Skocz do zawartości

Dobór silników elektrycznych do robota transportowego.

intelek10

Pomocna odpowiedź

Witam,

moim zadaniem jest zaprojektowanie robota transportowego.

Mam problem z doborem silników elektrycznych wraz z przekładnią.

Parametry, które silniki powinny spełniać: prędkość max ok 4 m/s, udźwig to jakies 260 kg plus jego konstrukcja czyli jakieś 600 kg max.

Chciałbym dobrać dwa silniki by robot mógł być osadzony na kołach jednak skręcanie było wykonywane w sposób "czołgowy".

Czy ktoś mógłby mi pomóc w doborze takowych silników?

Za odpowiedzi z góry dziękuję i pozdrawiam 🙂

Co to znaczy 4m/s? Prędkość silników podaje się w obrotach na minutę, a nie w przebytej odległości w jednostce czasu, bo przecież silnik sam z siebie nigdzie się nie porusza, tylko co najwyżej kręci kołami. Jak chcesz, żeby pojazd się poruszał z prędkością tych 15km/h, to sprawdź jakie ma koła i policz ile obrotów na minutę muszą robić, żeby tak było.

Druga sprawa, waga pojazdu nie ma żadnego znaczenia, liczy się opór toczny kół (zależny od wagi, oczywiście, ale też od kół, ogumienia, rodzaju podłoża i jego nachylenia, etc.). Nikt ci z samej wagi tego oporu nie wywróży.

Po trzecie, jakie ty tam planujesz mieć koła, żeby wytrzymały "czołgowe" skręcanie niemalże tonowego pojazdu? Zdajesz sobie sprawę jakie siły boczne będą na te koła działały i co zostanie z podłoża, na którym to się będzie odbywać?

w poście źle się wyraziłem.

Muszę zaprojektować i zamodelować robota transportowego.

Chciałbym żeby pojazd poruszał się z predkością max 15 km/h.

Mam problem z doborem kół i opon, ponieważ mój robot będzie dość spory, będzie miał ok 8/9 m długości i ze 3 szerokości.

Poruszać będzie sie po terenie płaskim, takiej drodze w zasadzie utwardzonej.

Może warto by było przyjrzeć się dostępnym na rynku pojazdom elektrycznym -- najróżniejszym meleksom, wózkom golfowym i innym samochodzikom do wożenia bagażu na dworcach. Co prawda żaden z nich nie waży 3/4 tony (tu już by się trzeba chyba zainteresować poważnymi samochodami elektrycznymi), ale pewne rozwiązania będą mieć zastosowanie.

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A gdybym zastosował koła 13'' wykorzystywane np. w przyczepach samochodowych, obliczyłem że dla takiego koła aby pojazd uzyskał 15 km/h będzie potrzebne 120 obr/min. Gdybym zastosował jakiś motoreduktor o takich parametrach ?

Przepraszam, ale jak to jest możliwe, by tacy ignoranci dostawali zadania zaprojektowania pojazdu??? Naprawdę nic nie wiesz o zasadach fizyki, podstawach mechaniki, przekładniach, dźwigniach, liczeniu pracy, mocy i momentów??? Z choinki się urwałeś czy Twoja naiwność sięgnęła dna? Już przecież nie mówię o sprawnościach, doborze materiałów, liczeniu gospodarki ciepłem tylko o podstawach podstaw 🤯 Po co Ci zadanie o ponad półtonowym pojeździe, skoro można Cię zagiąć znajomością podstawowych wzorów z mechaniki. Do zgrubnego oszacowania rzeczy o które pytasz wystarczy wiedza co najwyżej z gimnazjum albo kilku klas fizyki w podstawówce. Tak, to jest Forum, również po trosze mechaniczne i dział "Zupełnie Zieloni", ale jakim trzeba być leniem by samodzielnie nie poczytać o podstawowych układach kinematycznych, rodzajach silników, ich charakterystykach, parametrach, działaniu przekładni czy napędów kołowych tylko dziecinnie prosić o wykład. Ktoś dając Ci to zadanie założył, że nie przekracza Twojego poziomu intelektualnego - mylił się aż tak bardzo? Przecież wiedza na poziomie który obecnie potrzebujesz wprost wylewa się z internetu. I nie pisz proszę po raz setny tutaj, że "nie mogłem nic znaleźć, chlip, chlip". Jeśli wpisujesz "Jak zrobić pojazd o masie 600kg s silnikiem" to nic dziwnego. Spróbuj "przekładnia zębata" lub "praca, moc, energia w ruchu obrotowym" itd. A po dwóch tygodniach czytania (samo nie przyjdzie, będziesz się musiał ubrudzić wiedzą) wróć tu i zobaczysz, że dyskusja będzie zupełnie inna. A być może wcale nie będziesz jej potrzebował i dasz wiele by Admin Twój ostatni post skasował.

Przepraszam, ale jak to jest możliwe, by tacy ignoranci dostawali zadania zaprojektowania pojazdu???

Podejrzewam konieczność napisania pracy inżynierskiej 😉 papier wszystko przyjmie

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.