Skocz do zawartości

NanoPi NEO, to mocna konkurencja dla Raspberry Pi Zero


Komentator

Pomocna odpowiedź

Um, twój komputer też jest zasilany z 5V. W środku ma zasilacz, który napięcie z gniazdka zamienia właśnie na 12V dla dysków i 5V dla płyty główniej (a sam procesor chodzi na jeszcze niższym napięciu). Więc wyśmiewając to raczej sam się ośmieszasz i pokazujesz swoją ignorancję.

Ja się śmieję z dinozaurów z przed 16 lat przy tym, które kosztowały 20000$, Ja uważam ten komputer za niesamowity postęp w budowie maszynek do renderingu, obliczeń naukowcyh czy tworzeniu sztucznej inteligencji za grosze 😎

Naprawdę podziwiam, na forach już piszą że jest jako serwer tak samo szybki jak najtańszy notebook z intel atom 2x1,6ghz 🙂

Co do zasilania to chodziło mi o to że NanoPi NEO jest zasilane z 5v, co stanowi takie samo napięcie jakie generuje zasilacz ATX, zrobiłem sobie z niego ładowarkę USB, i przyznam że ładuje mi się telefon jak rakieta 😎

[ Dodano: 16-08-2016, 22:17 ]

Na brak monitora w tym komputerku też jest takie rozwiązanie, które pozwoli nawet 4 monitory, na każdym można wyświetlać co innego.

Link do komentarza
Share on other sites

Faktycznie dziwna idea przyświeca temu układowi, wyprowadzili tor Audio, a nie wyprowadzili toru Video nawet w najprostszej formie TVOUT. Jedynie wyświetlacze LCD na SPI zostają, układ chyba dedykowany dla bardziej zastosowań Audio ???

Link do komentarza
Share on other sites

Dzisiaj zdobyłem własną płytkę NanoPi, więc pozwolę sobie odkopać temat. Jak chodzi o wyjście video to trzeba zastanowić się najpierw do czego ten układ ma służyć. Większość osób kiedy myśli o SBC, porównuje go z malinką oraz stacjonarnym PC, a komputer bez monitora wydaje się bez sensu. Jednak NanoPi to chyba trochę inne urządzenie - coś jak Arduino, czy Intel Edison. Układ który nie ma zastępować komputera stacjonarnego, czy nawet laptopa, to raczej sterownik dla układu - jakiego, to już inne pytanie. Możemy np. zbudować robota, czy sterowanie inteligentnym mieszkaniem. Ale monitor raczej nie będzie nam potrzebny, a mały wyświetlacz zawsze można podłączyć po SPI.

Link do komentarza
Share on other sites

Zgadzam się, że wyjście video w takich płytkach dla robotów niekoniecznie jest użyteczne. Jednak chyba karta graficzna z akceleratorem jest trochę bez sensu przy jego braku. No chyba, że założymy, że rzeczywiście ma ona służyć wyłącznie do obliczeń przy użyciu CUDA czy czegoś podobnego, ale w takim wypadku chyba lepiej by było po prostu dać mocniejszy procesor?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ta płytka nie ma "karty graficznej". Po prostu wykorzystany procesor ma już wbudowany koprocesor graficzny... Oczywiście niekoniecznie jest potrzebny, ale pewnie taniej wychodzi kupić CPU z GPU i nie używać, niż szukać wersji bez koprocesora. A co do obliczeń równoległych, to można go zawsze wykorzystać.

Wydaje mi się, że projektanci wybrali najtańszy procesor jaki był dostępny. Niestety nie można wybierać co będzie na krzemie - albo raczej można, ale to dużo kosztuje.

Jak chodzi o moc obliczeniową to nano i tak bije na głowę zero. 4x armv7 to sporo więcej niż 1 rdzeń armv6... A cenowo wychodzi podobnie - 8$ vs 5$.

Niestety nanoPi ma nadal dużo do nadrobienia jak chodzi o dokumentację i wsparcie. Ale jak w końcu uruchomię to powiem jak ta wydajność na papierze ma się do rzeczywistości 🙂

[ Dodano: 07-10-2016, 21:29 ]

Jak chodzi o wydajność:

root@FriendlyARM:~# cat /proc/cpuinfo

Processor : ARMv7 Processor rev 5 (v7l)

processor : 0

BogoMIPS : 2285.71

processor : 1

BogoMIPS : 2285.71

processor : 2

BogoMIPS : 2285.71

processor : 3

BogoMIPS : 2285.71

Features : swp half thumb fastmult vfp edsp thumbee neon vfpv3 tls vfpv4 idiva idivt

CPU implementer : 0x41

CPU architecture: 7

CPU variant : 0x0

CPU part : 0xc07

CPU revision : 5

Hardware : sun8i

Revision : 0000

Serial : 74005035c20c181c04ce

Niestety układ bez radiatora właściwie nie ma sensu. Układ nic nie robi, a grzeje się jak solidny piecyk. Porównując z RPi3, nanoPi to prawdziwy grzejnik, niestety. Sam system zwraca natępujące dane:

root@FriendlyARM:~# cpu_freq

INFO: HARDWARE=sun8i

CPU0 online=1 temp=62 governor=interactive cur_freq=480000

CPU1 online=1 temp=62 governor=interactive cur_freq=480000

CPU2 online=1 temp=62 governor=interactive cur_freq=480000

CPU3 online=1 temp=62 governor=interactive cur_freq=480000

DDR governor=userspace cur_freq=432000 max=432000 min=408000

Ale jeśli to tylko 480MHz, a już czuć zapach lutowanych części, to co będzie dalej? Chyba muszę poszukać solidnego radiatora - pod tym względem 1:0 dla RPi0.

Link do komentarza
Share on other sites

Konstrukcja PCB pozwala chyba łatwo samemu zbudować radiator dla tego maleństwa.

Szkoda że producenci minikomputerków zapominają o chłodzeniu potworków które chcą sprzedawać. Sam producent SOCa H3 z tego co się orientuję zaleca radiator dla swojego układu.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie zgodzę się z wieloma komentarzami. Urządzenie to będzie się sprzedaważ, ponieważ trafia ono do konkretnego odbiorcy, dla którego wiele z funkcjonalności raspberry jest zbędna. Mam tu na myśli zastosowanie jako serwer, gdzie wyjście wideo, moduł wifi oraz hdmi są zbędne. Sprzęt kosztuje dużo mniej, zasilacz do niego również jest tańszy (2A zamiast 2,5A), cała inwestycja w nanoPi kosztowała mnie prawie 3x mniej niż gdybym kupił raspberry. Na rynku są też inne microPC w tej cenie, które rozpatrywałem, ale w większości nie posiadają wyjścia LAN, które dla serwera jest potrzebne. Jeśli ktoś potrzebuje wifi to też nie problem, ponieważ producent gwarantuje, że można podpiąć kartę wifi poprzez USB. Moim zastosowaniem tego cuda jest serwer FTP dla systemu kamer internetowych. System, którego używam przekazuje dalej pliki wideo do serwisu cloud, więc nie potrzebuję żadnego NAS'a z dyskami.

PS. to urządzenie jest już w polsce dostępne w wielu sklepach internetowych 😉.

A odnośnie radiatora, jest dostępny w sprzedaży (dla nowszej wersji M3 nawet z wiatraczkiem). Co ciekawe jeśli ktoś ma drukarkę 3D to może sobie samodzielnie wydrukować obudowę do nanoPI, ponieważ pliki projektu obudowy są dostępne open source (obudowa z tego projektu jest przystosowana do używania urządzenia z radiatorem):

Link do komentarza
Share on other sites

eksio, radiator to w sumie nie problem, raczej zaskoczenie. RPi0 spokojnie działa bez radiatora. Druga sprawa to ilość ciepła - nie robiłem pomiarów, ale jeśli jest tak jak mówisz, że układ z radiatorem ma ok. 50 stopni, to moim zdaniem pomyłka. Oczywiście obciążony może mieć i 80, ale w wersji oprogramowania, którą jakiś czas temu miałem, układ grzał się potwornie nic nie robiąc. Nie miałbym pretensji, gdyby podobnie jak RPi3 potrzebny był radiator gdy układ jest obciążony. Ale żeby układ nic nie robił i tyle pobierał...

Moim zdaniem Neo jest zupełnym niewypałem - jeśli producent poprawi sterowniki i obniży pobór prądu, chętnie zmienię zdanie. Ale w tej chwili odradzam akurat ten moduł. Na szczęście jest mnóstwo innych.

Link do komentarza
Share on other sites

Pierwsze słyszę o "v-server" w kontekście grafiki -- dla mnie to zawsze był taki sposób robienia parawirtualizacji pod Linuksem... Szybkie wyszukiwanie w Internecie nie przyniosło mi żadnych informacji. @eksio, masz może jakiś link do źródła tej informacji? Czy to jest coś w rodzaju VNC?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.