Skocz do zawartości

Pytanie na temat programowania mikrokontrolerów


wsza12345

Pomocna odpowiedź

Witam chciałbym zacząć programować mikrokontrolery, Mam w domu kilka atmeg8 i 328 oraz programator USBasp najlepiej w środowisku Arduino IDE bo już co nie co o nim wiem oraz działa mi dobrze na linuxie.

Mam też Arduino UNO i zastanawiam się czy jak wyjmę z niego zaprogramowany mikrokontroler i włożę inny "czysty" wszystko będzie działało jak należy?

Przeszukałem sieć w poszukiwaniu odpowiedzi na moje pytania jednak trudno mi jest poskładać wszystko w głowie tak żebym coś zrozumiał, Czytałem sporo o Atinach na nich podobno da się programować w Arduino IDE czy w takim razie na Atmegach też jest to możliwe?

Od czego zacząć by jakoś ruszyć z miejsca? Chcę tworzyć układy opartę na samych mikrokontrolerach na początek programowane w Arduino IDE a nie jak dotychczas na całej płytce Arduino

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

wsza12345, aby nowy "czysty" procesor zadziałał w Arduino musisz wgrać na niego bootloader. To hasło powinno poprowadzić Cie dalej 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Słowo "musisz" chyba nie jest tu właściwe.

Przecież da się używać bez bootloadera. Podłączasz procek przez programator, klikasz "załaduj używając programatora" i po sprawie.

Oczywiście wygodniej jest wgrać bootloader i używać bez pogramatora

Link do komentarza
Share on other sites

stawko co masz na myśli mówiąc bez programatora? Przecież w każdym ze sposobów muszę połączyć procesor z komputerem przez programator?

Zweryfikujmy kilka rzeczy, czy da się w prosty sposób:

1 Programować Atmegę8 USBaspem programem Arduino IDE? Potrzebny jest wtedy bootloader?

2 Programować Atmegę8 używając arduino jako programatora? I co wtedy z tym bootloadrem? czy jest potrzebny i skąd go wziąć?

3 Który sposób jest najłatwiejszy dla laika?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To może ja wytłumaczę trochę dokładniej.

Standardowo atmegi programuje się protokołem SPI przy pomocy programatora takiego jak USBasp. Da się też zaprogramować Arduino żeby się jak taki programator zachowywało. Przy pomocy takiego programatora możemy wgrać dowolny program, wykorzystując przy tym całą pamięć przeznaczoną na programy.

Ale nie każdy ma taki programator, więc ludzie wymyślili, że można wgrać na atmegę (programatorem) mały programik, który będzie słuchał na porcie szeregowym, wysłać przez ten port szeregowy nowy program i ten programik wtedy może go odebrać i zapisać na pozostałym wolnym miejscu. Ten programik nazywa się "bootloader" i zajmuje trochę miejsca, ale pozwala programować bez programatora.

Fabrycznie nowe atmegi nie mają wgranego żadnego programu, dlatego potrzebujesz do nich programator, którym wgrasz na nie albo swój program, albo bootloader. Jak wgrasz bootloader, to kolejne programy możesz już wgrywać przez port szeregowy, tak jak się to normalnie robi z Arduino, bez programatora.

Link do komentarza
Share on other sites

Wielkie dzięki w końcu coś wiem bo tyle jest tych metod że gubiłem się w tym.

Jeśli dobrze rozumiem to bezpośrednio nawet z wgranym bootloaderem ta ostatnia metoda przez zwykły port usb nie przejdzie i dlatego łączy się przy kolejnych wrzucaniach programów poprzez Arduino lub konwerter portu szeregowego na usb chcąc przesyłać dane po usb.

Portu szeregowego nie posiadam więc zostaje USBasp lub poprzez Arduino usb ponieważ to mam w domu.

Link do komentarza
Share on other sites

Walczę z tą atmegą już cały dzień i niestety coś mi nie wychodzi. Czy jest na forum gotowy poradnik jak zacząć programować sam mikrokontroler pod arduino IDE? Próbowałem USBasp ale nie wykrywa mi go pod linuxem.

Robiłem dokładnie jak tutaj i nie wyszło: /http://blog.dulare.com/rozmnazanie-arduino-czyli-jak-zjesc-ciastko-i-miec-ciastko/

Mikrokontroler dobrze podłączony.

Podmieniałem mikrokontroler w arduino Uno później wyciągałem na płytkę stykową i działał bez problemu a na płytce nie daje się zaprogramować, co robię źle?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.