Skocz do zawartości

Jakie wybrać książki dla początkujących?


toniemarcin

Pomocna odpowiedź

Siema! Nie wiem do końca czy to najlepszy dział na zamieszczenie tego typu posta, jednakże bardziej odpowiedniego chyba nie znalazłem. Jak się zapewne domyślacie po tytule, dopiero wchodzę w świat robotyki, dlatego też chciałem sięgnąć po jakieś sprawdzone, dobrze napisane książki wprowadzające w temat zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej (przykładowe projekty, zastosowania, podstawy, ogólne zasady itp). Korzystać będę oczywiście z kursów dostępnych na stronie, wiem że tam w dużej części znajdę takie treści i masę porad, ale lubię po prostu mieć coś w formie papierowej do podparcia i spokojnego przestudiowania. To, co głównie mnie interesuje to konstrukcja i programowanie robotów oraz funkcjonalnych, "inteligentnych" urządzeń/mechanizmów opartych na Raspberry Pi/Arduino. Oprócz tego na pewno będę chciał się bawić w automatyzację oraz coś a'la inteligentny dom, generalnie chcę poznać możliwości malinki i być potem w stanie wdrażać w życie własne pomysły na jej wykorzystanie, mając już opanowane podstawy. Przeglądałem dział książek na stronie, ale jest tam całkiem spory wybór, stąd wolę poradzić się Was przed dokonaniem zakupu 🙂 Jeśli warto będzie zainwestować w kilka poradników (np. jeden bardziej teoretyczny, drugi bardziej praktyczny a trzeci powiedzmy stricte poświęcony programowaniu w Pythonie bądź też innym języku) to myślę, że tak zrobię. Z góry dzięki za wszelkie porady, chętnie też wysłucham ogólnych wskazówek - na czym się przede wszystkim skupić, na co zwrócić szczególną uwagę, od czego zacząć, żeby złapać bakcyla i iść dalej w tym kierunku 🙂 Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

@toniemarcin, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.
11 godzin temu, toniemarcin napisał:

To, co głównie mnie interesuje to konstrukcja i programowanie robotów oraz funkcjonalnych, "inteligentnych" urządzeń/mechanizmów opartych na Raspberry Pi/Arduino.

Powstrzymam się od pisania, że pytań o książki były setki (ale to prawda) 😉
Polecane książki możesz znaleźć np. tutaj: https://forbot.pl/blog/ksiazki-o-robotyce-elektronice-i-programowaniu

Jednak jeśli chodzi o budowę robotów z Arduino/mikrokontrolerami to właściwie nie ma takich pozycji do polecenia. Najbardziej zbliżony do tego czego szukasz będzie mój kurs budowy robotów. Analogicznie w przypadku Arduino i Raspberry Pi. Książki kupisz, ale nie wydaje mi się, abyś znalazł w nich dużo więcej informacji niż w kursach opublikowanych na Forbocie. W książkach o Arduino znaleźć można przedziwne projekty, które wymagają często dość egzotycznych i drogich modułów. Raczej takich rzeczy jak Arduino najwięcej osób uczy się z internetu/YouTube/kursów online, wykonując tylko te najciekawsze projekty. To nie jest jakaś wielka filozofia, przy której potrzeba 800 stron książki pod ręką 😉

Jeśli chodzi o Raspberry Pi to tutaj już z pełnym przekonaniem mogę nieskromnie powiedzieć, że w przypadku tej platformy nie znajdziesz żadnego innego tak obszernego i aktualnego kursu/książki/poradnika jak te serie artykułów, które są opublikowane na Forbocie. Nie mówię tutaj nawet o języku polskim, ciężko byłoby znaleźć tak rozbudowane materiały, które omawiają wszystko po kolei w języku angielskim. Zarówno w przypadku Arduino, jaki i RPi w internecie jest masa porozrzucanych i niepołączonych materiałów, które szybko tracą ważność. Zaletą kursów opublikowanych na Forbocie jest to, że każdy artykuł jest powiązany z poprzednim i nie napotkasz sytuacji, w której autor pisze, że w ramach przygotowania do tego ćwiczenia wykonał XXX, a Ty nie będziesz miał pojęcia jak to zrobić. Jeśli coś jest potrzebne do wykonania ćwiczenia to na 100% zostało wcześniej już omówione w kursie.

W przypadku Raspberry Pi jest jeszcze problem z aktualnością poradników drukowanych - książki nie nadążają za zmianami oprogramowania i za nowymi wersjami płytki. Właściwie to chyba nie ma żadnej książki, która omawia pracę z najnowszym Raspberry Pi 3 model B+, a nasz kurs właśnie opiera się na tej płytce.

Na Twoim miejscu nie szukałbym książek związanych z robotami/Arduino/RPi. Jeśli koniecznie chcesz jakieś książki uzupełniające to lepiej już poszukać czegoś o samym programowaniu C/C++/Python albo o podstawach Linuksa. Takie pozycje będą dobrym uzupełnieniem naszych kursów (ale nie są niezbędne).

No cóż, miałem doradzić książki, a wyszła autoreklama kursów - może ktoś inny doradzi, dla kontrastu, coś innego 😉

Link do komentarza
Share on other sites

8 godzin temu, Treker napisał:

No cóż, miałem doradzić książki, a wyszła autoreklama kursów - może ktoś inny doradzi, dla kontrastu, coś innego

Ale ta autoreklama jest jak najbardziej uzasadniona. Moim zdaniem na początek niczego lepszego od FORBOT.PL nie znajdziesz. Sam kupiłem kilka książek dot. np Arduino, ale nie znajduję tam niczego czego nie znajduję na FORBOT. Myślę, że z czasem, gdy literatura kursów, forum przestanie Ci wystarczać wtedy bogatszy o już zdobyta wiedzę łatwiej Ci będzie wybrać książkę. A jeśli już to bez dołączenia elektroniki do Arduino czy RPi raczej się nie obejdzie więc może zainteresuj się pozycją:

"Elektronika z wykorzystaniem Arduino i Raspberry Pi. Receptury autor: Simon Monk

Ja kupiłem ebooka w pdf na ebookpoint.pl

I jeszcze jedno miejsce w internecie warte odwiedzania to serwisy NETTIGO:

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.