Skocz do zawartości

Jaka Ładowarka do Li ion oraz PB


blukasz111

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich!

Chciałbym prosić o poradę bardziej doświadczonych ode mnie.

Chce kupić w miarę budżetową ładowarkę do Li ion, jestem na etapie pozyskiwania ogniw z baterii od laptopów z których zrobię dość duży pakiet. Mianowicie będzie to 6 celi(potrzebuję do silników 24V, jeśli się nie uda to chociaż do oświetlenia 12V w moim pojeździe DIY)

Druga sprawa to chciałbym na tą chwilę ładować nią także akumulatory z UPS, i pytanie brzmi czy jak kupie ładowarkę powiedzmy do 7 celi(wystarczy?) to będę mógł ładować nią dwa aku 12V 17Ah połączone szeregowo? Da to 24V. Jeśli chodzi o balanser to podobnie jak w Li-ion będę mógł kontrolować oba akumulatory od UPS przy ładowaniu ich podłączonych szeregowo?

Trzecia kwestia to taka, że jak kupie ładowarkę bez zasilacza to jako zasilacz będę mógł użyć zasilacza od PC? Mam na stanie 500W powiedzmy średniej firmy. Oczywiście jeśli ładowarka będzie potrzebowała 12V na wejściu bo w większości chyba takie są.

Czy w granicy 100-150 zł mogę na coś liczyć w miarę sensownego?

Dziękuje za pomoc 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź!

Widziałem na Allegro jest ich też sporo. Z tym że dla pb do 20v ale i tak chyba za takie pieniądze nie znajdę żeby lądować pb na 24v. Czy się mylę?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie ma ze sobą nic wspólnego możliwość podłączania LiPol 6S i Pb12/24V. Ładowarka musi być fabrycznie przygotowana do obsługi akumulatorów wszystkich typów jakie chcesz ładować. Jeżeli planujesz LiPol i Pb to musi umieć ładować oba typy. Inaczej zniszczysz akumulatory lub ładowarkę.

Podstawowym parametrem wielkości ładowarki jest jej moc, bo aktualne prądy i napięcia zależą od ustawionego typu akumulatora. Za to ich iloczyn nigdy nie przekroczy mocy ładowarki. Za te pieniądze kupisz co najwyżej sprzęt o mocy 50-80W umiejący ładować LiPole do 6S (niektóre umieją tylko do 3S lub do 4S) i Pb do 12V (a więc nie może to być dedykowana tylko do LiPoli).

Ładowarki modelarskie mają pewne typowe gniazda/wejścia balancera ogniw, więc robiąc swój pakiet musisz osobno kupić specjalny kabelek z zarobionym odpowiednim złączem 7-pinowym i dobrze go podłączyć do pakietu. Główne wyjście ładowarki (plus-minus) ma zwykle gniazda bananowe 4mm. Ponieważ w aku takich wtyczek nie wstawisz, musisz się zdecydować na któryś standard złącza wysokoprądowego. Często w komplecie z ładowarką przychodzi kilka kabelków-przejściówek z bananów na różne typy złącz modelarskich - warto doczytać co dają w pudełku.

Zasilacz musi dostarczyć mocy powiedzmy o 50% większej niż ładowarka może z siebie wypuścić. 12V/500W to gruba przesada, ale oczywiście może być. Możesz też kupić ładowarkę z wbudowanym zasilaczem - to bardzo wygodne, bo masz tylko jedno pudełko i mniej kabli, ale te zwykle mają wewnętrzne zasilacze właśnie tylko do 50W. Czasem mają też wyciągnięte kable wejściowe z zewnętrznych 12V i wtedy wyciągają więcej, ale nie spodziewałbym się czegoś powyżej 80W.

Tak więc w typowym przypadku będziesz musiał swoje Pb ładować na dwa razy lub równolegle. Przy 12V taka ładowarka odda jakieś 3.5-4A i jest to zupełnie wystarczający prąd dla żelowego 12V/17Ah. Z uwagi na ograniczenie mocy/prądu podłączenie dwóch równolegle oczywiście niczego nie przyśpieszy - będą wyglądały jak jeden Pb12V, za to 2 razy "głębszy".

http://botland.com.pl/420-ladowarki-lipol-sieciowe

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__1434__408__Chargers_Accessories-Battery_Charger_AC_DC_.html

Może wybierz co Ci się podoba, obejrzyj parametry i zadaj pytanie już o konkrety. Jeżeli planujesz zabawę w roboty/modelarstwo/akumulatory to ładowarka jest sprzętem koniecznym i zwykle kupowanym na lata - warto zainwestować w najlepszą na jaką Cię akurat stać. Jeżeli masz żyłkę eksperymentatora ładowarka z wyjściem USB może być fajnym testerem różnych ogniw, bo możesz logować napięcia i prądy z procesów ładowania/rozładowania. Ale nawet taka zwykła z LCD pokazuje pojemność wciśniętą/wyssaną więc do oceny jakości ogniwa i jego zużycia zupełnie wystarcza.

Acha, funkcja rozładowywania w typowych modelach jest zwykle bardzo ograniczona z uwagi na moc rozpraszaną w postaci ciepła. Np. sprzęt o mocy 50W ładowania ma tylko 5W rozładowania a to zwykle daleko odbiega od rzeczywistych obciążeń akumulatorów w modelach i służy raczej do powolnego sprowadzania ogniw do stanu storage a nie oceny ich wydajności prądowych.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzięki za zainteresowanie.

Prawdopodobnie zdecyduję się na imax b6 lub imax b6 mini, czy to dobry wybór?

Co do budowania pakietu to już sporo czytałem i robię coś podobnego jak to:

http://mdiy.pl/budowa-pakietu-li-ion-z-ogniw-18650-cz-2/

Z tym że ja potrzebuję 24V, czy z ogniw 18650 mogę oczekiwać prądu rzędu do 40A? Wiem, że dużo zależy od budowy całego pakietu ale chce to zrobić porządnie i dość profesjonalnie. Rozebrałem już około 20 baterii od laptopów dobrych marek które dostałem za "flaszke", więc szkoda nie spróbować się tym zająć i to dobrze wykorzystać.

Tak jak mówiłem chciałbym pakiet użyć do zasilania silników od wózków inwalidzkich. Jednak jeśli będą za słabe używane ogniwa to zasilę tym powiedzmy oświetlenie i inne rzeczy mniej prądożerne. Moja konstrukcja już gotowa i mogę się pochwalić. Teraz sprawa zasilania bo mam dwa aku 12V 17Ah i jeden jest słabszy i myślę czy pchać się w pb czy kombinować niskim kosztem coś nowego. Jeśli zainwestuje w pb to 2 x 40Ah.

Niżej zdjęcie konstrukcji(sprzed paru tygodni, teraz już jest wszystko uporządkowane, pochowane, poizolowane i zakryte przed deszczem i pyłem)

[ Dodano: 05-05-2016, 21:17 ]

Link do komentarza
Share on other sites

Przed sortowaniem grupowaniem jak najbardziej dlatego imax b6 mini chyba będzie lepszym wyborem?

Najgorzej sprawa wygląda z łączeniem ich bo zgrzewarki nie mam. Wiem jaką metodą się lutuje i jakim grotem itd. ale jednak zgrzewać byłoby lepiej.

Link do komentarza
Share on other sites

Imax B6 mini w porównaniu z pakietami które chcesz budować to zabawka dla dzieci. Jeżeli wg rady Mechano złożysz pakiet z 60 ogniw (6s10p) - co wydaje się bardzo sensowne dla przewidywanych obciążalności 40A to dostaniesz pojemność powiedzmy 20Ah. 60W mocy wyjściowej tego Imaxa przy ładowaniu pakietu 6S przekłada się na prąd 2.3A pod koniec fazy CC a to daje min. 8 godzin ładowania w trybie CC (czyli do jakichś 70% pojemności) i następne z 5 godzin do 100%. A wszystko przy założeniu wyżyłowania ładowarki na full.

Do nadzoru takich pakietów w docelowym urządzeniu istnieją specjalne scalaki mierzące osobno napięcie każdego "piętra". Można to oczywiście zrobić też na piechotę. Warto to kontrolować podczas wyładowania szczególnie jeśli pojedyncze ogniwa nie mają własnych układów zabezpieczających przed zbyt głębokim rozładowaniem.. Czy przewidziałeś takie coś lub jakąkolwiek inną kontrolę stanu akumulatorów w swoim wózku? Np. pomiar prądu, zliczanie ładunku itp?

Link do komentarza
Share on other sites

Na razie myślałem o czymś takim jak Li-ion alarm dla każdej celi powiedzmy, tak jak zrobione jest w linku który dodałem wyżej.

Z tego co mówisz o tym że imax b6 będzie mała to rzeczywiście racja, bo te ogniwa mogę ładować dużo większym prądem niż to co wyciągnę z tego imaxa. I takie dość szybkie ładowanie znacznie by poprawiło sytuację tą którą teraz mam. Bo żelówki dość długo się ładuję.

A podpowie ktoś jakim prądem powinno się ładować takie ogniwo?

6s10p to już coś co może mi trochę pochodzić na jednym zasilaniu, jeśli by się sprawdziło to może zrobię jeszcze jeden taki pakiet. Czyli w dalszym ciągu jeśli chce dobrą ładowarkę to nie w tych pieniążkach.

Jeszcze jedno pytanie, w celu segregacji i doboru to chyba najlepiej do ładowania pojedynczych ogniw to muszę chyba zaopatrzyć się w jakieś tanie "ładowarki" w celu pozyskania koszyków? Chyba że są jakieś sposoby na koszyki DIY do 18650?

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli nie znasz specyfikacji producenta, to LiPole zawsze bezpiecznie jest ładować prądem 0.5-1C. Wtedy wychodzi czas ładowania rzędu 2-4h i jesteś spokojny. Akurat cylindryczne ogniwa 18650 nie są demonami mocy i uważałbym, szczególnie jeśli mają wbudowane "pod skórą" (czyli gdzieś przy kapslu plusowym lub z boku pod termokurczem) układy zabezpieczające. Zwiększać prąd powyżej 1C można tylko wtedy gdy na pewno wiesz, że dane ogniwo to przeżyje bez uszczerbku na zdrowiu. Pakiety modelarskie przyzwyczajają nas ostatnio do wciąż rosnących prądów ładowania, ale to są ogniwa pryzmatyczne (płaskie) optymalizowane do dużych prądów zarówno w jedną (>50C!) jak i w drugą stronę (5C zaczyna być standardem). Niestety to nie ten przypadek a poza tym czas ładowania nie skraca się liniowo, bo wciąż pozostaje faza CV w której prąd spada.

Np. dla ogniw 18650 2.5Ah z wbudowanym zabezpieczeniem producent podaje prąd ładowania 1.3A, ale już trochę lepsze ogniwo Samsunga bez zabezpieczenia ma ładowanie do 1C i rozładowanie do 10C:

http://www.tme.eu/pl/Document/cf2b91a94627173083963b831db6ea62/ACCU-18650-2.2P-HV.pdf

Warto zauważyć, że rezystancje ESR dobrych ogniw schodzą poniżej 50mΩ a w tej sytuacji każde złącze (koszyczek) po drodze poważnie zaburza wynik pomiaru, bo mniej więcej tyle samo może mieć jedno przejście sprężynka-elektroda. Raczej nie ma to jak ogniwa z blaszkami lutowane na sztywno.

Koszyczki pod ten rozmiar masz tutaj: Link

W każdym razie nawet przy ostrożnym prądzie 0.5C i akumulatorze 10p zrobionym z ogniw 2Ah potrzebujesz jakieś 10A prądu ładowania. To przekłada się na 250W mocy przy ładowaniu 24-woltowego stosu 6S.

Link do komentarza
Share on other sites

Do kontroli pakietu warto zaopatrzyć się w takie cudo jak BMS (baterry managment system) dzięki niemu masz pełną kontrolę (niestety bez żadnej wiedzy z tego urządzenia) o ładowaniu z balansowaniem i rozładowaniem takiego akumulatora. Przeważnie używane w ebajkach i innych pojazdach elektrycznych. Szukaj na ebayu i alliexpress. W polskich sklepach są na razie bardzo drogie.

Link do komentarza
Share on other sites

Sorki za długie milczenie.

Zamówiłem w tamtym tygodniu 4 szt. prostych ładowarek(moduł za 2,5zł/szt.) do Li-ion które się podłącza pod ładowarkę od telefonów komórkowych czy tam coś innego około 5V.

Na początek chce naładować te ogniwa które mają powyżej 2 V(niektóre mi się trafiły co miały normalnie 3,4-3,6V 🙂 . Odczekam parę dni i już wtedy może zaopatrzę się początkowo w imax b6 którym zmierzę pojemność każdego ogniwa.

Ze wstępnych ustaleń taki pakiet 6s10p będzie ważył do 3,5kg max(razem z akcesoriami i "obudową). Czyli duuuuużo mniej niż moje akumulatory 2x17Ah z czego jeden i tak już się nadaje do wyrzucenia bo padł do końca. Także jak będzie czas to zrobię 2x6s10p więc trochę mocy będzie przy niskiej wadze.

Co sądzicie o takich tanich modułach Li-ion z allegro po te parę zł? Czy do takiego szybszego sprawdzania(chodzi mi o sprawdzenie jak najwięcej ogniw w jednym czasie) ogniw przed posortowaniem do mojego zestawu zasilającego?

Z tym że później i tak bez sprawdzenia imax'em każdej jednej sztuki się nie obejdzie...

Link do komentarza
Share on other sites

O których modułach mówimy? Jeżeli chodzi o tp4056 to są spoko i dobrze działają. Nie wiem jaki masz moduł ale w niektórych prąd ładowania to aż 1A. Do używanych ogniw to może być za dużo, do nowych jak znalazł. Ogólnie polecam, z tanim koszykiem można mieć fajną kilkukanałową ładowarkę do 18650. Tylko wymagane jest odpowiednie mocne źródło zasilania.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.