Skocz do zawartości

Elektrotechnika


Le_Cheque

Pomocna odpowiedź

Może się wtrącę do pytanie ale nie chce robić nowego tematu. Interesuje mnie elektronika, budowanie układów i robotów. Ale z tego co widzę to wszystkie specjalizacje opierają się na konkretnym przypadku z życia wyjętego. A czy istnieje jakiś wydział po którym można by pracować jako osoba (właśnie) budująca układy lub roboty. Czy pozostaje mi wtedy droga wolnego strzelca i otwarcie własnej filmy sprzedającej mój nowy wymyślony produkt. Dużo czytałem ze robotycy będą potrzebni i mnie właśnie interesuje gdzie?

Link do komentarza
Share on other sites

jakie uklady? Projektowac chcesz uklady elektroniczne? To sio na elektronike - tylko badz gotowy, ze to wyzsza szkola jazdy. Budowac roboty? W polsce bym sie za bardzo na to nie nastawial... wciaz imho zbyt nowa dziedzina. Ale jak sie doturlasz juz do tego etapu w zyciu to kto wie jak to bedzie... imho lepiej wtedy zapytac.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak na razie, to robotyka który wkręcił się w to "profesjonalnie" kojarzę tylko jednego - OddBot z letsmakerobots.com , ale on pracuje w firmie produkującej kity robotów i takie rzeczy. Czyli hobbysta-profesjonalista dla hobbystów.

Link do komentarza
Share on other sites

Dokładnie i podejrzewam, że kokosów jednak na tym nie ma...

Na studiach nigdzie nie nauczą Cię budować robotów (wiem co mówię, jestem na robotyce a i znajomych mam na różnych kierunkach i wydziałach na PW); poznasz podstawy elektroniki, mechaniki i programowania mikrokontrolerów, ale żeby połączyć te dziedziny i tworzyć coś sensownego w tym zakresie, trzeba raczej dłubać samemu (ew. w kole naukowym).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Na wydziale elektrycznym jest mechatronika, ale oni nie budują robotów-botów, tylko roboty manipulatory, u mnie na wydziale są 2 koła które specjalizują się w konstrukcji robotów i programowania robotów.

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm bardziej chodzi mi o coś typu budowanie przenośnych komputerów typu UMPC (chodzi o płytkę pcb elektronike) lub smartphonów + programowanie ich. Albo nie wiem projektowanie płytek PCB. Jestem w tym dopiero początkujący ale to mnie kręci. Ale jak mówcie że to jest inaczej niż jak mi się wydawało to chyba pójdę w stronę softwarową i będę pisał programy. Ogólnie to mam wizję zostania drugim Stevem Jobsem ze swoim Ipodem i Iphonem. 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Może się wtrącę, żeby rozwiać trochę marzenia kolegi.

Otóż studia nie uczą, nie uczyły i uczy nie będą w pełnym tego słowa znaczeniu. Studia dają Ci pomacać, naświetlą temat, dadzą marchewkę, a jak będziesz miał chęci to we własnym zakresie opanujesz to co Cie będzie interesowało, lub będzie potrzebne, bo będziesz już wiedział gdzie tego poszukać. Więc jeśli się człowiek chce czegoś nauczyć to nie tylko może to zrobić, ale musi to zrobić we własnym zakresie. Pozostaje wybrać kierunek mniej więcej trafiający w to co nam pasuje, a dalej się uczyć, pytać, uczyć, szukać, uczyć, bo na tacy nie podają 🙂

Najlepiej się do jakiegoś koła zapisać.

hehe... Steve Jobs, tak jak Bill Gates, nie skończył studiów. Jak ktoś ma pomysł na siebie i życie to jak widać one nie są do niczego potrzebne 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Ogólnie to mam wizję zostania drugim Stevem Jobsem ze swoim Ipodem i Iphonem. 😋
hehe... Steve Jobs, tak jak Bill Gates, nie skończył studiów. Jak ktoś ma pomysł na siebie i życie to jak widać one nie są do niczego potrzebne 😉

Brosper, na discovery jest taki program "najbogatsi ludzie świata" i pragnę zauważyć, że większość przedstawionych tam osób (o ile nie wszystkie) nie ukończyła nawet szkoły średniej. Jakiś czas temu był przedstawiony Polak mieszkający w Ameryce, który w wieku 12 lat dostał komputer (a było to jakieś 20 lat temu, więc nie trzeba mówić jaka to była technologia), przez pierwszy rok grał na nim, a później zaczął pisać sam programy od podstaw nie mając pod ręką tylu informacji ile jest dostępnych w dzisiejszych czasach. Później napisał książkę mając kilkanaście lat (chyba 14) i otworzył swoją firmę.

Tak więc osoby te wiedzą dokładnie jaki chcą osiągnąć cel w życiu i dążą do niego nie przejmując się pierdołami takimi jak szkoła (bo po co komu np. w-f, biologia, chemia jeśli chce handlować nieruchomościami). Ale to są nie liczne osoby, a w programie to ładnie wygląda i wydaje się proste. W rzeczywistości stawiają oni wszystko na jedną kartę. Wiele osób jest przez takie pomysły, które nie wypaliły zadurzona. Do tego często dochodzi ciagły stres przed utratą wszystkiego co prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia.

Link do komentarza
Share on other sites

Mniej więcej jest jak Kocisko napisał, wiele osób interesuje się czymś co nie można pod jeden wydział czy kierunek zapisać, dlatego też mechatronika, czy robotyka, automatyka, jest na kilku wydziałach, i w każdej 60% jak nie więcej zajęć jest innych o czym innym traktują i z innej strony. Dlatego, albo należy studiować na 4-5 wydziałach, albo samemu tworzyć, działać, JUŻ żeby wiedzę poszerzyć. Studia na POLŚL i na wydziale elektrycznym, dają przeogromną wiedzę na poziomie inżynierskim, tak zwane szerokie podstawy, a następnie specjalistyczną wiedzę z zakresu jednej może 2 dziedzin na specjalizacji. Od wiedzy daleko jest do praktyki, dlatego warto być i DZIAŁAĆ w kole naukowym, mieć własne zainteresowania i tworzyć, i to najlepiej zacząć jak najwcześniej.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja dodtam tylko, że te 5 lat studiów potrafią całkowicie zmienić zainteresowania. Poszedłem na informatyke na Uniwersytecie Śląskim bo kręciło mnie pisanie programów uzytkowych, i chciałem w tej dzieninie potem pracować, a teraz jak mam napisać jakiś program na kompa to jestem chory. W chwili obecnej kończe pisać prace magisterską - zdalne sterowanie robotem mobilnym z PC, mózgiem robota jest ARM z linuchem wifi i kamerką usb. Więc nawet jak nietrafisz z kierunkiem zawsze możesz się skupić na tym co cię interesuje i naciągnąc studia pod swoje zainteresowania (praca inż/mag), a jak coś ciekawego wymyśllisz to nawet promotor ci załatwi dofinansowanie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

na jakim lvlu edukcji jestes? Z tego co kojarze to poczatek LO / koniec gimnazjum? Jeszcze bedziesz mial duzo czasu do podjecia decyzji. 10 razy zdazy Ci sie zmienic... sam zaczynalem w LO w klasie medycznej (25 lasek i 8 facetow - raj) zeby po roku przeniesc sie do matematyczno-fizczynej (odwrotne proporcje plci) i potem pojsc w kierunku elektroniki i airu.

Jeszcze tak tytulem oftopu dodam, ze uwazam za glupote koniecznosc wybieralnia profili w liceach... mlody czlowiek w wieku 15-16 lat (czy ile sie tam ma przy rozpoczynaniu lo) ma decydowac o swojej przyszlosci konkretnie juz? Idziesz do klasy humanistycznej i zamykasz sobie droge na uczelnie techniczne automatycznie - przez matme, ktora realizowana jest wtedy zalosnie slabo i w zalosnej ilosci godzin. A niestety matma to cos co ciezko samemu nadrobic w domowym zaciszu, historie, geografie itp wkujesz z ksiazki i jest ok, przy matmie kluczowy czesto jest dobry nauczyciel, ktory potrafi wyjasnic to i owo.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, jestem w 1 klasie liceum. W przeciwieństwie do moich znajomych wole już wiedzieć co będę robił w przyszłości niż przychodzić do domu i nic nie robić. Codziennie dostaje kilka telefonów od znajomych którzy nie mają co w domu robić. Po za tym teraz świat tak pędzi i żeby być w czymś dobrym trzeba zacząć jak najwcześniej bo konkurencja nie śpi.

No mam w zanadrzu jeszcze jeden kierunek w ogóle nie jest wziazany z moimi poprzednio napisanymi zainteresowaniami ale to raczej chwilowa fascynacja niż przyszłość zawodowa.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam po przerwie. Więc zdecydowałem się jednak na elektrotechnikę i tu też kieruję moje kolejne pytanie do osób będących na tym kierunku. Mam teraz sporo czasu, bowiem są to moje najdłuższe wakacje w życiu 😃 i postanowiłem pewną jego część poświęcić na naukę rzeczy, które przydadzą mi się na studiach. Moglibyście mnie nakierować ogólnie co powinienem sobie przyswoić za informacje, by później na wykładach nie siedzieć z wytrzeszczonymi oczami gapiąc się przed siebie jak sroka w gnat? Czy na elektrotechnice również przydaje się programowanie, a jeśli tak to takie na kompa czy bardziej na procesory? Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.