Skocz do zawartości

Kurs Raspberry Pi - #12 - podstawy GPIO, skrypty


Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Za nami ćwiczenia z kamerą podłączaną do RPi. Czas na najciekawszy temat z punktu widzenia wszystkich elektroników.Porty GPIO pozwalają na sterowanie praktycznie dowolnymi urządzeniami. Zacznijmy od prostych poleceń sterujących wyjściami Raspberry Pi.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Drobna aktualizacja dla osób korzystających z nowego Raspberry Pi 3 model B+. Do poprawnej pracy programu gpio konieczna jest najnowsza wersja biblioteki wiringPi (minimum 2.46). Niestety w chwili obecnej nie instaluje się ona automatycznie (otrzymujemy starszą wersję). Umieściłem więc w artykule informację jak zrobić ręczną aktualizację.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,
z innego kursu (bodajże elektronika 2) mam buzzer FY248. Napięcie to 3-18 V, napięcie znamionowe 12 VDC. Czy mogę go bez obaw podpiąć do malinki? Była informacja o zasilaniu zbyt wysokim napięciem, ale wydaje mi się, że ten buzzer będzie zasilany przez malinkę. Pytanie dotyczy nie tylko tego urządzenia, ale ogólnie wszystkich, które potencjalnie można podpiąć

Link do komentarza
Share on other sites

hatamarii, dla bezpieczeństwa malinki wskazane byłoby podłączanie buzzera przez tranzystor (dlatego w zestawach do tego kursu jest moduł, a nie sam buzzer). Nie podpinałbym raczej samego buzzera do Raspberry Pi - najpewniej zadziała, ale jest ryzyko uszkodzenia RPi.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dziękuję za ostrzeżenie. Jakim kluczem wobec tego posługiwać się przy wyborze urządzeń, które można podpinać, a których nie. Na razie jestem jedynie pewna tego, że elementy z zestawu z kursu są bezpieczne.

Czy tylko te na napięcie 3,3 V i niżej?

Link do komentarza
Share on other sites

Istotny jest pobór prądu urządzenia.

Ja sam traktowałbym piny RPi jako czysto 'sygnałowe', czyli nie przekraczałbym prądu, powiedzmy, 1mA na pin. Wiem, że można więcej, ale myślę, że przezorności w tym przypadku nigdy za wiele.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Czy wobec tego mogłabym bez obaw podpiąć buzzer (albo inne urządzenie) zgodnie ze schematem z kursu elektroniki I, rozdział #7

Tak, tylko rezystor 100R połączony szeregowo z głośnikiem/buzzerem nie będzie potrzebny.

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko zależy od tego jaki prąd i napięcie diody założyłeś. Dioda nie musi zawsze świecić z pełną "mocą", czasami wystarczy mały prąd, a generowane światło jest już wystarczające. W tym wypadku 1,2kΩ całkowicie wystarcza do tego, aby dioda wyraźnie świeciła.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, przy poleceniu gpio readall wyskakuje taki błąd:

pi@raspberrypi:~ $        gpio readall
Oops - unable to determine board type... model: 17

gpio -v :

pi@raspberrypi:~ $ gpio -v
gpio version: 2.50
Copyright (c) 2012-2018 Gordon Henderson
This is free software with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
For details type: gpio -warranty

Raspberry Pi Details:
  Type: Unknown17, Revision: 01, Memory: 1024MB, Maker: Sony
  * Device tree is enabled.
  *--> Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1
  * This Raspberry Pi supports user-level GPIO access.

Posiadam raspberry pi 4B, google za dużo nie podpowiada. Co może być nie tak? Zainstalować starszą wersję GPIO?

Link do komentarza
Share on other sites

O dla 4B jest nowa wersja WiringPi - 2.52, nie zauważyłem, wgram i zobaczymy. Dzięki.

//EDIT

Wgranie najnowszej wersji WiringPi rozwiązało problem. 

Edytowano przez qbeczek
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.