Skocz do zawartości

Prośba o sprawdzenia poprawności schematu stabilizatora regulowanego LM317T


Rayu85

Pomocna odpowiedź

Witajcie, chcę jutro od rana polutować moduł zasilania mam gotowy schemat, przetestowane na płytce stykowej wszystko ok ale jeszcze mnie tknęło aby poprosić was o spojrzenie czy może coś byście zmienili.

Moduł ma zasilić zestaw serw, napięciem 6,6V.

Użyję zasilacza sieciowego 12V 1,5A.

Stabilizator LM317T

Załączam i czekam na wasze opinie.

PS. Wybaczcie jakość ale skaner nawalił. Mam nadzieję że wszystko jest czytelne.

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

A ile prądu będzie ten Twój "zestaw serw" pobierał, zastanawiałeś się? Bo jeśli weźmiesz jakieś większe albo każesz jakiemuś przesuwać coś ciężkiego to LM317 i na jedno nie starczy. To samo z zasilaczem 1.5A - ten skończy się jeszcze szybciej.

Nie potrzebujesz aż 1000uF na wejściu. Na wyjściu samego zasilacza 12V coś przecież jest i to wystarczy. Za to na wyjściu brakuje ze 100uF.

No i błąd podstawowy: za małe obciążenie samego stabilizatora. Dzielnik 6.6k (skąd taką wartość wziąłeś?) + potencjometr chyba nie zapewnia minimalnego prądu obciążenia koniecznego do poprawnej pracy LM317.

Plus bonusowe pytanie: Ile mocy wydzieli się na LM317 przy poborze np. 2 lub 3A (odpowiedz liczbą)? Liczyłeś do tego radiator? Podaj konieczną rezystancję termiczną jaka Ci wyszła i może wymiary lub zdjęcie?

Link do komentarza
Share on other sites

Faktycznie mój błąd przy wartości 6,6k(Ohm). W tej chwili mam złożony zestaw na 66k(Ohm). Tu mam spory dylemat jak to policzyć załączam foto obliczeń dla tego rezystora.

Co do poboru prądu przez serwa to nie miałem jak tego sprawdzić przez brak odpowiedniego zasilania.

Na razie chodziły sobie na zasilaniu z poprzedniego zasilacza 5V (2 ogniwa 18650) i dawały radę bez problemów ale chcę podać zasilanie 6,6 (takie jest zalecane przez producenta i wtedy sprawdzić).

Radiator mam przewidziany dla tego stabilizatora.

Na pytanie bonusowe chętnie odpowiem ale muszę się zagłębić w temat, bo przyznam szczerze że takich raczy jeszcze nie obliczałem.

Jedno co mnie zastanawia to fakt że potencjometr reguluje poprawnie ale w zakresie obrotu 1/3 przy pozostałym zakresie jest maksymalne zasilanie. Nie wiem jak sprawić aby regulacja była na pełym zakresie potencjometru. Ale to w sumie taki detal, który chyba nie będzie mieć na nic wpływu.

Załączam foto obliczeń dla rezystora R1 oraz foto układu, (niestety na fotce nie mam zamontowanych kondensatorów i radiatora ale wiem że muszą być)

[ Dodano: 30-12-2016, 23:54 ]

w ramach testów zmieniłem zupełnie konfigurację rezystorów i dostałem bardzo pozytywny wynik. Zamieniłem potencjometr z 500k(Ohm) na 40k(Ohm) oraz rezystor R1 z 66k(Ohm) na 5,2k(Ohm) w takiej konfiguracji mam płynną regulację na pełnym zakresie potencjometru. Czy ten zestaw rezystorów R1 5,2k oraz R2 potencjometr 40k będzie ok skoro w praktyce się sprawdza. Czy jest jakieś ukryte "ale" ?

obliczenia.thumb.jpg.834dac701a8927e77ac117a608bfebd0.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.