Skocz do zawartości

[Kroczący] Hexapod MANIEK


xls

Pomocna odpowiedź

Starartowałeś na robotic arena? Bo wygrał jakiś ROman a twój robocik to marian ?? bo jak oglądam nagrodzone konstrukcje to wydają mi sie one cieńkie do tego hexapoda. Cud miód malina i popierwsze schludnie wykonane i trzymające normy a nie sklecone przekłądnie na super glue 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Według mnie robot 10/10 ale przydałby się kolec jadowy z tyłu i sonar można by było wykorzystać w jeszcze ciekawszy sbosób

Tak jak jest on zastosowany w LegoMindstorms

ale to twój robot a to moja opinia 😉

nxtmstorm.thumb.jpg.489d8f492262e5a89d1f4f55047e7445.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Według mnie Maniek powinien spokojnie zdobyć pudło w finale RA, była to jedna z ciekawszych i chyba najbardziej estetyczna konstrukcja, dobrze że nagrałem sposób poruszania się na zbliżeniu bo go w przyszłości skopiuję 🤣. Oczywiście żartuję.

Link do komentarza
Share on other sites

Witajcie,

A kopiuj kopiuj 😉 mogę jeszcze w tym pomóc, bo przyznam się, że u nas w Polsce raczej mało jest tego typu robotów - niestety zapewne jest to zapewne spowodowane wysokimi kosztami robota i jego troszkę skomplikowaną konstrukcją, która wymaga jednak przemyślenia.

Z miłą ochotą podzielę się moimi doświadczeniami z osobami, które chciały by zrobić sobie takiego robocika 😉

Co do kolca to Maniek z natury rzeczy jest pacyfistą (na razie) więc nie biedzie go miał. Natomiast co do oprogramowania robota to będzie się ono rozwijało w ramach mojego wolnego czasu (a jest go nie wiele a ostatnio jeszcze mniej...) na RA udało mi się tylko tyle robić albo, aż tyle 🙂 biorąc pod uwagę, że robot powstał ostatecznie we wrześniu.

Powiem tylko tyle, że już w głowie są nowe pomysły na rozbudowę Mańka i już coś tam pączkuje w mych myślach 😉

A co do pudła RA... to jak widać muszę jeszcze poczekać - hi hi hi może kiedyś... 😉 Powiem że było by to bardzo przyjemne uznanie dla Mańka.

Link do komentarza
Share on other sites

Na pudło nie musisz czekać, wystarczy kupić 100kart sim za 100zł ze 1zł na koncie na allegro. To głosowanie to śmiech na sali jak widziałem tam niektóre konstrukcje... i liczbę głosów na nie oddane. Chyba za rok wystartuje z wiatraczkiem i sproszę cały mój kierunek >100ludzi paka będzie 🙂 Pozdrawiam Twój robot podobał mi się najmocniej estetyka wykonania na 1wszym miejscu no i mnogość napędów. Przydało by się więcej czujników.

Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje mi się, że mogę zadać to pytanie w tym temacie, autorowi też się może przydać :]

Jak najłatwiej (bez przesady oczywiście, co przerzuć trzeba, to trzeba...) ugryźć temat kinematyki odwrotnej do robota 4-6 nożnego? Jakaś książka, net?

Link do komentarza
Share on other sites

wspaniały robot 🤯

[ Dodano: 19 Gru 09 01:22 ]

Zwycięstwo na zawodach we Wrocławiu napewno wygrasz 😎

[ Dodano: 19 Gru 09 03:17 ]

Piękny robot.Gratulacje i szacunek.W skali ocenienia 1-5 twój robot ma 150

Link do komentarza
Share on other sites

A mnie zastanawia pewna rzecz (pytanie zasadniczo do xls)

Jak sądzisz - czy przy próbie stworzenia mini-hexapod'a serva tg9 dadzą średnio-zadowalający efekt ?

Turnigy TG9 1.6kg 0.12sec 9g Micro Serwo

Rozmiar : 23x11x29 mm

Napięcie : 3v ~ 6v

Waga: 9g

Szybkość działania : 0.12 sec 4.8V)

Moment obrotowy : 1.6 kg-cm

wiem że są to serva słabiutkie - lecz przy miniHexa może spełnią się w działaniu.

Matt Denton na foum http://www.hexapodrobot.com przy swoim

Micro Hexapod zastosował Serwa Hitec HS 55 co sugeruje że może się udać.

Proszę o opinię.

btw - mineły ponad 2 miesiace od ostatniego wpisu;) jak idzie praca przy kinematyce odwrotnej ?

Link do komentarza
Share on other sites

Szczerze, mam takie serwa 2 u siebie dokładniej TG9e bo to ponoć różnica, jak na takie mikro pierdółki można powiedzieć że są całkiem silne, tak więc zależy wszystko od tego ile ten robot będzie ważył, może nie są za szybkie, z dokładnością, też bywa różnie (prawdopodobnie jest to kwestia mojego oprogramowania napisanego w bascomie), ale trzeba przyznać że mogą dać rade 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

To tej kwestii możliwości wykorzystania powyższych serw podszedłbym następująco:

1. Ustal wagę Twojego przyszłego robota ( korpus + elektronika + akumulatory + serwa itp.).

2. Następnie podziel wagę na 3 - bo zakładamy że minimalnie robot będzie stał na 3 nogach.

3. Pomnóż to co ci pozostanie * 1,2 - aby zrobić sobie 20 % zapas na każdej z nóg do przeniesienia - to takie zabezpieczenie co by się nie okazało, że serwo nie wytrzyma, a ponadto pozwoli to na to że serwa nie będą pracowały na pełnej mocy, bo waga robota nie będzie równomierna. I różne będzie obciążenie poszczególnych nóg robota it.

4. Następnie ustal trzeba ustalić odległość ( w poziomie ) od korpusu do miejsca gdzie stopa będzie się stykała z terenem.

5. Następnie należy obliczyć maksymalny moment działający na nogę - tj. moc serwa przez odległość. - wg moich szacunków wielkości robota powinno to być ok. 1,6 / 5 cm = 0,32 kg maksymalnego obciążenia na nogę.

6. Porównaj wagę jaką otrzymałeś z pkt. 3 z tym co Ci wyjdzie w pkt. 5 jeśli wartość z pkt. 5 będzie większa od tej z pkt 3. to jest ok, jeśli jest mniejsza to należy zmniejszyć nogi aby się udało.

Podsumowując jeśli zrobisz robota, który będzie ważył niecały kilogram a maksymalna odległość punktu oparcia nogi od korpusu robota będzie w okolicach 5 cm to serwa będą ok.

Nie wiem czy jasno to opisałem, ale może pomogłem.

Co do pracy nad Mańkiem to przyznam się, że od ok 1,5 miesiąca leży sobie w szafie 🙁 bo nie było czasu wziąć się za niego.

Poza tym mam problem ze wzorami, - nie znam się na tym (przeliczenia wzorów kinematyki itp.), a spowodowane to jest tym, że na studia to ja chodziłem lat temu kilkanaście i nie były to studia w jakikolwiek sposób związane z kinematyką.

Jedyne co mi pozostaje to skopiowanie wzorów już wykorzystywanych i wpisanie ich do mojego programu - co niestety musi trwać bo w programowaniu też orłem nie jestem, a temat lubię zgłębić zanim go wykonam.

Poza tym już w mej głowie kiełkuje już nowy pomysł na roboty. Stąd mam ochotę sprzedać Mańka.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.