Skocz do zawartości

RaspberryPi 3 przestało wyświetlać obraz


Bartoszino

Pomocna odpowiedź

Cześć, 

mam problem z moją maliną mianowicie po kilku dniach korzystania z niej jako mała jednostka centralna pojawił się problem! Podczas włączania, zapala się dioda czerwona i mruga dioda zielona tak jak niby powinna ale nie wyświetla się obraz z HDMI.

Sytuacja pojawiła się po zamontowaniu maliny w obudowie i naklejeniu radiatorów (obie rzeczy oczywiście montowałem z wyłączonym sprzętem, dodam że nie korzystałem z portu GPIO ani innych wyprowadzeń prócz myszki i klawiatury.

Wcześniej wszystko było ok, dodam że próbowałem z inną kartą SD i na nowo wgranym systemem ale to nic nie zmienia.

Proszę o pomoc bo nie wiem co zrobić! 

Link do komentarza
Share on other sites

@Bartoszino, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

Dnia 11.01.2019 o 21:10, Bartoszino napisał:

Sytuacja pojawiła się po zamontowaniu maliny w obudowie i naklejeniu radiatorów (obie rzeczy oczywiście montowałem z wyłączonym sprzętem, dodam że nie korzystałem z portu GPIO ani innych wyprowadzeń prócz myszki i klawiatury.

Pierwsze co przychodzi do głowy to jakiś błąd w montażu. Nie zwarłeś czegoś tymi radiatorami lub np. śrubkami id obudowy (jeśli takie masz)? Sprawdzałeś, czy możesz połączyć się z Raspberry Pi zdalnie po SSH lub przez VNC? Instrukcje na ten temat znajdziesz w naszym kursie: Raspberry Pi kurs od podstaw – #1 – wstęp, spis treści. Raczej gdzieś musiałeś popełnić błąd, bo od samego "leżenia" raczej HDMI by się nie uszkodziło. U mnie kilka malinek działa już dość długo i takich problemów nigdy jeszcze nie miałem.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam ponownie, 

Problem dalej nie rozwiązany, raspberry łączy się z komputerem po ssh, da się  nim sterować. Nie ma fizycznych uszkodzeń, sprawdzane na 3 monitorach i 3 kablach HDMI, wszysko  wydaje się  w porządku oprócz braku wyświetlanego obrazu.

Link do komentarza
Share on other sites

Czynników może być wiele.

Sprawdź zasilacz do Rasberry - na pewno nie powinien to być zasilacz od telefonu, bo to będzie loteria. Powinien dostarczać minimum 1A.

Jak masz krótszy kabel HDMI to może pomóc - może wkradła się jakaś niewydajność.

Z kwestii programowych to możesz zajrzeć co jest w config.txt - plik ten zobaczysz na partycji boot po włożeniu karty z RPi do komputera.

Możesz dopisać w tym pliku taki fragment. Powinno to "wymusić" używacie HDMI.

hdmi_force_hotplug=1

"Setting hdmi_force_hotplug to 1 pretends that the HDMI hotplug signal is asserted, so it appears that a HDMI display is attached. In other words, HDMI output mode will be used, even if no HDMI monitor is detected."

Innym pomysłem jest podkręcenie tego parametru. Pewnie masz tam 5, więc daj np 7.

config_hdmi_boost=5

Przechwytywanie.thumb.JPG.259f82c868756f63594d954c73675624.JPG

Możesz przejrzeć dokumentację, jest tam kilka innych parametrów z opisem użycia.

Edytowano przez Gieneq
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

W zasilaczu nie ma problemu bo malina sprawdzona była na 2 zasilaczach, tak jak pisałem 3 monitory i trzy różne kable HDMI, powiedzcie na jakiej zasadzie odbywa się  transmisja obrazu przez Jack'a? Czy wystarczy podłączyć czy trzeba coś  ustawiać? Może sprawdzę tą drogą

Czy możliwe jest żeby HDMI padło jakoś programowo? Czy coś takiego się  może przydarzyć?

Po podłączeniu HDMI , monitor tak jakby widział  że coś  jest podłączone i stara się  łączyć, niestety dalej nieskutecznie

Komunikacja po ssh i vnc działa  bez zarzutu. 

Edytowano przez Bartoszino
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 18.01.2019 o 14:07, Bartoszino napisał:

Czy możliwe jest żeby HDMI padło jakoś programowo? Czy coś takiego się  może przydarzyć?

Oczywiście, że jest taka możliwość, ale jeśli nie robiłeś nic z ustawieniami, a metody opisywane przez @Gieneq nie przyniosły efektu to ciężko coś więcej w ciemno doradzić. Zawsze jest szansa, że coś się uszkodziło fizycznie, ale to dość mała szansa. Jeśli masz pod ręką drugą kartę microSD to najlepiej byłoby wgrać od nowa system i sprawdzić czy wtedy HDMI działa poprawnie. Dość "prostacka" metoda, ale będziesz miał 100% pewności czy błąd jest programowy, czy sprzętowy.

Dnia 18.01.2019 o 14:07, Bartoszino napisał:

na jakiej zasadzie odbywa się  transmisja obrazu przez Jack'a?

Potrzebny jest odpowiedni przewód, bo nie wszystkie 4-polowe przewody mają wyprowadzone sygnały w tej samej kolejności. Jak masz już odpowiedni przewód to przy domyślnych ustawieniach RPi obraz na RCA powinien pojawić się automatycznie, jeśli do HDMI nie będzie nic podłączone.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Z tego bardzo obszernego wpisu wynika, że możesz spróbować podłączyć monitor po złączu A/V. W sytuacji gdy wgrałeś system stosując jego obraz to sygnał A/V powinien zostać podany przy braku podłączonego monitora HDMI. 

"The Raspbian OS is designed to output a HDMI signal, but if it doesn't detect a HDMI device connected to the Pi, it will default to generating a composite signal on the RCA port (or 4-pins 3.5mm A/V jack on later models). Depending on the monitor you are using, you may have to switch it on before you boot the Pi, and ensure that HDMI input is selected. Booting to NOOBS works a bit differently: it will always output a HDMI signal, even if you have nothing connected to the HDMI port, unless you press one of the numerical keys, 3 (PAL) or 4 (NTSC), to switch".

Tu możesz znaleźć opis złącza 4-polowego.

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Zlutowałem przewód RCA, podłączyłem i... ku mojemu zaskoczeniu wszystko działa, dodatkowo w między czasie podłączyłem kamerę i napisałem kilka skryptów, wygląda na to że wszystko oprócz HDMI działa co mocno sugeruje uszkodzenie HDMI. Będę szukał dalej rozwiązania problemu ale teraz skupię się dokładnie na samym gnieździe. Jak się czegoś dowiem będę informował 😉 

Edytowano przez Bartoszino
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.