Skocz do zawartości

3 nowe alternatywne prawa robotów


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Pomyślałem, że to może być temat do ciekawej dyskusji 😉

W najnowszym numerze czasopisma IEEE Intelligent Systems, dwaj inżynierowie z USA proponują alternatywne prawa robotów.

David Woods, profesor z Uniwersytetu Stanu Ohio, USA, wraz ze swoim kolegą z Uniwersytetu A&M w Teksasie, Robinem Murphy'm, stworzyli 3 nowe alternatywne prawa dotyczące robotów, aby nareszcie zmienić tradycyjne postrzeganie relacji człowiek-robot. Twierdzą, że ludzie zawsze byli pokrzywdzeni w tej relacji - jako ci, którzy popełniają błędy.

Woods kieruje laboratorium systemów kognitywnych i jest ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa w automatyce przemysłowej. Murphy jest profesorem inżynierii komputerowej i ekspertem w dziedzinie robotyki ratunkowej i interakcji człowiek-robot.

Razem stworzyli 3 prawa robotów, które mają dotyczyć przede wszystkim organizacji projektujących i wdrażających roboty i mogących zapewnić wyższe standardy bezpieczeństwa, zarówno dla ludzi jak i dla robotów w środowisku pracy.

Oto te 3 prawa:

* Człowiekowi nie wolno wdrożyć robota do pracy bez jednoczesnego wdrożenia systemu zabezpieczeń spełniającego wszelkie prawne i przemysłowe standardy etyki i bezpieczeństwa.

* Robot musi reagować na ludzi w zależności od ich ról.

* Robot musi być obdarzony pewną autonomią, na tyle, by móc chronić swoją egzystencję, ale pod warunkiem, że ta ochrona zakłada ewentualne przejęcie części kontroli przez ludzi i nie stoi w sprzeczności z pierwszym i drugim prawem.

W roku 1942 Isaac Asimov stworzył trzy prawa robotów i przedstawił je w fantastycznym opowiadaniu Zabawa w berka (Runaround). Celem tych praw było uregulowanie kwestii stosunków pomiędzy przyszłymi myślącymi maszynami a ludźmi. Przedstawiały się one następująco :

1. Robot nie może skrzywdzić człowieka, ani przez zaniechanie działania dopuścić, aby człowiek doznał krzywdy.

2. Robot musi być posłuszny rozkazom człowieka, chyba że stoją one w sprzeczności z Pierwszym Prawem.

3. Robot musi chronić sam siebie, jeśli tylko nie stoi to w sprzeczności z Pierwszym lub Drugim Prawem.

Następnie w opowiadaniu Roboty i Imperium (Robots and Empire) Asimov dodał prawo zerowe, które stało się nadrzędne wobec trzech pozostałych:

0. Robot nie może skrzywdzić ludzkości, lub poprzez zaniechanie działania doprowadzić do uszczerbku dla ludzkości.

Współcześni specjaliści z dziedziny robotyki twierdzą, że cztery prawa robotyki Asimova dobre są do zastosowania w opowieściach fantastycznych, bezużyteczne natomiast w rzeczywistości. Niektórzy argumentują, że niemożliwym jest, aby zakazać robotowi krzywdzić ludzi, gdy główną instytucją finansującą badania nad robotami jest wojsko, przede wszystkim zainteresowane wykorzystaniem maszyn myślących do walki.

źródło: www.robotyka.com

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.