Skocz do zawartości

Jak powstaje PCB? Wycieczka po fabryce płytek drukowanych


Komentator

Pomocna odpowiedź

Jak powstaje PCB? Wycieczka po fabryce płytek drukowanych

Chyba każdy elektronik widział kiedyś płytkę PCB, która została wykonana w profesjonalnej fabryce. Nie każdy jednak wie, jak wygląda ich produkcja. Fabryki płytek drukowanych to miejsca, które nie są zbyt często dostępne dla zwiedzających. Dlatego w tym artykule postaramy się pokazać Wam jedną z największych fabryk tego typu.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Coś mi się tutaj nie zgadza. Jak mają się do siebie kroki 6 i 11? Czy jeżeli w kroku 11 pokrywają płytkę złotem, to nadal jest pod spodem warstwa miedzi z kroku 6?

W tym filmie, także z JLCPCB, opisują inny proces: 

 

Edytowano przez deshipu
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Faktycznie ta kolejność z artykułu jest dość zaskakująca, ale chyba się jednak zgadza. Te dodatkowe warstwy są zmywane z płytki na koniec kroku numer 7:

Cytat

Po usunięciu miedzi, następuje proces usuwania wcześniejszej powłoki z cyny - specjalna kąpiel chemiczna odsłania ścieżki i pady z czystej miedzi.

Jeśli nie dojdziemy sami do rozwiązania tej zagadki to mogę zapytać inżynierów z JLCPCB jak to jest na 100% 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja również byłem zaskoczony, do tej pory żyłem w świadomości, że ten światłoutwardzalny film po naświetleniu zabezpiecza miedź, która nie ma zostać wytrawiona (tak, jak w domowej metodzie fotochemicznej), a wszystko wskazuje na to, że on jest po to, by "niezabezpieczoną" filmem miedź zanurzyć w kadzi z cyną i później zmyć powłokę UV - to cyna zabezpiecza miedź przed trawieniem. Chyba, że naprawdę coś źle zrozumiałem...

Polecam obejrzeć film od 7:30, sama pani lektorka przyznaje, że ten punkt może się wydawać ludziom dziwny... 😉

Edytowano przez Nawyk
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Negatyw - pozytyw? Nawet możemy sobie kupić Positiv 20 🙂. Dawno temu próbowałem użyć Positivu, kwarcówki - ciężko było i efekt był rozczarowujący. Ciekawy artykuł.

Edytowano przez Belferek
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.