek (Maxim i ST).

Link do komentarza
Share on other sites

A ktoś reflektowałby na wykonanie tej płytki? Bo przy masówce wyjdzie taniej. Co do elementów, są do zdobycia w Kamami, TME, Maritex, ew. z próbek (Maxim i ST).

Po kilku nieudanych próbach zrobienia płytki termotransferem (za dużo cenkich ścieżek;) byłbym "za" o ile cena nie będzie kosmiczna.

Link do komentarza
Share on other sites

Zgodnie z obietnicą, załączam zdjęcie mojej płytki.

Co do ceny PCB, mnie wyniosła coś około 100 zł, ale to pojedynczy egzemplarz. W produkcji seryjnej dolicza się dokumentację (około 60 zł), ale koszt jednostkowy jest niższy. Tyle, że musiałoby to być naście płytek.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

O dostrzeżonych błędach napisałem. Brak pullupów przy przyciskach (na zdjęciu, jak widać, skorygowałem), tranzystor przy PLOW (bodajże Q1) ma źle zrobione wyprowadzenia (wina biblioteki standardowej Protela - emiter zamieniony z kolektorem) i nieco za długi footprint od gniazda do karty SD (skorygowałem drucikiem - na zdjęciu nie widać, bo jest pod LCD).

Link do komentarza
Share on other sites

Zamiast samemu robić płytkę eval można też zamówić coś gotowego.

Propox ma moduł dla STM32 http://www.propox.com/products/t_174.html

Pod adresem: http://www.shop.kristech.eu/index.php?cPath=68 są płytki olimexa.

Ja mam http://www.shop.kristech.eu/product_info.php?cPath=68&products_id=142 - całkiem sympatyczna, żeby procesor lepiej poznać.

A co do dyskusji, który procesor lepszy, to LPC21xx nie polecam początkującym 🙂

Wszystko wskazuje na to, że ARM7 to już przeżytek, teraz świat podbija Cortex. Więc STM32 to dobry pomysł, chyba że ktoś jest miłośnikiem NXP i woli LP17xx.

A przy okazji - NXP wysyła darmowe próbki LPC1766.

Link do komentarza
Share on other sites

Myślałem o module propoxa - 79zł netto. Resztę można samemu zrobić.

Oczywiście własna płytka daje dużo satysfakcji i doświadczenia. Jednak są dwa problemy.

Po pierwsze jeśli coś popsujemy to niełatwo wymienić procesor - a wymiana modułu, to 79netto i po kłopocie.

Po drugie, moduł można wykorzystać do wielu płytek, np. najpierw zapoznać się z prockiem, później zrobić pierwszego robota.

Moje zdanie jest takie, że to bardzo dobry pomysł samemu projektować płytkę pod ARM-a. Jednak jest to zadanie dla zaawansowanych elektroników. Jeśli ktoś dopiero zaczyna lepiej wybrać gotowe rozwiązanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.