Skocz do zawartości
Eukaryota

Delta Robot V3.0

Pomocna odpowiedź

Naprawdę potężna maszyna! Gratuluję!

Zastanawiam się czemu narzędzie nie jest zamontowane w osi obracającego go silnika, tylko na krótkim ramieniu. Czy to w czymś pomaga, czy po prostu akurat taką część miałeś?

• Lubię! 1

21 godzin temu, deshipu napisał:

Naprawdę potężna maszyna! Gratuluję!

Zastanawiam się czemu narzędzie nie jest zamontowane w osi obracającego go silnika, tylko na krótkim ramieniu. Czy to w czymś pomaga, czy po prostu akurat taką część miałeś?

Dzięki wielkie 🙂

Narzędzie jest odsunięte od osi obrotu, żeby pokazać, że model matematyczny pozwala na sterowanie robotem w takim układzie. Czysto zabieg pokazowy. Zresztą tak cały ruch fajniej wygląda, robot musi się znacznie bardziej powykręcać niż jakby ssawka była w osi obrotu osi czwartej 🙂 

Dnia 22.11.2018 o 00:02, Eukaryota napisał:

Witam wszystkich,

od mojego ostatniego postu tutaj minęło sporo czasu ale wcale nie porzuciłem robotyki. Jak wszyscy wiemy życie po studiach zaczyna zjadać coraz więcej czasu. Prawie 4 lata temu wrzuciłem tutaj post z moją konstrukcją robota typu delta (Delta Robot). Mam wrażenie, że bardzo fajnie się przyjął i tamta konstrukcja (jak wspominałem 4 lata temu) była prototypem, na którym zaczynałem się uczyć.

Akurat jak zmieniałem forum na nowszą wersję to przeglądałem później dla testów sporo konstrukcji opisanych na Forbocie. Trafiłem wtedy własnie na Twój stary temat i zastanawiałem się co dalej dzieje się z tym projektem. Miło widzieć, że projekt nie umarł i cały czas był rozwijany 😉 Robi wrażenie!

(edytowany)

@Eukaryota Gratuluję świetnej konstrukcji, po mojej głowie też chodzi Delta (oczywiście nie tak zaawansowana i z tak profesjonalnym podejściem do tematu jak Twoja), więc mam kilka pytań (na razie 2 🙂

1) Jak zerujesz ramiona po włączeniu? Krańcówki? Robot pamięta swoją pozycję?

2) Kinematyka odwrotna - wyszedłeś, tak jak w poprzedniej Delcie, z zależności geometrycznych? Mógłbyś chociaż nakreślić, jak podejść do tematu? Na początku myślałem, że można traktować każde z ramion jako SCARA i z trójkąta i tw. cosinusów określić kąt, ale nie jest to przecież takie proste, bo jeżeli końcówka nie jest w pionowej osi symetrii, to trójkąt ten jest w innej płaszczyźnie niż ramię bezpośrednio odchodzące od silnika 😞

Pozdrawiam 🙂

==

1) pytanie - już wiem, nie doczytałem, przepraszam 🙂 Mógłbyś powiedzieć o nich (tzn o tych enkoderach) coś więcej?

Cytat

Silniki wyposażone są w enkodery absolutne AMS AS5045, które dostałem za darmo. 

Edytowano przez wn2001
  • Lubię! 1