Skocz do zawartości

[Kupię] Kupie mostek H


hashpl

Pomocna odpowiedź

Teraz to przesadziłeś w drugą stronę. Te silniki mają pewnie z 50-70W. Przy napięciu 12V to oznacza prąd rzędu 4-5A a zwarciowy to i z 10. No i teraz do jakiego napięcia chcesz obniżyć zasilanie by płynęło sporo mniej niż 1A? Do 4V? A to przecież tylko stan normalnej pracy. Podczas zatrzymania wezmą wszystko co z akumulatora wyjdzie, bo w środku mają kilka zwojów grubego drutu i wyglądają jak zwarcie.

Przecież po coś takie silniki ważą i zajmują miejsce. Korzystanie z 10% ich mocy nie ma sensu, będą musiały wieźć same siebie plus całą resztę. Będą słabe i ciężkie. Równie dobrze możesz się rozglądać za silnikiem parowym. Przynajmniej będzie jakiś efekt.

Do każdego silnika DC w tym zastosowaniu musisz mieć przekładnię. Może zacznij od tej strony? Szczerze mówiąc najlepsze byłoby gotowe podwozie z napędami, przekładniami i kołami. Może masz jakąś starą zabawkę wszystkomającą lub poszukaj wśród kolegów?

Link do komentarza
Share on other sites

Rozumiem. Tak tylko spytałem. Myślałem że będę mógł taki silnik wykorzystać. Przy tym silniku był tranzystor mosfeet IRFZ46N czyli rozumiem że do sterowania takim silnikiem muszę posiadać mostek zbudowany na tych tranzystorach wtedy mogę użyć arduino do sterowania takim autem czy źle mówię ?

Link do komentarza
Share on other sites

Kup lepiej gotowy mostek np. VNH3SP30, własny mostek h możesz zbudować, ale nie polecam brać się za to na początku przygody z elektroniką.

Link do komentarza
Share on other sites

A cos tanszego jak VNH3SP30 ?Czy taki mostek moge podlaczyc pod arduino ? Dzieki za wskazowki. Kazdy kiedys zaczynal. Ps19 czy masz moze gdzies schemat takiego mostka h na tranzystorach mosfeet ktory moglbym uzyc z arduino i silnikiem 12v o ktorym wczesniej byla mowa ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mam, ale wychodzi około 150 zł sztuka 😉 i sam schemat ci wiele nie pomoże, bez w miarę przyzwoitego pcb układ niekoniecznie może działać.

VNH to tańsza opcja.

Link do komentarza
Share on other sites

ps19, właśnie go będę w prototypie sterownika używał. Prosty, ultra szybki, no i wypompuje 4A 😃

IRFS7430 jest tu potężnie przewymiarowany. Wymień na CSD17506Q5A i masz:

HIP4081 - 23zł

CSD17506Q5A x4 - 11zł

Płytka - 10zł (ok, przy zamówieniu 10 aleee)

Złącza - lutowanie prosto do płytki.

Razem: 44zł.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

W przypadku hashpl, CSD17506Q5A wystarczą. Ja czasami potrzebuję wysterować silnik ponad 200W także mogłyby tego nie wytrzymać, ale to nie rozmowa na ten temat.

Link do komentarza
Share on other sites

ps19, CSD17506Q5A pociągną 200W bez większego problemu jak nie chcesz tego na jakichś 2V.

To wytrzyma z 25A sztuka, jest 8x tańsze i ma mniejszy ładunek bramki. Prościej już dać kilka równolegle moim zdaniem. Ale faktycznie nie ten temat.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki chłopaki za podpowiedzi. Ja potrzebuje sterować silnikiem 7,2-12V DC. Mowa dokładnie o takim silniku

IMG_57989bf1ac1537988.jpg

Max chyba 10A potrzeba więc co taniego samemu idzie zrobić ?Silnik chyba 50-70 W.

Chyba jednak będę zmuszony kupić coś gotowego bo bez gotowego schematu sobie nie poradzę.

Link do komentarza
Share on other sites

Chumanista, dzięki wielkie. Ja chcę sterować jednym silnikiem, obrotami w lewo i prawo. Czy układ który podałeś da rade przy silniku który max potrzebuje 10A ?

Jaki jest tutaj zakres zasilania tego układu ?

Głupie pytanie, czy mógłbyś na tym układzie zaznaczyć wyprowadzenia z tranzystora S, G, D ?

Piny BHI, BLI oraz ALI, AHI podłączam do arduino i wtedy steruję kierunkiem obrotów ?

Czy podane przez ciebie tranzystory mogę zamienić na IRFZ46N ?? Taki znalazłem przy tym silniku który posiadam z wkrętarki 7,2-12 V.

Czy jeszcze jakieś elementy typu rezystory, kondensatory potrzebuję do tego układu? Dużo pytam ale to pyta nie błądzi 😉

Link do komentarza
Share on other sites

hashpl, tek układ da radę do ~25A i 30V, chociaż przy >20V potrzebujesz osobnego zasilania do bramek. A jak dodasz radiator to pewnie i z 50A da radę.

Zobacz sobie jak działa MOSFET, przyda się. A z tego wynikają oznaczenia.

Zastąpić teoretycznie możesz. Nie wiem po co bo do tego zastosowania nie będzie lepszy a będzie droższy, ale możesz.

Kondensatory byłyby dobre. Ogólnie ja bym jednak użył gotowego rozwiązania ale jak chcesz się pobawić to droga wolna.

Zmontuj schemat, zaprojektuj płytkę, wrzuć na forum to sprawdzimy.

Link do komentarza
Share on other sites

Gotowe rozwiązania to pewnie 100zł w górę a ja chce coś budżetowego. HIP4081 AIP DIP20 może być tak ?

A jaki zakres zasilania jest układu HIP4081 a jaki dla silników(max pewnie 80V tak jak podałeś)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.