Skocz do zawartości

Elektrotechnika


Le_Cheque

Pomocna odpowiedź

Witam. Ma pytanie do Was, forumowiczów. Czy ktoś z Was jest na kierunku (lub był) elektrotechnika? Chciałbym wiedzieć co tam właściwie jest, jakie ma się zajęcia, z czego itp. I nie chodzi mi tu o wypowiedzi czternastolatków z przytoczonymi cytatami z wikipedii. Pytam, ponieważ mam dylemat co do wyboru studiów. Na razie chyba prowadzi kierunek elektrotechnika, ale mam na oku także mechatronikę i robotykę. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Z mojej strony mogę polecić Ci robotykę (a dokładniej - Automatykę i Robotykę), choć pierwsze lata studiów są raczej nudne. Jeśli chodzi o elektrotechnikę, to znajomi raczej nie narzekają - jedynie na niektóre przedmioty; ale na każdych studiach trafią się takie "achillesowe pięty".

Link do komentarza
Share on other sites

Zdaję sobie sprawę, że nic mi w 100% nie dogodzi. Chodzi o to jaki kierunek da mi szersze horyzonty. Gdy słyszę "Automatyka i robotyka" myślę sobie: fajnie, robota sobie zrobię, ale jaką mi to przyszłość zapewni? Robotyka świetna sprawa jako hobby, ale w Polsce nie ma za dużo firm specjalizujących się w robotyce, a sam poziom robotyki w Polsce jest według mnie na niezbyt wysokim poziomie.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie spodziewaj się, że na jakichkolwiek studiach w Polsce ktoś nauczy cię jak zrobić robota 🙂. Nie zapominaj, że po automatyce i robotyce możesz pracować w dowolnej firmie gdzie są jakieś automaty, względnie jakieś maszyny. Dorzucę ci do puli mechatronikę 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja to bym jednak z tym pytaniem napisal do ludzi studiujacych dany kierunek na uczelni, ktora Cie interesuje - bo z wlasnego doswiadczenia wiem jaki rozstrzal jest miedzy uczelniami. Potem dochodza jeszcze specjalizacje konkretne zalezne od oferty uczelni wiec tym bardziej. W temacie AiR to sam akurat studiuje i zdecydowalem sie na specjalizacje "Automatyzacja maszyn i urzadzen technologicznych" bo podobnie jak Ty uwazam, ze Robotyka jest jeszcze w powijkach w Polsce a o wyjezdzie za granice poki co nie mysle 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie te specjalizacje mnie też ciekawią. Na stronie internetowej Politechniki Poznańskiej są wymienione specjalizacje do Automatyki i robotyki, Mechatroniki, ale do elektrotechniki już nie.

EDIT:

O mechatronice w sumie też bym się chętnie czegoś dowiedział, więc proszę o jakieś wypowiedzi o tym kierunku.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o elektrotechnikę to ogółem jak dla mnie nudy min. :

-prąd trójfazowy

-przesunięcia fazowe

-parametry sygnałów

-odbiornik połączony w gwiazdę/trójkąt

i wiele, wiele innych 😉

przynajmniej u mnie zahaczyliśmy o te tematy 😃

Link do komentarza
Share on other sites

To podstawa - pierwszy rok = Teoria Obwodów na każdym z wymienionych kierunków (choć może są jakieś wyjątki na innych uczelniach) i jest to akurat bardzo pożyteczna rzecz.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja studiuje na elektrotechnice i to już będzie 5 rok, więc jak masz jakieś pytania co do mojego kierunku, to skonkretyzuj je, bo w tej chwili jestem chory i nie jestem w stanie wymyśla, co by tu o tym kierunku i specjalizacjach wypisać.

Generalnie kierunek jeden z najtrudniejszych, jak nie najtrudniejszy, z tym że nikt nie żałuje, że na nim jest czy był.

Link do komentarza
Share on other sites

Jestem ciekaw co można robić (w jakim zawodzie pracować) po takim kierunku. Może sprecyzuję co bym chciał robić. O tuż mi się widzi praca w jakimś przemyśle np. motoryzacyjnym gdzie pracował bym na wydziale zajmującym się elektroniką dla samochodów (mam tu na myśli takie układy jak MEMS, ABS, ESP itp.). Oczywiście to są takie moje małe wizję. W rzeczywistości to mogę pracować nawet jako sprzątacz w szkole podstawowej, bo przecież żyjemy w Polsce, a tutaj wszystko jest możliwe.

Po przeczytaniu wielu informacji najbardziej z opisu pasuje do tego właśnie elektrotechnika i mechatronika. Ale to w teorii, a jak w praktyce?

Link do komentarza
Share on other sites

W praktyce można pracować dosłownie wszędzie i w zawodzie. Bardzo chętnie firrma TRW, bierze ludzi z elektrycznego, np też OPEL w gliwicach, FIAT, TOYOTA, bierze po elektrotechnice.

Dnia mi nie starczy w czym można pracować po tym kierunku, szczególnie jeśli ma się dobrą specjalizację.

Link do komentarza
Share on other sites

O właśnie coś takiego jak TRW by mnie po studiach interesowało. To mi się zdaję, że bardziej pasuje tutaj mechatronika (przynajmniej w teorii). riddyk, co dokładniej jest na tej elektrotechnice, jaki miałeś temat pracy inżynierskiej i magisterskiej, z czego były laborki itp.?

Link do komentarza
Share on other sites

U mnie na elektrotechnice jest 5 specjalizacji, każda zajmuje się czym innym, Ja wybrałem tak jam mój ojciec "Automatykę, Metrologię i Elektronikę", Ciebie pewnie to cię nie interesuję, tak więc jest specjalizacja "inżynieria Elektryczna w Transporcie" czy jakoś tak skrót (IEwT), gdzie zajmują się samochodami, pociągami, etc.

Laboratoria są ze wszystkiego, jest ich całe multum w sumie 40% zajęć są to laboratoria tak więc bardzo dużo.

Moim tematem dyplomowym, a jestem na jednolitych jest " Program do przedstawienia wykładów z Cyfrowego Przetwarzania Sygnałów", co ściśle wiąże się z moją specjalizacją, i własnymi zainteresowaniami.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Co do specjalności IEwT na Wydz. Elektrycznym Politechniki Śląskiej

Ta specjalność dzieli się na 2 kierunki dyplomowania:

Trakcja i Mechatronika, jeszcze po wyborze specjalności przez 1 semestr

większość przedmiotów jest wspólna.

Czyli wybierając IEwT masz czas zapoznać się z obydwoma kierunkami i wtedy

drugi raz wybierasz, chociaż ostatnio z powodu małej ilości studentów te kierunki dyplomowania zostały scalone i kierunek dyplomowania jest bezpośrednio związany z tematem pracy dyplomowej realizowanej w jednej z dwóch jednostek prowadzących specjalność.

Poza IEwT są jeszcze jak mówił kolega Ridryk 4 specjalności:

- automatyka i metrologia (AME),
- maszyny elektryczne i układy sterowania (MEiUS - dawniej MUE)

- przetwarzanie i użytkowanie energii elektrycznej (PUE)

- elektroenergetyka (EE)

Ale nie wiem czy te się jakoś dodatkowo rozbijają na kierunki dyplomowania - nie sądzę.

Ja skończyłem IEwT/M a i tak w dyplomie mam wpisane samo IEwT

ale to było 4 lata temu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.