Skocz do zawartości

Sterownik silników z "nieskończoną" liczbą kroków


Elvis

Pomocna odpowiedź

Słyszałem i co z tego? Mógłbym powiedzieć że jednostką niepodzielną jest mikrokrok czy nanokrok - nie zmienia to faktu, że operujemy liczbą niepodzielnych jednostek a nie jakimś dowolnym ułamkiem.

BTW z punktu widzenia programu mikrokrok to też krok, ino taki mniejszy 😉

To tak jak z krową. Załóżmy że krok krowy to przestawienie wszystkich czterech nóg. Oczywiście krowa może przestawić dwie nogi czy jedną - ale raczej nie zdarza się, aby przestawiła 3/5 nogi.

 

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

Kiedy nazwa mikrokrok to takie ułatwienie. W rzeczywistości kolejne stabilne położenia określają kroki silnika - i ich położenie (kąt obrotu) wynika z konstrukcji samego silnika. Więc mamy np. krok 1.8 stopnia.

Natomiast przejścia między krokami nie są atomowe - one trwają pewien czas, co więcej można silnik utrzymywać w położeniu pomiędzy. Wykonuje się to przez jednoczesne sterowanie dwóch uzwojeń - wówczas pod wpływem pola magnetycznego silnik będzie utrzymywał położenie pomiędzy krokami. To ile takich położeń podamy będzie zależało już nie od budowy silnika, ale od sterownika, a dokładniej od tego jak wiele poziomów prądu jest w stanie wysterować.

Takie poziomy są potocznie i dla ułatwienia nazywane mikrokrokami. Ale to nic nie stoi na przeszkodzie w zbudowaniu sterownika, który będzie miał dużo takich poziomów (np. tysiące), co więcej możemy nawet zbudować układ, który będzie przejścia między stanami wykonywał płynnie, uzyskamy więc prawie nieskończenie wiele stanów pośrednich.

Więc wracając do krowy - jak przeczyta co ludzie wypisują w internecie, to może się zatrzymać w pół kroku. Co więcej każdy krok wykonuje przez pewien czas, a nie przeskakuje z nogi na nogę.

Ale faktycznie proste sterowniki nie pozwalają na tak wymyślne sterowanie i z punktu widzenia programisty mamy wtedy tylko pełne kroki do wykonania. Chciałem tylko zaznaczyć, że tak wcale nie jest i nie musi być. To tylko ograniczenie użytego układu.

Link do komentarza
Share on other sites

Gość es2
12 minut temu, Elvis napisał:

Ale to nic nie stoi na przeszkodzie w zbudowaniu sterownika, który będzie miał dużo takich poziomów (np. tysiące), co więcej możemy nawet zbudować układ, który będzie przejścia między stanami wykonywał płynnie, uzyskamy więc prawie nieskończenie wiele stanów pośrednich.

No to poleciałeś waść po bandzie. Już widzę nagłówki w gazetach, Elvis zbudował trylion-krokowy sterownik silników krokowych. Przełom w sterowaniu drukarek 3D! Frezarki o dokładności setnej części nanometra pod strzechy!

Turbinka Kowalskiego się chowa!

Edytowano przez es2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No i mamy kolejną gównoburzę.

A tak z ciekawości,

9 minut temu, es2 napisał:

Elvis zbudował trylion-krokowy sterownik silników krokowych

To takiego silnika nie da się, czy nie ma sensu skonstruować?

Link do komentarza
Share on other sites

Gość es2
6 minut temu, Elvis napisał:

No i mamy kolejną gównoburzę.

A tak z ciekawości,

To takiego silnika nie da się, czy nie ma sensu skonstruować?

Silnika? Mowa była o sterowniku. Czeka z niecierpliwością na sterownik, który będzie miał nieskończenie wiele kroków, bo jeśli mowa o

19 minut temu, Elvis napisał:

możemy nawet zbudować układ, który będzie przejścia między stanami wykonywał płynnie

to spodziewam się co najmniej 16mln kroków.

Edytowano przez es2
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Fakty, chodziło mi o sterownik - z rozpędu napisałem silnik, przepraszam.

Cała reszta dyskusji nie ma najmniejszego sensu. Nikt nie konstruuje sterowników tak wielkiej liczbie kroków, bo to nie ma praktycznego sensu. Często 16 to wystarczająco dużo, a co dopiero 16mln.

Ale tak dla ćwiczenia teorii. Załóżmy że mamy dwa sterowniki prądowe, które podają na wyjściu prąd o przebiegu sinusoidalnym, przesunięte w fazie o 90 stopnie. Jeśli podłączymy do nich uzwojenia silnika, to położenie wirnika będzie płynnie przemieszczało się między położeniami dla sąsiednich kroków? Dobrze kombinuję, czy coś pomieszałem?

Edytowano przez Elvis
Link do komentarza
Share on other sites

Gość es2
1 minutę temu, Elvis napisał:

Ale tak dla ćwiczenia teorii. Załóżmy że mamy dwa sterowniki prądowe, które podają na wyjściu prąd o przebiegu sinusoidalnym, przesunięte w fazie o 90 stopnie. Jeśli podłączymy do nich uzwojenia silnika, to położenie stojana będzie płynnie przemieszczało się między położeniami dla sąsiednich kroków? Dobrze kombinuję, czy coś pomieszałem?

W teorii, na papierze tak. W praktyce wiele zjawisk fizycznych, co to ja podstaw fizyki nie znam, nie pozwoli na zbudowanie silnika o takiej precyzji nie ma więc sensu budować sterownika. Sam sterownik też ma pewne ograniczenia, choćby szumy, spadki napięcia, rezystancja kluczy, nie pozwolą na zbudowanie sterownika dającego nieskończenie wiele kroków.

Banalny przykład, stabilizator napięcia. Jaka ma stabilność? Ma pętlę sprzężenia zwrotnego, powinien na wyjściu dawać jednakowe napięcie bez względu na obciążenie, niestety tak nie jest. Dlaczego?

Link do komentarza
Share on other sites

E.. jaki jest cel tego tematu ?

Co do sterowania silnikiem, nawet najprostszy sterownik pozwala uzyskać tzw. półkrok, bo wystarczy wysterować naraz dwie cewki, a to nie jest żaden problem.

Dla czego nie ma sterowników o np 1 200 000 półkroków?

Bo to nie miałoby większego sensu, i byłoby niepraktyczne. Jaką częstotliwością musiałbyś taktować taki sterownik aby uzyskać sensowne obroty silnika? Tak naprawdę wszystko determinuje praktyczny aspekt korzystania z tego. Sterownik który mam w domu ma chyba max podział 16384.

Jakiego używałem w praktyce podziału ? 4.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.