Skocz do zawartości

Samorzutne wyłączanie się Raspberry Pi Zero W pracującego w trybie SSH.


BuSSioR

Pomocna odpowiedź

Dzień Dobry!

Zacząłem projekt smart oświetlenia ogrodowego, którego mózgiem ma być Raspberry Pi Zero W ( https://botland.com.pl/moduly-i-zestawy-raspberry-pi-zero/8330-raspberry-pi-zero-w-512mb-ram-wifi-bt-41.html ). Używam frameworka WEBIOPI w wersji 0.701, ponieważ poprzednie nie obsługiwały tego modelu maliny. Po pewnym czasie (ok. dzień od uruchomienia) Pi przestaje działać. Strona zdycha i nie mogę wywołać commandline, zostaje tylko restart. Czy ktoś się spotkał z takim problemem? W internecie przeczytałem, że może to być spowodowane słabym zasilaniem. Czy zasilacz 5V 2A może być zbyt mały do maliny? Jeśli to ma jakieś znaczenie to przekaźniki są przełączane stanem niskim, więc od początku pracy Pi podaje na 16 pinów stan wysoki. Może pi ma wpisany jakiś czas po którym po prostu przechodzi w tryb uśpienia? Inny model maliny może rozwiązać ten problem?

Pełny wykaz sprzętu jakiego używam:

- Raspberry Pi Zero W (link powyżej)

- Moduł 16 przekaźników z optoizolacją ( https://botland.com.pl/przekazniki/6940-modul-przekaznikow-16-kanalow-z-optoizolacja-styki-7a240vac-cewka-5v.html?search_query=16+przekaznikow&results=56 )

- 2x konwerter poziomów logicznych z 3.3V na 5V ( https://botland.com.pl/konwertery-napiec/8590-konwerter-poziomow-logicznych-dwukierunkowy-8-kanalowy.html?search_query=Konwerter+poziomow&results=36)

-zasilacz modułu przekaźników wymontowany ze starego dekodera cyfrowego polsatu

Link do komentarza
Share on other sites

Konwerter jest niepotrzebny - moduł przekaźników działa bez problemu na 3,3 V.

Co do zacinania się rpi: jaka karta? Czy zawsze robisz prawidłowy shutdown (przy karcie zamontowanej rw), czy może masz system zamontowany ro (overlay i takie tam)?

Link do komentarza
Share on other sites

Procek zimny, czy gorący? Mi po prostu RPI się przegrzewało - pomimo, że miałem naklejony na CPU miedziany radiator. Dopiero wentylator nad radiatorem rozwiązał problem. Przegrzewało mi się zarówno RPI 2 jak i RPI 3 (ze standardowym taktowaniem CPU), zero nigdy nie używałem.

Teraz moje RPI 3 wygląda tak:

Jak widać na procku jest miedziany radiator, a nad nim 12V wentylator. Bez tego RPI zawieszał mi się co kilka minut (CPU nie było przetaktowane). Mam jeszcze 2 model "Orange PI" te grzeją się jeszcze bardziej. Co prawda na tym RPI 3 używałem OpenCV do obróbki obrazu z podłączonej kamery, ale nie zmienia to faktu, że RPI mają tendencję do przegrzewania się 😖

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Na wstępie dziękuję za duże zainteresowanie tematem 🙂

1. Procesor się nie grzeje, sprawdziłem.

2. Konwerter jest konieczny, sam myślałem że 3.3V powinno działać ale przekaźniki bez niego zwyczajnie nie klikały

3. Karta 16gb firmy Sony dobrej klasy, nie pamiętam dokładnie ale prawdopodobnie 10, sprawdzę tak szybko jak to możliwe. Co oznaczają te skróty (rw, ro) o których piszesz?

4. Nie robiłem za każdym razem poprawnych shutdownów.

Ogólnie dziś instalowałem watchdoga i sprawdzę jak będzie się to sprawowało, ale wciąż męczy skąd te częste zawieszenia 😃 Potrafi się tak wydarzyć nawet co 7 godzin.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli nie robiłeś shutdownów to jest duże prawdopodobieństwo, że karta zawiera śmieci.

Pytanie pomocnicze: czy jeśli system się zwiesi to czy odpowiada na ping?

Masz możliwość podłączenia konsoli po serialu? Tam prawdopodobnie będzie więcej informacji.

rw i ro to read-write (normalny tryb pracy) i read-only (tak potrafi działać np. Kodi - karta jest montowana w trybie read-only, /home i podobne w ramie). W trybie ro nie musisz robić shutdowna bo i tak nie ma żadnych zapisów na karcie, można go spokojnie wyłączyć w każdej chwili.

Ciekawe z tym konwerterem - mam podobny moduł (tyle że 8 a nie 16 przekaźników) i bez problemu idzie mi na starym B+ bez konwertera. Czary jakieś czy co?

Link do komentarza
Share on other sites

Czekałem cały dzień żeby go spingować i czas ten nadszedł bo przed chwilą się zawiesił 😃 nie odpowiada na pingi, kiedy pinguje jego ip z innego komputera w sieci dostaje informacje że host docelowy jest nieosiągalny. Odnośnie przekaźników jesteś pewny, że to ten sam model? Potrzebę użycia konwertera odkryłem w bardzo głupi sposób, bo po tym jak moduł nie działał mi z pi zero zwyczajnie podpiąłem go pod arduino i fajnie pykał. Niestety nie mam możliwości połączenia się przez serial, co do logów zaraz się do nich dobiorę.

EDIT:

Problem nie został rozwiązany jeśli chodzi o zawieszanie. Obszedłem to instalując watchdoga. Zainteresowanych odsyłam tutaj. W swoim przypadku jako kryterium zawieszenia ustaliłem pingowanie routera. Temat można zamknąć.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.