Skocz do zawartości

Dobór serwomechanizmu modelarskiego do mechanizmu


SOYER

Pomocna odpowiedź

Hej, mam mechanizm, rurka w rurce, wewnętrzna osadzona na sprężynie,zaślepiona. Jeśli pokonać opór sprężyny, pociągnąć za wew. rurkę, to ta się wysuwa częściowo i odsłania przelot dzięki któremu powietrze może przepływać przez ten mechanizm. Po odpuszczeniu rurka się chowa i zamyka przepływ. 

Chcę to otwierać serwem z ramieniem i cięgnem.

Jak dobrać serwo? Powiesić coś na tej rurce i sprawdzić jaki ciężar pokonuje sprężynę? Kupić serwo o takiej sile na cm2??? Jak to się liczy? Jak się ma do tego to ramię, jego długość itp.?

Thanks in advance 🙂

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

Hej, a masz ołówek i kartkę papieru? To może to narysuj?

Głównym parametrem serwomechnizmów modelarskich jest moment. Pochodne to wielkość, cena i szybkość. Moment zamieniasz na siłę liniową za pomoca orczyka/ramienia lub tarczy z otworkami. Im dłuższe ramię tym siła liniowa mniejsza, ale zakres ruchu (i szybkość) większa. Iloczyn jest stały bo test właśnie definicja momentu. Patrzysz ile cm przesunięcia potrzebujesz. Zakładasz, że aby dobrze przenieść ruch obrotowy (w miarę liniowo) na ruch posuwisty serwo nie powinno obrócić się o więcej niż np. 60 stopni. Liczysz jaki musi być promień okręgu by jego 60-stopniowy wycinek miał żądaną długość. Mając siłę jakiej potrzebujesz (no to musisz znać lub coś oszacować) i promień okręgu masz moment -> wybierasz i kupujesz serwo. To mechanika z przedszkola. Czego dokładnie nie rozumiesz?

Link do komentarza
Share on other sites

32 minuty temu, marek1707 napisał:

Mając siłę jakiej potrzebujesz (no to musisz znać lub coś oszacować) i promień okręgu masz moment ->

Tego właśnie. Moją sprężynę pokonuje 1 kg, ramię ma 2 cm od osi serwa do osi mocowania cięgna...

Link do komentarza
Share on other sites

No i..? Gdzie jest pytanie? O moment? 2 kgcm? To serwo powinno wystarczyć, prawda?

https://abc-rc.pl/product-pol-10027-Serwo-EMAX-ES-3003-17-5g-3-3-5kg-cm-analogowe.html

Musisz je porządnie zamocować, bo przecież te dwie śrubeczki które będą je trzymać muszą tę siłę przenieść na obudowę. Co robisz fajnego?

EDIT: To ma być chwilowe działanie (typu przesuń i wróć do położenia spoczynkowego) czy serwo ma utrzymywać tę siłę przez dłuższy czas? Bo jeśli tak to będzie Cię to kosztowało mnóstwo prądu który w całości zamieni się na ciepło w silniku i driverze a to załatwi serwo wielkości mini w kilka minut. Musisz wtedy kupić serwo o wiele większe, najlepiej wielkości standard, taki porządny kloc z momentem >10kgcm. Nie będzie wcale droższe, bo takich dużych analogowych to już rzadko kto używa w modelach:

https://abc-rc.pl/product-pol-3124-Serwo-TowerPro-MG-995-55g-13kg-cm-metal-MG995.html

Widzisz, dawkowanie informacji w małych porcjach strasznie utrudnia odpowiadanie. Jeszcze się tego nie nauczyłeś? Napisałbyś i narysował normalnie jak człowiek co robisz, co to będzie i jak używane zamiast opisu jakiejś tajemniczej broni pneumatycznej..

Edytowano przez marek1707
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Robię odcinanie dopływu powietrza do mojego czujnika jakości powietrza. Miałem użyć szuflady cd, nawet zainstalowałem mostek H do sterowania silnikiem, ale za chiny nie umiałem wykombinować jak to estetycznie  i tanio zrobić. 

Potem wymyśliłem rurka w rurce, po wysunieciu odsłaniajaca wlot, sterowana silnikiem i linką, powrót samoczynny sprężyną. Jednak takiego silnika z bardzo wolnymi obrotami nie mam, mam za to krokowy, ale nie mam sterownika...

Uznałem, że użyję serw z kursu Forbota, nie wiedziałem czy dają radę sprężynie...

Wieczorem mnie olśniło, po co mi sprężyna jak mam serwo i cięgno, ruch w obie strony bezproblemowy...

Teraz młody programuje robota co dostał ma gwiazdkę, córa gra, najmłodszy śpi, a ja rzeźbię te doloty...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.