Skocz do zawartości

Płytka drukowana - sprawdzenie.


EasyPeasy_

Pomocna odpowiedź

Chciałem, żeby miała tylko dolną warstwę, ale nie dało rady rozłożyć tak elementów, żeby ścieżki się nie przecinały. Sprawdzi ktoś czy jest OK, grubość ścieżek itd. ? Nie wiem jak z miejscem na radiator, bo ja mam ten radiator do tego mostka:

KLIK

Jak myślicie będzie się trzymał bez wkręcenia w płytkę (bo jak zamieściłbym na niego dziury to przecinały by mi ścieżki +12V i GND.

Schemat:

Schemat EAGLE:

Płytka:

Pliki w załączniku.

Ta ścieżka 5V po stronie elementów pod wzmacniaczem L358 może tak iść?

płytka.zip

Link do komentarza
Share on other sites

EasyPeasy_, wiem, że nie o to pytasz i możesz zignorować moją wiadomość... ale dlaczego wybór padł na L298N? To dość nieporęczny staroć. Nie wolisz czegoś nowszego, mniejszego i przyjaźniejszego w używaniu 😉?

Link do komentarza
Share on other sites

EasyPeasy_, wiem, że nie o to pytasz i możesz zignorować moją wiadomość... ale dlaczego wybór padł na L298N? To dość nieporęczny staroć. Nie wolisz czegoś nowszego, mniejszego i przyjaźniejszego w używaniu 😉?

Bo po

1. Układ spełnia swoje wymagania i mój pojazd jeździ

2. Ma piny CSA i CSB, które umożliwiają pomiar prądu

3. Mam jak widać zaprojektowany układ (do sprawdzenia)

4. Był tani

5. Mam sprawdzony układ na płytce prototypowej ( na płytce sam wzmacniacz LM358 z goldpinami umożliwiającymi doprowadzenie sygnałów z CSA i CSB z gotowego modułu z L298N -> KLIK

na wzmacniacz z rezystorami pomiarowymi i wyjście z wzmacniacza do ADC)

6. Jestem obeznany już z nim

7. Mam wszystkie elementy dla zaprezentowanej płytki

8. Nie mam czasu, bo to do projektu na inżynierki, a koniec stycznia niedaleko

I prosiłbym o sprawdzenie przez kogoś tego projektu, bo chciałbym już wysłać do firmy zajmującej się drukowaniem płytek 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Nie jestem ekspertem, moje luźne przemyślenia.

Takie ścieżki odchodzące pod kątem 90° od linii zasilania i masy to chyba nie jest dobry pomysł.

Kondensatory blokujące dla Vcc i Vs L298 powinny być jak najbliżej nóżek (9 i 4).

Dla stabilizatora (IC4) wystarczą elektrolity dobrane według zaleceń producenta. Nie wiem, czy tam będzie radiator, jeśli nie to lepiej mu będzie na stojąco.

Dla układu pomiarowego (ze względu na pomiar względem masy) lepiej by chyba było żeby masę najpierw doprowadzić do nóżki (8) GND L298, a później od nóżki GND do układów pomiarowych. Może też rozdzielić ją tam na dwie i jedną pociągnąć do stabilizatora, a drugą do układów pomiarowych.

Przy takich jednostronnych płytkach linie zasilania i masy powinno się ciągnąć równolegle bardzo blisko siebie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie jestem ekspertem, moje luźne przemyślenia.

Takie ścieżki odchodzące pod kątem 90° od linii zasilania i masy to chyba nie jest dobry pomysł.

Kondensatory blokujące dla Vcc i Vs L298 powinny być jak najbliżej nóżek (9 i 4).

Dla stabilizatora (IC4) wystarczą elektrolity dobrane według zaleceń producenta. Nie wiem, czy tam będzie radiator, jeśli nie to lepiej mu będzie na stojąco.

Dla układu pomiarowego (ze względu na pomiar względem masy) lepiej by chyba było żeby masę najpierw doprowadzić do nóżki (8) GND L298, a później od nóżki GND do układów pomiarowych. Może też rozdzielić ją tam na dwie i jedną pociągnąć do stabilizatora, a drugą do układów pomiarowych.

Przy takich jednostronnych płytkach linie zasilania i masy powinno się ciągnąć równolegle bardzo blisko siebie.

Ok dziękuję za rady szczerze mówiąc nie potrafię sobie wyobrazić jak mógłbym rozmieścić elementy żeby dać równolegle do siebie linie zasilania i masy blisko siebie.

Dałem kondensator C3 blisko nóżki 4, a kondensatory na linii 5V starałem się dać jak najbliżej nóżki 9, ale wyszło jak wyszło (zostawiam do oceny). Dałem też stabilizator na stojąco.

Prosiłbym o wypowiedź czy teraz jest lepiej czy gorzej 😃 I czy lepiej masę wylać polygonem czy ścieżkami.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie czuję się kompetentny, żeby się wypowiadać czy coś jest lepsze czy gorsze. Nie wiem co Ci doradzić. Masę możesz wylać tylko na krawędzi płytki. W karcie katalogowej L298 jest przykład płytki PCB. Najgrubsze ścieżki to chyba powinna być pętla 12V->l298->Rs->GND. Ścieżki sygnałowe mogą być znacznie cieńsze.

Strona ST L298

Parę innych uwag. Metalowa część obudowy L298 jest połączona z nóżką GND, więc radiator można przykręcić do masy. Konieczny jest kondensator blokujący zasilanie do wzmacniacza operacyjnego. Może warto dodać kondensator elektrolityczny blisko nóżki Vs (4) L298.

Na płytkę chyba trzeba spojrzeć z perspektywy całości urządzenia. Z jakich płytek/modułów oprócz arduino będzie się składała całość. Będzie jedno źródło zasilania, czy kilka? Ten stabilizator z projektowanej płytki będzie zasilał jeszcze coś oprócz mostka?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie czuję się kompetentny, żeby się wypowiadać czy coś jest lepsze czy gorsze. Nie wiem co Ci doradzić. Masę możesz wylać tylko na krawędzi płytki. W karcie katalogowej L298 jest przykład płytki PCB. Najgrubsze ścieżki to chyba powinna być pętla 12V->l298->Rs->GND. Ścieżki sygnałowe mogą być znacznie cieńsze.

Strona ST L298

Parę innych uwag. Metalowa część obudowy L298 jest połączona z nóżką GND, więc radiator można przykręcić do masy. Konieczny jest kondensator blokujący zasilanie do wzmacniacza operacyjnego. Może warto dodać kondensator elektrolityczny blisko nóżki Vs (4) L298.

Na płytkę chyba trzeba spojrzeć z perspektywy całości urządzenia. Z jakich płytek/modułów oprócz arduino będzie się składała całość. Będzie jedno źródło zasilania, czy kilka? Ten stabilizator z projektowanej płytki będzie zasilał jeszcze coś oprócz mostka?

Nic nie zrozumiałem, ani trochę. Stabilizator ma zasilać z 12 V mostek z 5V wzmacniacz i Arduino. Jaki kondensator blokujący zasilanie do wzmacniacza ? Na linii 5V już jeden jest, potrzebny kolejny?

Może tak to zrobić kondensatory blisko pinu 5V od mostka SMD ->

I jaki ten kondensator blokujący ma być do wzmacniacza elektrolityczny czy ceramiczny, bo miejsca jest dużo między linią 5V, a masą przy wzmacniaczu. I kondensator blisko nóżki 4 (jak dla mnie już jest) elektrolityczny C3.

Albo tak:

Pytanie do Ciebie wylać polygonem masę czy zostawić tak jak jest?

Link do komentarza
Share on other sites

Po przejrzeniu dokumentacji L298 myślę, że przy nóżce Vs (12V) powinny być dwa kondensatory: elektrolit 100µF lub 220µF i ceramiczny 100nF. Ewentualnie przy tak małych odległościach między gniazdem zasilania 12V i samym mostkiem można zrezygnować z elektrolitu, jego rolę będzie pełnił C12. Czyli w miejsce C12 trzeba wstawić elektrolit 220µF.

Przy nóżce Vcc (5V) powinien być kondensator ceramiczny 100nF.

Na schemacie masz dwie kreski podpisane 4 i 8, czyli nogi zasilania wzmacniacza operacyjnego. Trzeba tam dorysować kondensator ceramiczny 100nF i umieścić go na płytce jak najbliżej tych dwóch nóżek.

Całe urządzenie/robot/jeżdżąca platforma będzie się składała tylko z tej płytki i arduino? Żadnych innych modułów/płytek?

Edit:

Odpowiadałem do pierwszej połowy postu, przed pojawieniem się drugiej. Postaram się jutro odnieść do drugiej połowy.

Link do komentarza
Share on other sites

Całe urządzenie/robot/jeżdżąca platforma będzie się składała tylko z tej płytki i arduino? Żadnych innych modułów/płytek?

Edit:

Odpowiadałem do pierwszej połowy postu, przed pojawieniem się drugiej. Postaram się jutro odnieść do drugiej połowy.

To jak jutro będziesz pisał to powiedz mi co mam zamienić na co w tym drugim projekcie płytki co jest model 3D.

No nad Arduino mam nakładkę, po to żeby nie używać przewodów do wsadzania modułów, nie jest to wydrukowana płytka, a dedykowana płytka prototypowa do Arduino i sobie polutowałem do niej wtyki żeńskie na moduły z gold pinami (ale może w styczniu jak już będę miał wszystko wydrukuję sobie płytkę, ale to samemu, bo ona jednowarstwowa, chyba, że mi czasu nie starczy to zostaje tak jak teraz) i ogólnie na tej nakładce na Arduino jest oddzielone zasilanie dwóch serwomechanizmów do obrotu Pan/Tilta z kamerą z koszyka na 6 baterii AA (ładowalnych) -> https://store.arduino.cc/usa/proto-shield-rev3-uno-size

A ta płytka z tym mostkiem i modułem pomiarowym ma się mieścić w podwoziu robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze raz napiszę, że nie jestem wyrocznią w sprawie projektowania płytek. W ostatniej płytce dałbym odgałęzienie od masy i poziomo poprowadził rezystory pomiarowe R1 i R5. Starałem się to pokazać na załączonym rysunku. Może uda się to jakoś zrobić. Elektrolit 220µF miał być przy nóżce 4 (zasilanie 12V mostka L298), ale myślę że można go przesunąć blisko gniazda zasilania.

Ten elektrolit przy wzmacniaczu bym usunął. Poprowadził bym poziomo, bezpośrednio, po drugiej stronie płytki ścieżkę od 4 nóżki wzmacniacza do ścieżki masy.

Te elektrolity u Ciebie wyglądają jednakowo, a przecież różnią się wymiarami w zależności od pojemności i napięcia. Załóżmy, że potrzebne są na 25V.

Dalej chciałbym wyobrazić sobie całość. Czyli mamy płytkę mostka, arduino, serwa z własnym zasilaniem. Kamera skąd będzie zasilana? Jakieś inne moduły? Do komunikacji? I jak będą zasilane. Ten stabilizator na płytce mostka, jeśli wytrzyma bez radiatora 1,5W mocy strat to daje jakieś 200mA prądu.

plytka.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze raz napiszę, że nie jestem wyrocznią w sprawie projektowania płytek. W ostatniej płytce dałbym odgałęzienie od masy i poziomo poprowadził rezystory pomiarowe R1 i R5. Starałem się to pokazać na załączonym rysunku. Może uda się to jakoś zrobić. Elektrolit 220µF miał być przy nóżce 4 (zasilanie 12V mostka L298), ale myślę że można go przesunąć blisko gniazda zasilania.

Ten elektrolit przy wzmacniaczu bym usunął. Poprowadził bym poziomo, bezpośrednio, po drugiej stronie płytki ścieżkę od 4 nóżki wzmacniacza do ścieżki masy.

Te elektrolity u Ciebie wyglądają jednakowo, a przecież różnią się wymiarami w zależności od pojemności i napięcia. Załóżmy, że potrzebne są na 25V. I elektrolity mam na 16V.

Dalej chciałbym wyobrazić sobie całość. Czyli mamy płytkę mostka, arduino, serwa z własnym zasilaniem. Kamera skąd będzie zasilana? Jakieś inne moduły? Do komunikacji? I jak będą zasilane. Ten stabilizator na płytce mostka, jeśli wytrzyma bez radiatora 1,5W mocy strat to daje jakieś 200mA prądu.

Znikąd kamera nie będzie zasilana, bo kamera jest z innego telefonu, która przesyła obraz za pomocą aplikacji Android. Moduł do komunikacji jest na płytce nakładce na Arduino. i Wszystkie inne moduły na płytce Arduino wszystkie zużywają z 85mA, a wzmacniacza ile może wziąć pewnie grosze.

Rezystor pomiarowy R1 da się ustawić poziomo, ale R5 już nie, bo nie mam jak ścieżek poprowadzić, bo są dolną warstwą do kondensatora C9.

Widzę jasno jak dać kondensator elektrolit C12, ale nie rozumiem o co Ci chodziło pisząc o daniu poziomo ścieżki od pinu 4 wzmacniacza do masy i ma być przy zasilaniu wzmacniacza jakiś kondensator czy nie?

Chciałbym do końca tygodni zamówić płytkę, ale nie wiem czy mi się to uda. Nie chciałbyś wprowadzić tych zmian, jakbym Tobie podesłał projekt .brd .sch? Bo tak będziemy pisać dzień po dniu i będzie koniec stycznia, dobra ja obejrzę ten rysunek

Jutro podeślę poprawy i jak zatwierdzisz wysyłam do firmy do druku, bo nie mam zbytnio czasy na wieczne zmiany.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak jak pisałem wcześniej nie jestem ekspertem nie projektuję płytek, a nawet gdyby to i tak bym się nie zgodził. Do tej pory widziałem jakąś pracę, ale jak widać to było złudzenie. Musisz zostać z tym co masz. Poświęconego czasu nie traktuję jako straconego, może kiedyś przyda mi się to przy własnych płytkach.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak jak pisałem wcześniej nie jestem ekspertem nie projektuję płytek, a nawet gdyby to i tak bym się nie zgodził. Do tej pory widziałem jakąś pracę, ale jak widać to było złudzenie. Musisz zostać z tym co masz. Poświęconego czasu nie traktuję jako straconego, może kiedyś przyda mi się to przy własnych płytkach.

Co to znaczy musisz zostać z tym co masz 😃 Przecież napisałem Tobie, że jutro podeślę potwierdzoną wersję, i jak zatwierdzisz drukuje w firmie. Tylko chciałem żebyś dorysował jak widzisz poprowadzenie masy od 4 pinu wzmacniacza do ścieżki masy, bo nie zrozumiałem 🙂

A co do uwag Pana Elvisa to faktycznie na początku pomógł mi jeden z użytkowników elektrody z własnej woli, ale później nanosiłem własne poprawki i stworzyłem własną wersję, więc są bezpodstawne ...

I polecam przeczytać ten temat z elektrody żeby sprawdzić co wykonałem samodzielnie, a co nie, a nie pochopnie wydawać opinię.

[ Dodano: 29-11-2017, 23:51 ]

grg0, nie bądź frajer i nie daj się wrabiać. Nawet ta płytka nie jest samodzielnie przez EasyPeasy_ narysowana. Jak nie wierzysz to poczytaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3399995.html

Ta akurat jest moja wcześniejsza jej wersja nie była, ale jak widać nawet czytać nie potrafisz, za to bardzo lubisz pluć jadem i nienawiścią. Nie wnosząc nic do tematu.

[ Dodano: 30-11-2017, 00:13 ]

@grg0

Poprawiłem to co napisałeś (elektrolit przy wzmacniaczu usunę później) zrobiłem też tak przelotki, żebym nie miał problemu z przylutowaniem elementów, to pokażesz jakbyś widział poprowadzenie tej masy od wzmacniacza? I napisz co sądzisz o tym poprawieniu 😃

A w ogóle dlaczego te rezystory pomiarowe lepiej żeby poziomu były?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.