Skocz do zawartości

Tranzystory, silniki i mikrokontrolery, nie rozumiem co się dzieje...


Kestrel

Pomocna odpowiedź

Witajcie!

Otóż mój problem wygląda nastepująco:

Mam silnik DC, który chcę kontrolować za pomocą PWM poprzez tranzystor (BD241C). Podłączam odpowiedni pin z kontrolera do bazy tranzystora, na kolektor daję + baterii a do minusa podłączam masę mikrokontrolera, emiter tranzystora i masę stabilizatora, z którego zasilam kontroler (LM7805). I tu się pojawiają kłopoty: kiedy używam PWM silnik oweszem, obraca się, i zmienia obroty, ale są one dużo niższe, niż gdy podłączę bazę bezpośrednio na wyjście stabilizatora. Zgaduję, że ma to związek z prądem bazy (?), jednak mam pewne wątpliwości. Kiedy dodałem drugi tranzystor i połączyłem tak, że na między kolektorem a emiterem drugiego tranzystora płynął prąd ze stabilizatora na bazę drugiego i mimo to nadal obroty były znacznie niższe. Co więcej nawet gdy zestawiłem sobie układ darlingtona z dwóch tranzystorów i tak obroty były dużo niższe, nawet przy maksymalnym czasie trwania impulsu, niż gdy podłączałem pin bezpośrednio na wyjście stabilizatora.

I tu moje pytanie: co się właściwie dzieje? Dlaczego kontrolując z tranzystor z arduino tak mocno tracę obroty?

(Zdjęcie schematu, nie jest najlepsze, przepraszam... i arduino też jest na tej samej masie)

Proszę, pomóżcie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

1) Wiesz co to jest multimetr? Posiadasz takie urządzenie?

2) Najlepiej byłoby jakbyś zrobił porządny schemat i opisał gdzie jakich napięć oczekujesz (konkretniej chodzi o napięcie na bazie i emiterze tranzystora). Zacznij od podstawowego układu z jednym tranzystorem.

Link do komentarza
Share on other sites

Ani układ ze wspólnym kolektorem (który zrobiłeś) ani konfiguracja Darlingtona nie pozwolą na wyższe napięcie silnika niż napięcie wyjściowe Arduino minus spadki napięcia na złączach BE. Niezależnie od tego ile przyłożysz zasilania, przykro mi.

Dopóki nie przeczytasz i nie wykonasz ćwiczeń z kursów lub jakichś książek i nie zrozumiesz jak działają poszczególne elementy (np. tranzystory) oraz jak powinna działać całość, nie zabieraj się za takie układy samodzielnie. Najpierw zapytaj i upewnij się, że schemat jaki wymyśliłeś jest poprawny a dopiero potem złóż go w realu, bo takie głupie eksperymenty mogą kosztować zarówno spalone tranzystory jak i wyjścia portów Arduino.

Musisz zrobić układ w konfiguracji OE czyli obciążenie (silnik) w kolektorze - znajdź to, przeczytaj i zrozum. Na pewno na Forbocie coś o tym jest. Niczego nie montuj, tylko czytaj i myśl. Odwrotna kolejność to strata czasu i pieniędzy. A gdy już coś załapiesz, narysuj schemat tego co chcesz zrobić i pokaż go. Zastanowimy się wspólnie co jest źle lub czego brakuje. Zwykle jest tak, że układy rzeczywiste nie są tak proste jak schematy teoretyczne - cóż, życie.

Swoją drogą nie chce mi się wierzyć, że zabrnąłęś w takie absurdy bez choćby obejrzenia jednego schematu z sieci. Na zapytanie "pwm dc motor control" dostałem setki obrazków. To jedna ze stron:

http://www.robotroom.com/PWM5.html

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Odnośnie zasilania, bo dobre zasilanie będzie potrzebne jak już poprawisz układ. Sprawdziłbym napięcie dropout tego konkretnego stabilizatora którego używasz, czy wystarczy 2V, i czy nie potrzeba do niego podłączyć kondensatorów.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.