Skocz do zawartości

Porównanie mikrofonów elekretowych i MEMS


FlyingDutch

Pomocna odpowiedź

Cześć,

chciałbym wykorzystać mikrofon jako układ wejściowy dla układu FPGA i zacząłem się "rozglądać" za jakimiś niewielkimi układami mikrofon+wzmacniacz. Znalazłem takie układy:

https://kamami.pl/kamod-kamami/558041-kamodmicelectret-modul-mikrofonu-z-wbudowanym-wzmacniaczem.html?search_query=kamodmic+electret&results=2

https://kamami.pl/kamod-kamami/557957-kamodmicmems-modul-mikrofonu-mems-ze-wzmacniaczem-lmv321l.html

Zacząłem szukać w sieci porównanie mikrofonów elektretowych i MEMS znalazłem te artykuły:

https://forum.digikey.com/t/electret-condenser-ecm-vs-mems-microphone/447

https://www.allaboutcircuits.com/technical-articles/improving-on-the-electret-an-introduction-to-mems-microphones/

Z tych artykułów wynika, że mikrofony MEMS mają ogólnie lepsze parametry niż elektretowe np. łatwiejsze usuwanie szumów otoczenia, większą odporność na wibrację, bardziej stabilne parametry w zależności o temperatury. Chciałem zapytać (bo nigdy nie używałem mikrofonów MEMS) czy te lepsze parametry "słychać" w sygnale audio w porównaniu do elektretowych. Chodzi mi głównie o sygnał mowy (czyli pasmo obcięte gdzieś do np. 8 KHz).

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Share on other sites

Proponuję zapoznać się z tym układem AMR-1 - można łatwo go znaleźć na portalach aukcyjnych.

Jest to dość zaawansowany moduł mikrofonu elektretowego wraz ze specjalizowanym wzmacniaczem, z automatyczną regulacją wzmocnienia.

Jego przeznaczeniem zwykle są systemu monitoringu, ale sam z powodzeniem stosowałem go  do prostego "zbierania" audio z otoczenia.

Główna zaleta, to np w porównaniu do MEMS, jest cena, kosztuje ok 20 zł , oprócz tego szeroki zakres zasilania. W instrukcji widać, że 12V,  ale faktycznie to już jest 5V.

W odróżnieniu od arduinowych wynalazków jest to prawdziwy mikrofon ze wzmacniaczem.

Edytowano przez Zealota
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Zealota napisał:

W odróżnieniu od arduinowych wynalazków jest to prawdziwy mikrofon ze wzmacniaczem.

Mógłbyś rozwinąć zdanie? Czym konkretnie się różni? Nie siedzę w temacie, a zaciekawiłeś mnie tym stwierdzeniem. Mam na wyposażeniu kilka rodzajów "arduinowych wynalazków" i nawet nie wiedziałem, że można użyć czegoś lepszego 😉 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

9 godzin temu, Nawyk napisał:

Mógłbyś rozwinąć zdanie? Czym konkretnie się różni? Nie siedzę w temacie, a zaciekawiłeś mnie tym stwierdzeniem. Mam na wyposażeniu kilka rodzajów "arduinowych wynalazków" i nawet nie wiedziałem, że można użyć czegoś lepszego 😉 

Wbrew pozorom zrobienie dobrego wzmacniacza mikrofonu elektretowego wcale nie jest banalne. Większość prostych konstrukcji na rynku opiera się na prostym rozwiązaniu ze wzmacniaczem operacyjnym czy też tranzystorami. Te stosowane do arduino to najczęściej tylko detektory dźwięku, czasem zbudowane na komparatorze. Niektóre z nich posiadają co prawda wyjście analogowe, ale z moich testów takich mini modułów ciężko było znaleźć coś co by poprawnie wzmacniało sygnał, choćby mowy.

Ten moduł AMR-1 oparty jest na wyspecjalizowanym scalaku MAX9814 .

Warto spojrzeć do tego wątku:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3351385.html

Gdzie można znaleźć garść dodatkowych informacji.

Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, marek1707 napisał:

Rozwiązań AGC jest mnóstwo - także i na zwykłych wzmacniaczach operacyjnych (plus np. JFET jako zmienna rezystancja), bo przecież historia używania mikrofonów jest tak stara jak elektronika. Przykładem są wszelkie nadajniki radioamatorskie z lat 70-80, także tzw. walkie-talkie -- tam można szukać prostych , tranzystorowych torów AGC. Dziś są oczywiście do tego scalaki - i tu trzeba szukać w rodzinach tzw. wzmacniaczy mikrofonowych. Jest to specjalna klasa układów, często z wejściem różnicowym dla minimalizacji zakłóceń wspólnych np.50Hz, filtrami i przede wszystkim AGC. Napięcie sterujące blokiem VGA możesz wytwarzać samodzielnie - np. analizować (już w procesorze) co akurat przychodzi i programowo robić narastanie i opadanie wzmocnienia z wyznaczonymi stałymi czasowymi i poprzez DAC "przytykać" VGA, możesz ustalać parametry kompresora zewnętrznymi elementami RC - tak jest np. w TS472 - bardzo fajnym wzmacniaczu od ST a możesz mieć wszystko programowane lub zaszyte w strukturze toru - tak ma wiele kodeków audio z dedykowanym wejściem mikrofonowym. Na szczęście wiadomo jak zrobić kompresor dynamiki dla mowy, bo pewne rzeczy się nie zmieniają i stałe czasowe mogą być z góry określone.

Tu jest opisane jak podłączyć całkowicie cyfrowy mikrofon MEMS (a nawet dwa) do szeregowego interfejsu audio (blok SAI) oraz jak skorzystać z bloku filtrów cyfrowych DFSDM by zamienić 1-bitowy strumień PDM na "jadalne" próbki PCM:

https://www.st.com/content/ccc/resource/technical/document/application_note/group0/7d/62/3d/ad/24/57/47/78/DM00380469/files/DM00380469.pdf/jcr:content/translations/en.DM00380469.pdf

Fajne jest to, że modulator PDM w mikrofonie może być taktowany z różną prędkością w zależności od zastosowania i potrzebnej jakości/pasma. Od tego ile kHz/MHz wyślemy z wyjścia naszego timera zależy jak szybko będą przychodziły bity danych, jak szybko będą pracowały interfejsy i jak szybko będą musiały działać filtry. A od tego ile bitów wejściowego PDM przypada na jedną próbkę wyjściowego PCM zależy ile efektywnych bitów sygnału audio w niej dostaniemy. 

Cześć Marek,

dziękuję jak zwykle za bardzo obszerną analizę tematu (podany link bardzo przydatny) i za podanie typu IC wzmacniacza mikrofonowego - TS472  (mam zamiar jego/lub układ na nim oparty zakupić).

Czy mógłbyś jeszcze podać jakiś konkretny typ mikrofonu MEMS z wyjściem cyfrowym? Mam jeszcze jedno pytanie, tak już bardziej z czystej ciekawości: po co stosuje się matryce mikrofonów MEMS - jakie dodatkowe korzyści to niesie? Wiem, że np. taka matryca (chyba 8 mikrofonów MEMS)  jest zastosowana w czujniku Kinect firmy Microsoft.

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.