Skocz do zawartości

Technika cyfrowa - #7 - sterowanie wyświetlaczem 7-seg.


Komentator

Pomocna odpowiedź

Ok, właśnie zrobiłem zadania dodatkowe i modyfikowałem licznik. O ile wyłączanie wyświetlacza i stan sygnału carry out działał bez zarzutów i wszystko było dla mnie zrozumiałe, to przy wyłączaniu zliczania zaobserwowałem parę ciekawych rzeczy:

20221231_173023.thumb.jpg.ce8c1eaadde558ad8429c80d83f352f5.jpg

- przytrzymując przycisk na małej płytce i próbując zliczać sygnały wartość na wyświetlaczu nie rośnie. Jednak przy zwolnieniu przycisku blokady (spadające zbocze) wartość wzrasta o 1. Potrafiła wzrosnąć o większe wartości (2, nawet 3) lecz udało mi się ten efekt zredukować dodając kondensator. Czy byłoby możliwe całkowite zniwelowanie tego efektu?

- interesujące zjawisko zauważyłem przy odłączeniu czerwonego przewodu, ale tylko przy odłączaniu go od strony mniejszej płytki - wyświetlacz zaczął wariować, powiedziałbym nawet, że bardzo szybko naliczać. Ciekawi mnie dlaczego się tak dzieje i czy można ten efekt spowolnić.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ten przycisk masz podłączony do pinu "Clock Inhibit". W przykładowym projekcie z instrukcji w kursie, to miałbyś do tego pinu podłączoną masę. Nie zlicza przy wciśniętym, co jest poprawne, bo Twój przycisk na małej płytce przy naciśnięciu robi stan wysoki, a przy stanie wysokim ignoruje pin Clock. Także przy zliczaniu należałoby go nie wciskać, a wciskać dolny przycisk górnej płytki (na oko przy tym podłączeniu doliczać będzie w momencie puszczania).

Co do odłączania, to zostawienie jakiegokolwiek pinu wejściowego wiszącego w powietrzu skończy się wariowaniem, więc jeżeli chcesz go odłączyć od guzika, to podłącz go właśnie do masy.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Cuby_92_ to proponowałbym dla formalności zacząć od poniższych kroków:

  • zmierzyć napięcie zasilania - sprawdź czy baterie nie są już rozładowane,
  • poruszaj wszystkimi przewodami i elementami (może coś nie styka na płytce),
  • sprawdź czy na pewno masz odpowiednio połączone linie wyświetlacz <> układ scalony - bo może cos zamieniłeś i wcale to nie są losowe znaki, tylko układ wysyła poprawne sygnały, a zapalają się błędne segmenty wyświetlacza,
  • jeśli to nie pomoże to najlepiej byłoby złożyć całość raz jeszcze od nowa wkładając układ scalony w jakieś inne miejsce na płytce.
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

Realizowałem 2 zadanie dodatkowe, gdzie celem było zablokowanie licznika, tak aby nie reagował na sygnały podawane na pin clock.

 

Wykorzystałem do tego pin clock inhibitior. I o ile podczas wciśnięcia switcha i zwarciu tego pinu do zasilania, faktycznie licznik nie reaguje na zmiany stanu pinu clock. O tyle jeśli puszczę switch od clock inhibitor, to licznik zwiększa swoją wartość o 1 lub 2.

 

Mój układ wygląda następująco:

20230414_170026.thumb.jpg.049384fc7064804d72da8b8377d34bbb.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Hej

Postawiłem sobie za cel wciśnięcie trzech układów na jednej płytce i się udało: migająca dioda + generator dźwięku + licznik. Dwa pierwsze z włącznikami, aby nie czerpały prądu w czasie testowania licznika.

W waszej płytce licznika brakuje podukładu z dwoma kondensatorami ale wszystko działa. Jaki był cel dołożenia tego podukładu na schemacie ideowym?

Pozdrawiam

20240325_152532.jpg

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@sebsuwala witam na forum 🙂 Świetna robota, bardzo ładnie prezentują się te układy!

41 minut temu, sebsuwala napisał:

Jaki był cel dołożenia tego podukładu na schemacie ideowym?

To taka dobra praktyka, aby dodać kondensatory filtrujące przy zasilaniu każdego układy scalonego. Nie ma to jednak większego wpływu na działanie tak prostych układów.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.