Skocz do zawartości

Komunikacja między arduino, przesłanie sygnału gps


rbng

Pomocna odpowiedź

Cześć

Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć w jaki najprostszy i najwydajniejszy sposób mogę skomunikować się pomiędzy dwoma arduino uno?

Na obu arduino wykorzystuję odbiorniki gps i chodzi o to, aby z jednego z nich przesłać odebrany sygnał do drugiego, gdzie do drugiego też mamy podłączony odbiornik gps i odbieram sygnał.

Nadajnik i odbiornik radiowy będzie ok?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Kolega nie podał żadnych innych ograniczeń, więc UART programowy wchodzi w grę - jak sądzę. GPS oddaje tak rzadko dane, że 9600 będzie aż nadto wystarczające. A to prędkość spokojnie osiągalna w Arduino z software UART.

Obawiam się tylko, że na pierwszy rzut oka trochę nie ma sensu przesyłać informacji GPS z jednego komputerka do drugiego oddalonego o kilka metrów kabelka więc raczej wchodzi w grę większa odległość, chyba że chodzi o jakąś nadmiarowość. Jeżeli tak, to lepszym rozwiązaniem jest podłączenie dwóch GPSów do jednego Arduino. Jak to tylko możliwe należy unikać wielu procesorów szczególnie w prostych projektach gdzie nie musimy mieć klastrów obliczeniowych, bo przynosi to tylko kłopoty z komunikacją, timeout'ami i oprogramowaniem protokołów.

Link do komentarza
Share on other sites

To żadne doprecyzowanie, bo 500m na polu jest czym innym niż 500m w lesie, w mieście czy między stalowymi halami przemysłowymi. Do tego położenie stacji: inaczej jest między modelem latającym a ziemią a zupełnie inaczej między sklepem a garażem. Ile tych danych i jak często? Czy każdy komunikat GPS (10Hz? 1Hz?) czy tylko co jakiś czas? W dwie strony? Niektóre pasma mają ograniczenia na wypełnienie transmisji, nie możesz wciąż nadawać bo inni też chcą skorzystać. Małe moduły radiowe typu RFM12 z taką odległością sobie poradzą, ale tak samo można powiedzieć o WiFi z dobrą anteną czy modułach LoRa - te to nawet praktycznie bez anteny pójdą. Z BT nie próbowałem, ale co silniejsze moduły na standardowych antenach robią 100m. Antena kierunkowa powinna 0.5km załatwić. Nie wiemy czy system ma być przenośny lub wręcz mobilny (małe, przypadkowo umieszczone antenki) czy stacjonarny, gdzie możesz sobie pozwolić na wysoko postawione anteny kierunkowe. Czy będą to różne instalacje tego samego projektu w różnych lokalizacjach (które można dopieszczać dowolnie) czy będziesz wciąż woził te same graty i wymagał niezawodnego działania w każdych warunkach? Słowem: i tak nikt Ci gwarancji na radio nie da, bo akurat w Twojej lokalizacji jest masakra na 2.4GHz, stoi maszt komórkowy załatwiający każdą komunikację low-power, radiostacja korporacji taksówkowej, radar pogodowy lub kontroli ruchu lotniczego.

Zacznij od czegoś taniego (ale bez przesady), spróbuj i sam się przekonasz. Pokaż co wybrałeś 🙂 a potem opisz wyniki. Acha, najpierw poczytaj fora o modułach radiowych, antenach, częstotliwościach, polaryzacjach, propagacji, szerokości kanałów, prędkościach transmisji itd. - przynajmniej nie będziesz czuł się oszukany gdy nie zadziała.

Link do komentarza
Share on other sites

Acha, najpierw poczytaj fora o modułach radiowych, antenach, częstotliwościach, polaryzacjach, propagacji, szerokości kanałów, prędkościach transmisji itd. - przynajmniej nie będziesz czuł się oszukany gdy nie zadziała.

I chyba od tego bede musial zaczac, bo znam niestety tylko cel, to co chce osiagnac natomiast nie wiem zupelnie nic o aspektach technicznych transmisji radiowej.

Link do komentarza
Share on other sites

Acha, najpierw poczytaj fora o modułach radiowych, antenach, częstotliwościach, polaryzacjach, propagacji, szerokości kanałów, prędkościach transmisji itd. - przynajmniej nie będziesz czuł się oszukany gdy nie zadziała.

I chyba od tego bede musial zaczac, bo znam niestety tylko cel, to co chce osiagnac natomiast nie wiem zupelnie nic o aspektach technicznych transmisji radiowej.

To i tak lepiej niż my, bo my nawet celu nie znamy, więc trudno cokolwiek doradzać...

Czemu nie opiszesz co chcesz zrobić? Boisz się, że ktoś ci to weźmie i opatentuje?

Link do komentarza
Share on other sites

Acha, najpierw poczytaj fora o modułach radiowych, antenach, częstotliwościach, polaryzacjach, propagacji, szerokości kanałów, prędkościach transmisji itd. - przynajmniej nie będziesz czuł się oszukany gdy nie zadziała.

I chyba od tego bede musial zaczac, bo znam niestety tylko cel, to co chce osiagnac natomiast nie wiem zupelnie nic o aspektach technicznych transmisji radiowej.

To i tak lepiej niż my, bo my nawet celu nie znamy, więc trudno cokolwiek doradzać...

Czemu nie opiszesz co chcesz zrobić? Boisz się, że ktoś ci to weźmie i opatentuje?

nie, nie boje się 😋

Chcę zrobić coś takiego, że mam jeden obiekt który się porusza (na jego pokładzie mam arduino z odbiornikiem gps) oraz drugi, który się nie porusza (mechanizm z dwoma serwonapędami) na którym też mam arduino i odbiornik gps (i dodatkowo podłączone te dwa serwa).

I teraz chciałbym sterować pracą tych serwomechanizmów tak, aby ten obiekt, który się nie porusza "śledził" ten poruszający się. W tym celu chciałem określić za pomocą gps położenie obu obiektów, z tego poruszającego się przesłać informację do tego drugiego i na podstawie różnicy obu sygnałów gps wyznaczyć różnicę i obrócić odpowiednio serwomechanizmy. I tutaj właśnie wychodzi to, że te obiekty mogą być oddalone o różne odległości, chociaż jak na razie zakładam coś ok. kilkudziesięciu metrów, może maksymalnie 100 czy 200, raczej na otwartej przestrzeni.

Link do komentarza
Share on other sites

To zaloguj się na jakieś forum modelarskie dot. FPV (First Person View) czyli latania w goglach z widokiem z powietrza. A jeśli trafisz na dział tzw. LRS (Long Range System) to będziesz w domu. Przy lataniu modelem na odległość > 1km potrzebujesz systemu zdalnego sterowania o dużym zasięgu oraz niezawodnej transmisji zwrotnej sygnału TV. Inaczej stracisz kontakt z "kabiną" i lądujesz gdzieś w lesie a potem miesiąc szukasz modelu. Na pokładzie samolotu są anteny dookólne - to jasne, ale stacja naziemna praktycznie zawsze wyposażona jest w obrotową antenę kierunkową, przynajmniej do odbioru video na 2.4 lub 5.8GHz. Zwykle są tam właśnie dwa serwa (azymut i elewacja) ustawiające antenę wprost na model a system opiera się na względnym położeniu bazy i samolotu odczytywanych na bieżąco właśnie z GPS. Przy takich zasięgach jakich potrzebujesz to malutkie moduły RFM12B poza miastem wystarczą. Daj im dobre anteny dopasowane do pasma (na 868MHz będą mniejsze niż na 433), poczytaj o nich, podłącz do procka przez SPI, użyj dostępnych bibliotek przesyłających ramki danych i tyle. Jeśli transmisja ma być tylko w jedną stronę to nawet protokołu żadnego wymyślać nie musisz. Po prostu odbierasz komunikat NMEA, parsujesz go, wyłuskujesz dane o pozycji, tworzysz ramkę danych i wypychasz przez radio. Druga strona żeby wiedziała jak jest ustawiona względem tego mobilnego czegoś - oprócz obu pozycji - będzie musiała znać swoją orientację. Jakiś magnetometr się przyda albo będziesz musiał zawsze ustawiać ją np. "czerwoną kropką na północ". Zrób nowy wątek np. w Projektach Nieskończonych 🙂 , wrzuć tam swoje założenia i pisz jak idzie zabawa. Chętnie posłuchamy.

Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje mi się, że GPS nie jest najlepszym rozwiązaniem dla systemu śledzenia, szczególnie przy poruszającym się pojeździe. Nie tylko ma małą dokładność, ale także dość wolno się zmienia.

Na twoim miejscu zastanowiłbym się nad jakimś bardziej "bezpośrednim" sposobem, najlepiej opartym na optyce. Na przykład, możesz na swoim pojeździe zainstalować diodę LED migającą w określony sposób, a po stronie Arduino trzy detektory reagujące tylko na ten jeden sposób migania i obracające serwa tak, zeby na wszystkich 3 był jak najsilniejszy sygnał. Albo jakaś kamerka, robiąca to samo, tylko tak, żeby migająca diodka była w samym środku (tylko wtedy już nie arduino, ale na przykład rpi).

Zakładam, że w tym śledzeniu jest jakiś głębszy cel, więc być może kamera i tak tam będzie...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.