Skocz do zawartości

Projekt wzmacniacza dźwięku z wbudowanym komputerem (malina lub inny).


MrokTV

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Od dłuższego czasu z powodu chęci dalszego dokształcania i ogólnej nudy z kolegą budujemy własny wzmacniacz. Na początku miała być to prosta konstrukcja bez zbędnych bajerów. Ot taki prosty układ ale o większej mocy niż sklepowe i o wiele wyższej jakości.

Ale z powody nadchodzącej jesieni i zimy i braku innych zajęć, a także pojawiającej się wolnej gotówki w ostatnich dniach dostałem natchnienia i stwierdziłem, że jak już robić to iść na całość.

I tak jak z samą konstrukcją wzmacniacza większych problemów nie mam to implementacja nowych pomysłów to już większe wyzwanie. Przynajmniej dla mnie (jak na razie początki arduino). Dlatego mam nadzieje, że znajdą się osoby które trochę mnie nakierują i podpowiedzą co da radę a co nie.

A jeżeli chodzi o nowe pomysły co do wzmacniacza to stwierdziłem, że warto by go trochę ulepszyć pod względem możliwości takich jak streaming muzyki przez WIFI, możliwość podłączania pamięci USB z zgraną muzyką, sterowania przez aplikacje na komórce, jakiś tryb uśpienia który wyłączałby sekcje wzmacniającą przy braku sygnału audio (wzmacniacz klasy AB więc tryb uśpienia wskazany). Do tego fajnie by było dorzucić ekran dotykowy o wyższej rozdzielczości pod equalizer i jakieś inny funkcje.

Do tego jako, że będzie to prototyp to przydałoby się zbieranie informacji z czujników temperatury i kilku mierników napięcia dla stałego podglądu parametrów pracy i tworzenia późniejszych wykresów.

Myślałem, nad zastosowaniem do tego Rasberry Pi. Tylko nurtuje mnie jedno pytanie. Jak to jest z przesyłem sygnału dźwiękowego. Widziałem, że do malinki są nakładki z DACkiem o jakiś już w miarę parametrach ale pytanie czy z samej malinki da się wyciągnąć sygnał w postaci cyfrowej i przesłać go do wewnętrznego DACa który byłbym wbudowany w wzmacniacz. Bo chodzi mi też o możliwość podłączenia optyka.

Oczywiście pewnie na początku pójdę po mniejszej lini oporu i zastosuje nakładkę z DACkiem a zamiast wejścia optycznego dokupię zewnętrzny DAC. Ale później fajnie by było wbudować go w wzmacniacz.

Pytanie też czy można zastosować coś lepszego niż rasberry.

Oczywiście w razie co sam komputer można odciążyć od niektórych funkcji jak obsługa czujników, tryb uśpienia czy sterowanie chłodzeniem zasilania (o ile się ostatecznie takie pojawi) i użyć do nich arduino. Chyba, że nie będzie to konieczne.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.