Skocz do zawartości

Sterowanie silnikiem krokowym JK57HS3004-02B za pomoca arduino uno


print_spiro

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie,
mam problem ze sterowaniem silnikiem krokowym JK57HS3004-02B 3.6V 3A.

Podłączam silnik w układzie którym dołączyłem na zdjęciu wgrywam program (z załącznika) i żadnej reakcji.

Czy robię coś zle? Może silnik jest uszkodzony? Jak sprawdzić taki silnik?

https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_5a569fc12a3907365.jpg

potencjometr.txt

Link do komentarza
Share on other sites

Silnik ruszy na napięciu nominalnym, ale osiągane parametry (maksymalna prędkość, moment) będą słabe. Tak czy siak, musisz doprowadzić odpowiednie napięcia do wspomnianych pinów. I jeśli silnik chcesz zasilać z tego samego napięcia (5V) co mikrokontroler, to jest to bardzo słaby pomysł.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Driver silnika ma specjalny pin VMOT właśnie po to, by nie łączyć zasilań delikatnej logiki z napędami. Ta płytka musi obowiązkowo dostać wszystkie zasilania jakich potrzebuje. A więc:

- do VDD podłączasz bezpośrednio VCC Arduino (żadnych głupich potencjometrów) bo to wyznacza wielkość oczekiwanych sygnałów logicznych a te wysyła Arduino jako napięcia od 0V do 5V,
- do VMOT podłączasz ile tylko możesz (np. 12-30V) bo tylko to gwarantuje poprawną pracę drivera i samego silnika - nie, to nie jest tak, że masz zasilać driver z 3V bo silnik jest 3V,
- wszystkie masy (GND) muszą być ze sobą dobrze połączone.

A poza tym:

- Ten driver nie jest w stanie prawidłowo sterować silnik potrzebujący 3A/fazę. Nawet jeśli nie doczytałeś do tej pory (a kupiłeś moduły i silnik licząc na cud), to jest to dobry czas by to nadrobić. Znajdź dane tej płyteczki i sprawdź jak duży prąd może ona wypuszczać do uzwojeń. 3A są daleko poza jej możliwościami. Moim zdaniem ogólnie źle wybrałeś kupując silnik. Jego prąd znamionowy wykracza poza możliwości większości scalonych driverów silników krokowych, kończących się właśnie w okolicach 2.5-2.7A przy idealnym chłodzeniu. Trzeba było znaleźć coś na troszkę wyższe napięcie (np. 5-6V), ale z prądem o połowę mniejszym. To zachowałoby moment (jeśli Ci na nim zależy) a zmniejszyło stres drivera.

- Dobre drivery silników krokowych potrzebują dużych napięć - nawet jeśli tego teraz nie rozumiesz, przyjmij to na wiarę lub poczytaj o impulsowym sterowaniu prądem (tzw. chopper). Temat był tu wałkowany wielokrotnie. Do zasilania tego silnika potrzebujesz zasilacza 12V z prądem 2-3A. Z tego samego zasilacza możesz napędzać Arduino, choć jeszcze lepszym rozwiązaniem byłyby dwa klocki: jeden np. 24V dla drivera i drugi 5V lub 9-12V dla Arduino.

- Jak sobie wyobrażałeś pobieranie 5A (bo dwie fazy silnika) ze śmiesznej płyteczki Arduino, co więcej, z pinu procesora???

itd..

Rozumiem, że każdy kiedyś zaczyna, ale w sytuacji tak dobrej dostępności wiedzy (choćby różnych konstrukcji drukarek 3D na tych modułach opisano pewnie ze sto) naprawdę nie wiem (ale się domyślam) czym można tłumaczyć braki takie jak u Ciebie skutkujące kuriozalnym potencjometrem lub brakiem zasilania modułu drivera, brakiem połączenia mas itd. Taka jakby kompromitacja na starcie, nie sądzisz?

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko przyjąłem do wiadomości. Zmieniłem silniki na Silnik krokowy JK42HS40-0504 200 kroków/obr 12V / 0,5A / 0,43Nm, sterownik bez zmian (A4988), potencjometr 10k.

Teraz moje pytanie brzmi czy da się sterować jednym potencjometrem dwa silniki? Tak jak to widać na układzie

https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_5a5d37eb471b62535.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

A czy da się zrobić, by jeden procesor mrugał dwoma LEDami na raz? Hm..

Moim zdaniem z silnikiem przegiąłeś teraz w drugą stronę. Nie wiem o jakich prędkościach pracy myślisz, ale to działa tak, że ważne jest przewyższenie napięcia zasilającego driver nad napięciem znamionowym silnika. Jeżeli są one mniej więcej równe, pokręcisz silnikiem do kilkunastu, może kilkudziesięciu kroków/s. Silnik krokowy szybko ze wzrostem obrotów traci moment aż w końcu nie ma siły pokonywać nawet własnych oporów ruchu, nie mówiąc o jakimś obciążeniu mechanicznym. Gdy dajesz coraz wyższe napięcie zasilania na driver, prąd w uzwojeniach silnika rośnie coraz szybciej (zawsze do wartości ustalonej jakimś potencjometrem lub opornikiem w driverze) a jeśli rośnie szybciej, to kroki mogą być coraz krótsze i moment napędowy jest utrzymywany do coraz wyższej prędkości.

Tak więc warto tak dobierać parę silnik-driver, by korzystać z możliwie dużej części prądu maksymalnego drivera i zasilać go najwyższym możliwym napięciem. Jeżeli Twoja płytka ma możliwość zasilania faz prądem 2A, to mając silnik 0.5A po prostu będzie się marnować a napięcie zasilania np. 24V będzie tylko 2 razy wyższe niż znamionowe silnika. Tutaj ideałem byłby silnik pobierający 1-1.5A (żeby nie przekroczyć prądu drivera) i potrzebujący napięcia w okolicach 5-6V. Wtedy zasilając to z 24V masz aż 4-krotne przewyższenie i znacznie większą prędkość maksymalną.

Oczywiście wszystko i tak zależy od tego w co celujesz, bo np. jeśli tylko w moment (a silnik będzie robił kilkanaście kroków/s), to ten parametr będzie optymalny dla wielu różnych kombinacji prądu/napięcia faz. Wtedy silnik 12V jest jak najbardziej OK, bo mały prąd nie stresuje drivera.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.