Skocz do zawartości

Jaki oscyloskop wybrać?


hamer_

Pomocna odpowiedź

Witam!

Chcę zakupić oscyloskop raczej przystawkę do komputera i zastanawia mnie mnie czy pasmo 20MHz wystarczy i czy warto inwestować dodatkowo w analizator stanów logicznych znalazłem dwie takie przystawki http://www.gotronik.pl/oscyloskop-cyfrowy-hantek-6022be-usb-pc-p-1013.html lub http://www.gotronik.pl/oscyloskop-cyfrowy-hantek-6022bl-p-2765.html

ogólne zajmuje się automatyką domową inteligentne oświetlenie itp. ale nie wykluczone że dla funu zrobię sobie jakiegoś robota od niedawna do moich projektów(prac) zaczołem stosować arduino

więc moje pytanie czy taki sprzęt wystarczy? czy może zainwestować w coś lepszego?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Oscyloskop jest w pracowni elektronika przyrządem pierwszej potrzeby i dobrze, że zdecydowałeś się na jego zakup. Nie wiesz jednak co wybrać a nam bardzo trudno będzie dać dobrą odpowiedź. Rozpiętość cen i możliwości oscyloskopów jest praktycznie nieskończona więc najważniejszym kryterium jest chyba przydatność sprzętu do określonych zastosowań i cena.

To co wskazałeś jest już markowym urządzeniem i na pewno posłuży długo. Co prawda Hantek to nie Tektronix czy LeCroy, ale jakoś tam znana i będąca kilka lat na naszym rynku marka.

Czy przystawka? Na pewno nie płacisz za ekran, dużą obudowę, jest mała, poręczna itd ale jednak swoboda używania sprzętu autonomicznego jest znacznie większa. Komputer się wiesza, USB czasem nie działa a takie upierdliwości są niezmiernie ważne w chwili gdy masz problem z kodem lub sprzętem. W normalnym oscyloskopie w każdej chwili możesz pokręcić dowolną gałką, zmienić nastawy a nawet poprosić siostrę by coś przestawiła gdy obie ręce trzymają sondy. Tutaj musisz mieć na ekranie odpowiednie okienko no i sam komputer w pobliżu. Czasem automatyki nie możesz przynieść w pobliże a wręcz łatwiej jest biurko przynieść do maszyny. Samodzielny oscyloskop jest solidny i samowystarczalny.

Pasmo i częstotliwość próbkowania. 20MHz oznacza, że przebiegi prostokątne będziesz mógł oglądać gdzieś do 1MHz. Szybsze będą mniej lub bardziej podobne do sinusoidy. W cyfrówce ważne są zbocza - ich położenie, szybkość, przerzuty i odbicia w kablach - czyli składowe wysokoczęstotliwościowe. Moim zdaniem poniżej 100MHz nie ma co brać. To co pokazałeś nadaje się raczej do audio także ze względu na tryby wyzwalania - praktycznie ich nie ma. Oscyloskop jest przydatny, gdy pozwala pokazać przebieg sygnału złapany dokładnie w chwili która Cię interesuje. Jeśli tego nie złapiesz - nie zobaczysz i całe pieniądze wydane sprzęt są wyrzucone. A o tym decyduje blok wyzwalania. Jeśli wybór masz tylko miedzy narastającym a opadającym zboczem, cofasz się do czasów oscyloskopów analogowych zupełnie nieprzystosowanych do analizy skomplikowanych i nieokresowych sygnałów cyfrowych. Zobaczysz nudny przebieg PWM do silnika i zmierzysz jego wypełnienie, ale już problemy z I2C, SPI czy innymi podobnymi interfejsami będą poza Twoim zasięgiem.

Martwi mnie też to 48MHz - jest dziwnie zbieżne z maksymalnym transferem USB 2.0 a to sugeruje, że przystawka nie ma wcale własnej pamięci rekordu. Takie są dzisiaj tendencje - obniżać cenę na wszelkie możliwe sposoby. Wstawiono więc tani procesorek z 8-bitowym ADC, kawałkiem RAMu i mamy "oscyloskop". Jeśli komputer jest szybki a na USB nie wisi nic innego, zadziała. Jeśli obciążysz USB, transfer spadnie albo nagrywany rekord będzie miał długość malutkiego RAMu w przystawce. O jej wielkości nic producent nie pisze a to także jeden z ważnych parametrów oscyloskopu cyfrowego.

Ja bym dozbierał - jak radzą Koledzy - na "dorosły" oscyloskop z sensownym pasmem, próbkowaniem 1GHz i bogatymi trybami wyzwalania. Albo kupić coś naprawdę taniego "do zabawy" i w celu dowiedzenia się czego naprawdę potrzebujesz i jak bardzo wkręcasz się w elektronikę.

Link do komentarza
Share on other sites

z tym że potrzebuje coś mobilnego tak biorę lapka przystawkę i pracuje gdzie chce ewentualnie jakiś mobilny oscyloskop z możliwością podłączenia go do lapka i porównywania przebiegów

Link do komentarza
Share on other sites

Sprzęt pomiarowy i wyposażenie laboratorium powinno być tak bardzo niezawodne jak się tylko da. Inaczej zaczynasz walczyć ze sprzętem i jego dziwnymi zachowaniami a nie skupiasz się na rzeczywistym problemie. Komputer jest ostatnią rzeczą na jakiej polegam a USB ostatnim interfejsem jaki bym polecił do pracy w trudnych warunkach (a w łatwych to wszystko działa). Jeśli jednak masz jakieś wyobrażenie o swoim warsztacie pracy, nie mnie to zmieniać. Być może do codziennego serwisu prostych sygnałów automatyki przemysłowej przystawka wystarczy. Może warto pomyśleć o wejściach izolowanych (od siebie i od masy USB)? Takie oscyloskopy są bardzo pożądane w środowiskach o dużych zakłóceniach i rozproszonych/rozległych/nieistniejących masach. Poszukaj czegoś takiego a jeśli nie wiesz do końca czego potrzebujesz, wstrzymaj się z zakupem i poczytaj.

BTW: Każdy dzisiejszy oscyloskop cyfrowy ma możliwość zapamiętywania przebiegów z ekranu, pokazywania ich lub zrzucania na USBdrive. Można na ich podstawie tworzyć przebiegi wzorcowe dla testów go/no go a także używać jako referencji przy porównywaniu. Komputer naprawdę nie jest potrzebny.

Link do komentarza
Share on other sites

skorzystałem z waszych rad i zakupiłem wczoraj sprzęt może jutro dojdzie wybrałem taki Oscyloskop cyfrowy DSO1102B HANTEK z multimetrem skopometr 2x100MHz 1GSa/s nieduży i myślę że wystarczający ważne że przenośny

Dziękuje wszystkim za udzielenie wskazówek co do wyboru oscyloskopu

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Pociągnę temat oscyloskopu bardzo taniego.

Potrzebuję pomiar przebiegu napięć na silnikach impulsowych i cewkach wysokiego napięcia.

Nie wiem czego szukać.

Proszę o pomoc w odnalezieniu takowego sprzętu. Jak się nauczę na tym tanim to myślę że będę wtedy wiedział na jaki w przyszłości zbierać.

Proszę o konkretny przykład z linkiem. na parametrach sie nie znam i nigdy nie miałem okazji oglądać w akcji takowego sprzętu. Lapek mam z usb3 jeśli to w czymś pomoże, a cena do 400zł.

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety nie wiemy jakich sygnałów spodziewasz się w swoich silnikach → nic nie poradzimy w sprawie sensownego doboru oscyloskopu.

Z drugiej strony w zakresie 400zł to właściwie nie masz wyboru - będzie to najniższa półka (używany?) albo wręcz przystawka bez ekranu, korzystająca z USB i PC:

http://www.gotronik.pl/oscyloskop-cyfrowy-hantek-6022be-usb-pc-p-1013.html

To bardzo niewygodne, bo komp jest zwykle zajęty czymś innym a nie ma to jak osobny sprzęt z własnymi, szybko dostępnymi gałkami.

Oscyloskopy nie mają wejść wysokonapięciowych więc i tak musisz zrobić lub kupić sondę HV.

"Jak się nauczę na tym tanim to myślę że będę wtedy wiedział na jaki w przyszłości zbierać"

Raczej nie, bo nie będziesz nawet przypuszczał które i jak użyteczne są funkcje tego lepszego.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie dbam o wygody, mam 4 kompy.

To jak kupię lepszy od razu i tak nie będę wiedział co z tymi gałkami zrobić.

"Oscyloskopy nie mają wejść wysokonapięciowych więc i tak musisz zrobić lub kupić sondę HV."

Możesz mi pokazać jak ją zrobić?

Dzięki za linka.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.