Skocz do zawartości

CIRTIS - tania, domowa tomografia z użyciem IR?


Komentator

Pomocna odpowiedź

CIRTIS - tania, domowa tomografia z użyciem IR?

Badania tomograficzne większości z nas kojarzą się ze szpitalem i drogim sprzętem. Jonathan Whitaker udowadnia, że zalążek tej technologii można odtworzyć w domowych warunkach, przy użyciu tanich podzespołów. CIRTS to system tomografii, wykorzystujący do działania światło podczerwone.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Ciekawy temat DIY, ale na razie chyba mało widowiskowy. Ciekawszy wydaje się projekt, który pojawił się w komentarzach na stronie źródłowej. Mowa o poniższej opasce na nadgarstek, która dzięki diodom IR pozwala rozpoznać gesty wykonywane dłonią:

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wbrew pozorom tanie nieinwazyjne metody zaglądania do ludzkiego ciała mogą zrewolucjonizować nasze życia, nie tylko wydłużając je poprzez wczesne wykrywanie chorób takich jak rak czy obrzęk płuc, ale także poprzez odkrycia, których można dokonać prowadząc długotrwały monitoring ciała, oraz interfejsy użytkownika, które mogą z tych mechanizmów korzystać.

W miarę jak rośnie moc obliczeniowa komputerów, rekonstruowanie obrazów tomograficznych staje się możliwe z coraz gorszych danych, dostarczanych przez coraz tańsze i prostsze czujniki. Osobiście kibicuję podobnemu projektowi, który robi tomografię ludzkiego ciała za pomocą prądu o niskim natężeniu: https://hackaday.io/project/159737-spectra-open-biomedical-imaging

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Nie chcę wyjść na burzyciele i człowieka na 'nie'. Niemniej tomograf uzyskuje relatywnie duża rozdzielczość i obrazowanie 3d dzięki temu że czujnik w tomografie wiruje i zmienia kąt nachylenia. Tutaj tego brakuje.

Ciekawy jestem co można było by uzyskać gdyby zastosować te dwa powyższe 'bonusy'.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, zook napisał:

Nie chcę wyjść na burzyciele i człowieka na 'nie'. Niemniej tomograf uzyskuje relatywnie duża rozdzielczość i obrazowanie 3d dzięki temu że czujnik w tomografie wiruje i zmienia kąt nachylenia. Tutaj tego brakuje.

Nigdy nie miałem styczności z tym sprzętem, czy dobrze rozumiem, że on oprócz wirowania zmienia on jeszcze dodatkowo kąt nachylenia czujnika? W której płaszczyźnie zmienia ułożenie sensora? Jak już jesteśmy przy takim temacie to warto zobaczyć jak wygląda działający tomograf bez obudowy:

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ogólnie tomograf wiruje jak na filmie, dodatkowo łóżko przesuwa się przód-tył. Dalej są dwa typy tomografów takie z stałym pierścieniem i takie które mogą pochylić się przód-tył (nie na boki, choć może i takie istnieją) te drugie pozwalają na zobaczenie odrobiny więcej rzeczy.

13 godzin temu, deshipu napisał:

Jestem pewien, że wówczas wyniki byłyby znacznie lepsze, w przypadku użycia światła podczerwonego. W przypadku elektrod z prądem byłoby to trudne do zrobienia przy jednoczesnym zachowaniu jednolicie dobrego kontaktu.

Nie wiem na jakiej zasadzie ale podobno wykonuje się tomografię elektroprzewodnosci.

Swoją drogą tomografia nie ogranicza się do medycyny, wykonuje się tomografię również różnych elementów 'technicznych', nie pytajcie tylko po co 😛

To co my nazywamy TK (tomografia komputerowa) to tylko malutki wycinek tematu, wykonuje się ją w wielu 'pasmach'. Tak więc rezonans magnetyczny, tomografia pozytonowa, tomografia ultradźwiękowa.

Wykonuje się też tomografię 4D czyli obraz 3D w czasie, ale tu ponownie nie znam szczegółów.

Edytowano przez Treker
Poprawiłem formatowanie.
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.