Skocz do zawartości

Orange Pi 3 - godny następca dla Raspberry Pi 3?


Komentator

Pomocna odpowiedź

Orange Pi 3 - godny następca dla Raspberry Pi 3?

Najnowsza płytka ze stajni Shenzhen Xunlong dzieli nie tylko numer, ale i cenę Raspberry Pi 3. Czy oferuje więcej, niż popularna malina? Orange Pi 3 to jeden z najmocniejszych (jeśli nie najmocniejszy) komputer działający na układzie Allwinner H6 i wykorzystujący niemal wszystkie jego możliwości.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ciekawa płytka i cena również atrakcyjna. Zobaczymy jak będzie ze wsparciem producenta. Sam sprzęt to mało, jakieś minimum kompatybilnych programów/przykładów od producenta to konieczność dla rozruszania projektu. W przypadku Orange Pi dużym problemem jest również brak odpowiednich dokumentów i certyfikatów (np. wiarygodnego CE). Może teraz coś się poprawiło, ale wcześniej były z tym duże problemy.

Link do komentarza
Share on other sites

Całość wygląda ciekawe, a nawet upchnęli tam złącze PCIE. Jeżeli miałbym sobie kupić jakiś większy mikrokomputer, to właśnie ten. Na 2GB RAMu to nawet solidniejsze gierki można uciągnąć, wystarczy dodać LCD i mamy mini komputer gamingowy 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

57 minut temu, Leoneq napisał:

Na 2GB RAMu to nawet solidniejsze gierki można uciągnąć, wystarczy dodać LCD i mamy mini komputer gamingowy 🙂 

Oj chyba jeszcze nie, jednak takie małe komputerki średnio nadają się do gier, ale za kilka lat pewnie coś ciekawego pojawi się również w tym zakresie. Jakiś czas temu i tak pisaliśmy już np. o miniaturowej płytce, która wydajnością przeganiała Macbooka: LattePanda Alpha – płytka wydajniejsza od MacBooka!

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Potrzebuje czegoś do 200 zł.

Chce aby miało dobre wsparcie tak jak Raspberry pi3 (które posiadam i lubię) i podzespoły takie jak OrangePi 3.

Chciałbym używać tego mini komputera jako przenośnego komputera który przeważnie będzie leżał w samochodzie i będzie podłączony pod PowerBank z USB-C PowerDelivery 3.0 (oferuje on na 5V maksymalnie 3A).

Sterownie będzie się głównie odbywało za pomocą Bluetooth 5.0 (moja S9 oferuje obsługuje 5) i Wifi AC. Interfejs to HTTPS/vnc/SSH.

Ogólnie te OrangePi spełnia te wymagania ale nie ma portu USB-C więc i nie obsługuje PowerDelivery.

Link do komentarza
Share on other sites

@DienoX, największą wadą w przypadku Orange Pi jest kompletny brak wsparcia - zupełnie inny poziom niż w przypadku RPi (nie masz co nawet tego porównywać). W przypadku Orange Pi raczej zostajesz sam na sam z płytką i innymi osobami, które nie potrafią rozwiązać danego problemu 😉

1 godzinę temu, DienoX napisał:

Ogólnie te OrangePi spełnia te wymagania ale nie ma portu USB-C więc i nie obsługuje PowerDelivery.

Nie kojarzę aktualnie absolutnie żadnego układu SBC, który oferowałby dobre wsparcia + zasilanie z USB-C. Może ktoś inny spotkał się z czymś takim?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, Elvis napisał:

Do tego <200zł i dobre wsparcie... Jak dla mnie powinien jeszcze koszule prasować i kawę parzyć.

Tłumacząc dla @DienoX, który jest nowym użytkownikiem forum - @Elvis siedzi dość mocno w temacie SBC, więc jego odpowiedź możesz realnie przetłumaczyć sobie na: takie SBC nie istnieją 😉 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

E tam przywykłem już do takiego gadania. Sam pracuję w IT i są różni ludzie.

Jak na razie Raspberry pi3 jest dla mnie za wolne więc korzystam z Samsunga Note9 który obsługuje Linux on Dex jak i ładowanie przez quick charge 2/USB-C PD 3.0 a nawet posiada własną baterię. Linux on Dex daje mi możliwość dostępu do terminala Bash i GUI w systemie Ubuntu więc mam dużo większe możliwości niż sam Android. Sama Note9 ma dużo szybsze Wi-Fi (AC), Bluetooth (5), USB 3.1 gen 1, Display Port, pamięć UFS 2.1, 4 GB RAM, Dostęp do LTE cat 18, posiada własny wyświetlacz AMOLED, bardzo szybki 8 rdzeniowy procesor niż Raspberry przy tym ma bardzo niski pobór prądu.

Ale problem jest taki że nie wygodnie jest mi używać Note9 z Hubem USB 3.1 i PD dlatego szukam czegoś podobnego do Raspberry z fajną wydajnością. Taki mini komputera mógłbym wsadzić do samochodu i o nic zapomnieć a gdyby był mi potrzebny to podłączyć coś do niego i zostawić. A gdyby był mi potrzebny to połącze się przez vnc/SSH/HTTPS.

Link do komentarza
Share on other sites

W takim razie musiałbyś zwiększyć budżet i zmienić trochę wymagania. Może zadowoli Cie wtedy coś z serii LattePanda? Na tym można nawet Windowsa uruchomić 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Z tego co teraz zobaczyłem to LattePanda jest na architekturze x86, niby fajnie. Niby Intel więc odpalę na nim Windowsa z obsługą klasycznych programów. Tylko problem jest taki że Windowsa prawie nigdy nie używam w pracy, przeważnie moje narzędzia pracy to Linux. A programy których używam są przeważnie opensource więc mają i porty na ARMv8. Czyli podsumując architektura x86 jest dla mnie neutralna ale chyba jej bym nie chciał z powodu ceny, braku wsparcia dla aplikacji z Raspberry (inna architektura) no i x86 ma przeważnie większy pobór prądu.

Trochę przeszukałem Internet w tym celu bo przeważnie staram się nie zawracać ludziom głowy i samemu rozwiązywać problemy. I z tego co zrozumiałem dla mnie jedyną nadzieją jest to że Raspberry pi4 która być może wyjdzie w tym roku dostanie 2 GB+, wydajny CPU, Wi-Fi AC i Bluetooth 5 oraz same porty z USB 3.1 gen 1. I bym zapomniał że jeszcze port zasilania przez USB-C PD które robi się coraz popularniejsze w telefonach, laptopach i oczywiście w powerbankach 🙂 a że to Raspberry to automatycznie raczej będzie dobre wsparcie. Jeżeli Orange Pi udało się zaoferować tyle rzeczy w takiej cenie to Raspberry pi4 też powinno dać radę, tym bardziej że wyjdzie później niż Konkurencja.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak z ciekawości - do czego ten USB-C PD? Przecież jeśli płytce wystarcza USB micro z 2.0 to jaki problem? Chcesz używać tej płytki jako ładowarki, czy ją za pomocą tego złącza zasilać?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

18 minut temu, DienoX napisał:

E tam przywykłem już do takiego gadania. Sam pracuję w IT i są różni ludzie.

To bardzo ciekawe co Kolega wypisuje, ale co to ma wspólnego z tematem artykułu.

Tu chodzi o tanie płytki w budżecie do ok 200 zł, a mamy wypis możliwości telefonu za 3 do 5 tys zł.

Mam u siebie całą szufladę płytek od 50 do 500 zł i one wszystkie właściwie to do niczego się nie nadają. Są intele jak LattePanda czy ośmiordzeniowe mediateki. Cała ta szuflada nie ma takiego wsparcia jak RPI i pewnie OrangePi 3 tak samo skończy . Można zwykle zrobić sobie jakiś serwerek, ale znowu kłopot z szybkością ETH, które to zwykle jest na USB, jak chcemy zrobić media center to znowu trzeba rzeźbić sterowniki z akceleracją itd. itd. 

Powstaje coraz więcej kickstarterów, ale tylko chyba po to żeby wyciągnąć kasę, a potem pościemniać z supportem.

Pewnie było kilka lepszych urządzeń, zachwalają niektóre Odroidy, ale jakby przeglądnąć fora to i tak więcej jest narzekania niż zadowolenia. Najsensowniejsze wydają się płytki na Intelach jak ta LattePanda, ale ta pierwsza, którą mam w szufladzie nadal się nie doczekała obsługi dźwięku passthrough po HDM w linuksie. Można oczywiście odpalić Windows 10, ale przy 2GB ramu to mordęga. Są oczywiście nowe LattePAnda, ale ceny to tam chyba zaczynają się dopiero od 600 zł lub więcej. W mojej ocenie nadal są najlepsze płyty mini ITX choćby z procesorami J1900 lub j4200.

Od dłuższego czasu już się wyleczyłem z tych wynalazków, choć mała nadzieja, że powstania atrakcyjna alternatywa do RPI jeszcze się tli 🙂

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, DienoX napisał:

Jeżeli Orange Pi udało się zaoferować tyle rzeczy w takiej cenie to Raspberry pi4 też powinno dać radę, tym bardziej że wyjdzie później niż Konkurencja.

Niekoniecznie - poprzednie modele RPi podczas premier były słabsze od chińskich konkurentów. Chińscy producenci zyskują sporo czasu i pieniędzy na dwóch rzeczach. Pierwsza to brak zmartwień na temat certyfikacji. Jak układ nie przejdzie badań to i tak nadrukują sobie CE, a że później nie są wstanie pokazać raportów z badań to już nikogo nie obchodzi. Po drugie, zyskują na tym, że nie opracowują programów, sterowników i bibliotek. Liczą, że zrobi o społeczność, ale to już trochę zbyt dużo pracy jak na hobbystów. Raspberry Pi w momencie premiery wypuszcza nowy system, który wspiera peryferia znajdujące się na płytce, więc społeczność ma ułatwiony start i może z tego korzystać 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, Elvis napisał:

Tak z ciekawości - do czego ten USB-C PD? Przecież jeśli płytce wystarcza USB micro z 2.0 to jaki problem? Chcesz używać tej płytki jako ładowarki, czy ją za pomocą tego złącza zasilać?

Chce mieć pewność że gdy zajmę wszystkie porty USB, dajmy na to że będzie ich cztery to nie zabraknie prądu dla jakiegoś urządzenia (a niektóre rzeczy lubią prąd). Np. wymagania dla OrangePi 3 to 5V i 3A więc nie wymyśliłem sobie tych wymagań z nudów.

A wybór padł akurat na USB-C PD bo oferuje dla 5V aż 3A i robi się coraz popularniejszy. Co oznacza że np. w samochodzie czy w pracy pod ładuje sobie power bank z USB-C PD a ten power bank zasili SBC. A poza tym USB-C jest bardzo uniwersalny a nie lubię mieć zbędnych rzeczy. I tak taki PowerBank bardzo optymalnie zasili mi telefon, laptopa czy SBC.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.