Skocz do zawartości

Kurs FPGA - #4 - pierwszy projekt, przykład VHDL


Komentator

Pomocna odpowiedź

Cześć

Mam problem nie do przejścia przy wgraniu i uruchomieniu programu z podanego tutaj : Kurs FPGA – #4 – pierwszy projekt, przykład VHDL przykładu : mryganie_led.
Kluczowy problematyczny moment załączam na ScreenShocie :Przygotowanie pliku konfiguracyjnego .ucf: Krok 1: klikamy na Add Source i .......... ISE Project Navigator zamyka się przez co uniemożliwia wczytanie i dalej uruchomienie programu.
Próbowałem różnych opcji i na różnych komputerach i na różnych kodach  - u każdego to samo.
Zaznaczam, że licencję otrzymałem i wszystkie opisane czynności zostały zgodnie z tokiem postępowania kursu do tego krytycznego momentu wykonane prawidłowo .
Problem jest na tyle istotny, że w efekcie nie mogę programować płytek ani wykonać ćwiczeń.
Proszę o przyjrzenie się temu i ewentualnie wskazanie, gdzie popełniam błąd.

Wersja systemu oraz oprogramowania :

Windows 10 Home 64 bit Procesor Intel Core i3-7020U

ISE Project Navigator 14.7 (nt64) Application Version: P20131013

Pozdrawiam, MaciejKl

Problem z plikiem vdl i przejściem na ucf.jpg

Edytowano przez MaciejKl
Link do komentarza
Share on other sites

@MaciejKl witam na forum 🙂 Czy zgodnie z sugestiami z poprzedniej części kursu uruchamiacie środowisko w wersji 32-bitowej (na samym końcu)? Pokazywaliśmy tam jakie skróty warto samodzielnie utworzyć. Aplikacja nie działa poprawnie, gdy jest uruchamiana jako 64-bitowa.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cześć,

z tego co widzę to chyba załadowałeś licencję do jakiegoś płatnego IPCore a nie do "ISE Webpack". Poszukaj w menadżerze licencji plik licencji "ISE Webpack" i ściągnij go na dysk (do katalogu do którego ma uprawnienia do czytania użytkownik Windows którym uruchamiasz ISE). W tym okienku co widać na zrzucie ekranu wybierz ten ściągnięty plik licencji i naciśnij przycisk "Set".

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć

Wszystko działa ( 2 zdjęcia ).

Tak musiałem faktycznie poprawnie załadować licencję i odpalać ISE w tej sekwencji :

 C:\Xilinx\14.7\ISE_DS\settings32.bat

i potem C:\Xilinx\14.7\ISE_DS\ISE\bin\nt\ise.exe.

Dziękuję wszystkim za wsparcie :-))

Pozdrawiam.

Mruganie wyłączone.pngMruganie włączone.png

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam wszystkich użytkowników. 

Po wgraniu pierwszego programu z kursu (mryganie led) zgodnie z omówionymi krokami, moja płytka przestała działać .

kod.thumb.png.b521f68964065f2d9cfd535e55dcd3e8.pngkod2.thumb.png.bddf2ada4e40f9cf38dfff1480247042.png

Próbowałem wgrać ponownie program po tym jak nie zadziałał, ale jak widać na załączonym zdjęciu urządzenie przestało byc rozpoznawane 😞 .

image.thumb.png.302e4c3d687a5da4718862d7eca95c18.pngimage.thumb.png.7a3773eaf4574e718516df8a4add8b0b.png

Proszę o pomoc

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

@MaciejKl cieszę się, że problem rozwiązany - na przyszłość zawsze najlepiej pisać właśnie prosto na forum 🙂

@jafarski96 witam na forum 🙂 Pokaż proszę swój plik ucf. Czy próbowałeś np. wgrać od nowa sterowniki lub sprawdzić płytkę na innym komputerze?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Treker napisał:

Pokaż proszę swój plik ucf. Czy próbowałeś np. wgrać od nowa sterowniki lub sprawdzić płytkę na innym komputerze?

ucf wyślę dziś po pracy, testowałem płytkę na innym komputerze i dalej jest ten sam problem 😞

Link do komentarza
Share on other sites

Piszesz o płytce Elbert, na której opiera się kurs? Nie wiem, czy Vivado można użyć do projektu na układ serii Spartan 3, według tego nie jest to możliwe. Poza tym jest dużo bardziej „ociężałe" i rozbudowane, dlatego ja bym radził pozostać przy ISE. Ponadto, projekt na płytkę z kursu wgrywa się dodatkowym narzędziem, nie poprzez środowisko programistyczne od Xilinxa.

Ogólnie pliki XDC różnią się składnią od UCF, poniżej przykład fragmentu takiego pliku, jeszcze niżej podobny fragment z UCF. Nie są to jakieś drastyczne zmiany.

set_property PACKAGE_PIN T22 [get_ports {LD[0]}]
set_property PACKAGE_PIN T21 [get_ports {LD[1]}]
set_property PACKAGE_PIN U22 [get_ports {LD[2]}]
set_property PACKAGE_PIN U21 [get_ports {LD[3]}]
set_property PACKAGE_PIN V22 [get_ports {LD[4]}]
set_property PACKAGE_PIN W22 [get_ports {LD[5]}]
set_property PACKAGE_PIN U19 [get_ports {LD[6]}]
set_property PACKAGE_PIN U14 [get_ports {LD[7]}]
set_property IOSTANDARD LVCMOS25 [get_ports {LD[*]}]
NET "LED[0]"             LOC = P46   | IOSTANDARD = LVCMOS33 | SLEW = SLOW | DRIVE = 12;
NET "LED[1]"             LOC = P47   | IOSTANDARD = LVCMOS33 | SLEW = SLOW | DRIVE = 12;
NET "LED[2]"             LOC = P48   | IOSTANDARD = LVCMOS33 | SLEW = SLOW | DRIVE = 12;
NET "LED[3]"             LOC = P49   | IOSTANDARD = LVCMOS33 | SLEW = SLOW | DRIVE = 12;
NET "LED[4]"             LOC = P50   | IOSTANDARD = LVCMOS33 | SLEW = SLOW | DRIVE = 12;
NET "LED[5]"             LOC = P51   | IOSTANDARD = LVCMOS33 | SLEW = SLOW | DRIVE = 12;
NET "LED[6]"             LOC = P54   | IOSTANDARD = LVCMOS33 | SLEW = SLOW | DRIVE = 12;
NET "LED[7]"             LOC = P55   | IOSTANDARD = LVCMOS33 | SLEW = SLOW | DRIVE = 12;

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

W części kursu dotyczącej dodawania pierwszego projektu (https://forbot.pl/blog/kurs-fpga-pierwszy-projekt-przyklad-vhdl-id22615) opis zawiera błąd ortograficzny: "Naszym oczom ukarze się nowy projekt" (ukarze -> ukaże).

 

Ponadto w komentarzach kodu pojawia się "kozystac" zamiast "korzystac".

Edytowano przez maka
Link do komentarza
Share on other sites

@maka witam na forum i dziękuję za informację - już poprawione 🙂 Ten kurs był pisany w czasach, gdy nasze materiały nie przechodziły jeszcze przez korektę językową, więc może tam być trochę takich "kwiatków". Będziemy sukcesywnie je eliminować 🚀

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.