Skocz do zawartości

Problem z ładowarką lipo


sewek

Pomocna odpowiedź

Witam !

Nie dawno kupiłem akumulator li-po 2200mAh 3S i ładowarkę imax B3. Akumulator na początku podłączyłem do drona, po wyładowaniu podłączyłem do ładowarki. Pierwsze dwie komórki naładowały się dobrze (zaświeciła się zielona dioda) ale dioda sygnalizująca trzecią komórkę cały czas świeciła się na czerwono jakby dalej się ładowała. Zostawiłem to na kilka godzin i bez zmian. Akumulatora nie wyładowywałem do końca tzn. silniki się jeszcze kręciły ale zbyt wolno żeby się wzbić. Może ktoś miał ten sam problem ? Jeśli tak to proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

"Akumulator na początku podłączyłem do drona, po wyładowaniu podłączyłem do ładowarki. "

A trzeba było zrobić dokładnie odwrotnie: zawsze przed lotem ładujesz akumulator do pełna a po skończonej zabawie i przed odłożeniem na półkę doładowujesz do stanu "storage" - to jest napisane w każdej instrukcji obsługi i w każdym większym artykule o używaniu i eksploatacji LiPoli. Bardzo szkodzi im rozładowanie poniżej 3V/celę (pod obciążeniem), przechowywanie w stanie kompletnego rozładowania (bo napięcie może samoistnie spaść jeszcze bardziej) lub pełnego naładowania (bo wtedy szybko się degradują wewnętrznie). A wszystko jeszcze się potęguje gdy trzymasz je w podwyższonej temperaturze (szafka przy grzejniku, parapet na słońcu itp).

Być może jedna cela po wyprodukowaniu i półrocznym leżeniu w sklepie była trochę słabsza. Dron rozładował ją poniżej napięcia krytycznego (bo regulator silnika widzi tylko sumę napięć a ta była wciąż dobra) i istnieje spora szansa, że cały aku (jako 3S) jest do wywalenia. Jeżeli nie jest to środkowa cela, masz szansę używać go jako 2S w innych zabawkach.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jest to cela boczna. Więc mogę go bez przeróbek używać jako 2S ?

Na twoim miejscu rozebrałbym tego li-po i wyrzucił tą celę (Jak zaczniesz ją ładować to może spuchnąć itp itd) , ale trzeba to robić ostrożnie aby nic nie zewrzeć ani nie uszkodzić.

OFFTOPIC:

Jak bym zobaczył ten post wczoraj to mógłbym zrobić film z rozbiórki Li - Po 6S

Link do komentarza
Share on other sites

Bez przeróbek nie możesz, bo uszkodzona cela jest połączona szeregowo z pozostałymi i stanowi na tyle duży opór dodatkowy, że osiągi takiego akumulatora będą bardzo marne. Będą też problemy z poprawnym ładowaniem. Musisz bardzo ostrożnie przełożyć kable tak, by na głównym złączu widzieć tylko dwie dobre cele lub też możesz korzystać jedynie ze złącza balancera. Dobrze byłoby jednak zmienić tę małą wtyczkę na 3-pinową, pasującą do gniazda ładowarki jako 2S.

W przypadku przełączania głównego kabla o jedną celę bliżej, raczej nie obejdzie się bez rozklejenia "główki" akumulatora i ostrożnego przelutowania go winne miejsce. Na szczęście nie musisz kompletnie demontować pakietu by ominąć środkową celę bez jej zwierania - dlatego lepiej, że padła któraś zewnętrzna, chociaż to mała pociecha..

Wszelkie grzebanie przy LiPolach jest jednak niebezpieczne. Krótkie zwarcie potrafi zespawać dwa kable a potem to już tylko dym palonej izolacji i pożar w pokoju. Jeśli nie masz odpowiedniego sprzętu i doświadczenia w lutowaniu (a nie wygląda na to byś miał), może poproś kogoś znajomego kto rozumie i wie co trzeba zrobić.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.