Skocz do zawartości

Kurs Raspberry Pi, projekty - #4 - nadajnik radiowy FM z RDS


Komentator

Pomocna odpowiedź

Mam problem z nadawaniem. Moje radio odbiera sygnał, ale jest straszne zagłuszony i zdeformowany. Nie wiem czy to z powodu zakłuceń, (postwili magazyn, jest chyba z ołowiu, bo wszystko co przez nioego idzie (wifi, radio, etc.) zę zawiesza) czy coś robię żle. 

P.S: Raspian jest czysty, bo go przeinstalowywałem. Brak domoticza, kompilerów, niczego.

Link do komentarza
Share on other sites

Biblioteka ta niestety nie jest najnowsza. Ale może to być wina szumu. Kupiłem niedawno prosty transmiter do radia i szum w mieście był okropny.

Na jakim Rasberry to robisz? Bo na 4 albo jest to mocno utrudnione albo nie działa.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękujemy za zwrócenie na to uwagi, program ten jest trochę wiekowy i na nowym RPi może sprawiać problemy, sprawdzimy to 🙂 

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Manieck witam na forum 🙂 Czy korzystasz z Raspberry Pi 4 i masz pewność, że plik audio jest przygotowany poprawnie? Chyba jeszcze nikt, nigdy u nas nie opisywał takiego problemu. Warto dla testu na początek sprawdzić działanie układu z innym plikiem.

Link do komentarza
Share on other sites

witam, ja mam takie pytanie, jak ustawić nadawanie przez np. 3-5-7 minut a nie do momentu wciśnięcia ctrl+c, i dlaczego kabelek-antenke dotykam do rury od wody to iskrzy, jaka jest moc nadawania tego mini transmitera?

Link do komentarza
Share on other sites

@rafal65 witam na forum 🙂

13 godzin temu, rafal65 napisał:

jaka jest moc nadawania tego mini transmitera?

Nie jest to sprecyzowane w dokumentacji na githubie. Na stronie projektu napisano że maksymalny zasięg to 50m.

13 godzin temu, rafal65 napisał:

jak ustawić nadawanie przez np. 3-5-7 minut a nie do momentu wciśnięcia ctrl+c

Przejrzałem dokumentację i chyba nie ma takiej opcji, ale możesz spróbować napisać coś samemu - skrypt w Pythonie sterujący całym przebiegiem lub jeżeli jesteś w stanie to zmodyfikować kod programu.

13 godzin temu, rafal65 napisał:

dlaczego kabelek-antenke dotykam do rury od wody to iskrzy

dobre pytanie 🙂 a dlaczego dotykałeś kabelkiem rurę od wody? 😄 

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Wiem, że to już dość stary post ale pisanie w terminalu, za każdym razem jak chcemy uruchomić transmisję jest trochę uciążliwe, więc poniżej zamieszczam kod (w pythonie), który to ułatwia.

import os

audio = input("Enter name of audio file: ")
freq = input("Enter frequency (in MHz): ")
ps = input("Enter name of FM station to be displayed: ")
rt = input("Enter description of FM station to be displayed: ")

#print("sudo ./pi_fm_rds -audio " + audio + " -freq " + freq + " -ps " + '"{}"'.format(ps) + " -rt " + '"{}"'.format(rt))
os.system("sudo ./pi_fm_rds -audio " + audio + " -freq " + freq + " -ps " + '"{}"'.format(ps) + " -rt " + '"{}"'.format(rt))

Linijka z print jest używana do testowania.

Program ten wrzucamy do folderu /PiFmRds/src i włączamy przez 

python3 [nazwa pliku].py

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Artykuł jest nadal aktualny? Transmisja działa również na Raspberry Pi 4B? Mimo że wyłączyłem Domoticza i 1-wire to słychać jakiś dźwięk, ale bardzo słabo i przez szum nie da się nic zrozumieć  😕

Link do komentarza
Share on other sites

@Simon06 witam na forum 🙂 Gdy testowaliśmy ten projekt chwilę po premierze RPi to nie działał, ale później (po aktualizacjach) transmisja działała już normalnie. Sprawdzimy ten temat raz jeszcze niedługo (chyba, że ubiegnie nas ktoś inny) 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witajcie!

Przetestowałem program u siebie i działa bez problemu. Mam RPi 3B+ i nawet nie musiałem wyłączać Domoticza.

Może ktoś z was będzie wiedział: Mam stare radio (naprawdę bardzo stare radio), które obsługuje stare częstotliwości FM (poniżej 76 MHz).

Chciałbym użyć RPi jako transmitera właśnie pod to radio, ale przy próbie nadawania pojawia się komunikat:

Incorrect frequency specification. Must be in megahertz, of the form 107.9, between 76 and 108.

Ktoś wie jak to ominąć? 

Link do komentarza
Share on other sites

A czy da się odpalić streming muzyki z logitech media server lub gmediarender na radio fm, przez to. Chciałbym by zamiast piosenki, grała muzyka kontrolowana przez LMS w radiu fm. Niby jakoś idzie pętlę zwrotną zrobić na alsamixer, ale nie działa dla mnie.

 

Ruszyło na shoutcast po http i z kompa słucham z winampa, ale mam pytanie.

Czy po dłuższym słuchaniu nic się nie stanie z raspberry i gpio?

Edytowano przez piotrek2555
pytanie
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.