Skocz do zawartości

Wspólna masa bezpieczna dla arduino?


DraveS

Pomocna odpowiedź

Hej mam taki problem. Zrobiłem instalację w domu tak, że w skrzynce elektrycznej mam wszystkie lampy a w puszkach wyłączników mam tylko skrętkę UTP. Na razie chcę sterować wyłącznikami mono stabilnymi za pomocą arduino. Mam przekaźniki SSR 2 sztuki po 8 przekaźników sterowanych stanem wysokim.  I teraz:

Arduno ma wydajność prądową 25mA. Jeden moduł bierze 8mA zasilania i 0,4 mA na każdy stan wysoki. Boję się, że jestem blisko maxa. Mam taki pomysł, by zasilić moduły z innego źródła, ale żeby odczytać stan wysoki z wyjścia arduino muszę połączyć GND arduino z minusem zasilacza. Czy to bezpieczne dla Arduino? 

Link do komentarza
Share on other sites

skąd wziąłeś te 25 mA? to wydajność wyjścia a nie zasilania.

połączenie gnd jest bezwzględnie wymagane o ile nie stosujesz jakichś wymyślnych transoptorów.

Link do komentarza
Share on other sites

Ok. Czyli coś dzwoniło ale nie w tym kościele. A czy zasilanie z wyjścia 5v jeśli Arduino jest podłączone przez USB jest jakoś ograniczona samym Arduino czy wtedy zależy od wyjścia USB? 

Czy takie połączenie gnd innego zasilacza i arduino może w jakichś sytuacjach być niebezpieczne?

Link do komentarza
Share on other sites

Robisz instalację elektryczną w domu nie mając pojęcia co robisz? 

Odpowiem na Twoje pytanie. Tak, to niebezpieczne, poza tym jeszcze głupie i kompletnie nieodpowiedzialne. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A ja się ostatnio nieco boleśnie przekonałem że mam w mieszkaniu 180V między uziemieniem, a kaloryferem. Więc nieco przewrotnie podłączę się pod temat - czy wspólna masa jest dalej bezpiecznia, czy nie?

Link do komentarza
Share on other sites

Chodziło mi tylko o to, że skoro nie znamy instalacji o która ktoś pyta, ciężko mówić o bezpieczeństwie. A co do naprawy instalacji u mnie, to ma już 60 lat, ale sam się przekonuję że chyba należy się jej remont.W mieszkaniu są tylko 2 przewody, uziemienie jest połączone z przewodem neutralnym, ale multimetr wskazuje 180V między prawdziwym uziemieniem... Przekonałem się o tym dotykając kaloryfera i laptopa... stąd moje złośliwienie odnośnie podłączenia dwóch układów 🙂 W sumie nie wiadomo kiedy między nimi też będzie 180V...

Link do komentarza
Share on other sites

 @SOYER Ale o co Ci chodzi w ogóle? Zrobiłem - miałem na myśli że zleciłem elektrykowi. A nawet jeśli bym sam ją wykonał to już została skończona, a nie "robisz instalację elektryczną w domu nie mając pojęcia co robię". Dodatkowo pytam czy mogę łączyć gnd arduino z zasilaczem na 5v do sterowania logiką przekaźników a ty wylatujesz z jakąś nieodpowiedzialnością. Instalacja w sumie już działa na wyłącznikach bistabilnych bez użycia żadnego układu czy komputera. Teraz ją chcę przerobić na monostabilną sterowaną przez arduino a później dodać wymianą informacji z RPi z domoticzem.  Miło by było jednak odpowiadać na temat i coś wnieść do dyskusji a nie zgrywać wszechfachowca z elektrody. 

Więc uściślając pytanie. Czy arduino może posiadać wspólny gnd z dodatkowym zasilaczem? Czy może coś się stać niebezpiecznego (czytaj: czy arduino za 80zł sięnie spali). A jeśli tak to w jakich warunkach może to zajść. Np jeśli układ wykorzysta całą wydajność z zasilacza oraz arduino?

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, DraveS napisał:

Zrobiłem instalację w domu tak, że w skrzynce elektrycznej mam wszystkie lampy 

Wybacz jeśli źle zrozumiałam powyższe zdanie... błędnie zdaje się wywnioskowłem, że robisz to sam... 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

W dawnych czasach w technikum uczyliśmy się takiego wierszyka: "Masa jest wspólna". Myślę, że powinieneś po tym znać odpowiedź 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

16 godzin temu, DraveS napisał:

Mam taki pomysł, by zasilić moduły z innego źródła, ale żeby odczytać stan wysoki z wyjścia arduino muszę połączyć GND arduino z minusem zasilacza. Czy to bezpieczne dla Arduino? 

Tak, jest to bezpieczne - właściwie połączenie mas zasilaczy to jedyna sensowna metoda, aby dokonać takiego pomiaru. Napisz proszę tylko dla pewności o jakiego typu zasilaczu piszesz, aby się nie okazało, że masz na myśli jakieś 230AC, a słowa masa użyłeś przypadkiem. Wiem, że to może wydawać się głupie, ale naprawdę o różne rzeczy ludzie już pytali na forum 😉

Link do komentarza
Share on other sites

14 godzin temu, DraveS napisał:

Dodatkowo pytam czy mogę łączyć gnd arduino z zasilaczem na 5v do sterowania logiką przekaźników a ty wylatujesz z jakąś nieodpowiedzialnością.

Stary, jeśli takich rzeczy nie rozumiesz to "wyjechanie" z nieodpowiedzialnością było jak najbardziej zasadne. Z prądem nie ma żartów, lepiej poświęcić trochę czasu i się doedukować niż zejść przedwcześnie. Pół biedy kiedy samemu z powodu własnych błędów, gorzej kiedy ktoś bliski z powodu Twoich błędów. Nie odbieraj tego jako złośliwości, w samej elektryce dla kogoś bez doświadczenia mogą się dziać różne nieprzewidziane rzeczy bo to o co pytasz to nie elektronika tylko elektryka na której jak widać się nie znasz.

15 godzin temu, DraveS napisał:

Czy może coś się stać niebezpiecznego (czytaj: czy arduino za 80zł sięnie spali).

Kto dziś kupuje arduino za taką cenę do  takich zastosowań?  -  to też nie jest złośliwość, będziesz wiedział na przyszłość.

Link do komentarza
Share on other sites

35 minut temu, paperfalse napisał:

Kto dziś kupuje arduino za taką cenę do  takich zastosowań?  -  to też nie jest złośliwość, będziesz wiedział na przyszłość.

Ktoś, kto chce mieć oryginalny produkt spełniający CE 🙂 Naprawdę nie wszyscy kupują tylko klony Arduino, miliony osób na świecie zamawia oryginalne Arduino...

Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, Treker napisał:

Naprawdę nie wszyscy kupują tylko klony Arduino, miliony osób na świecie zamawia oryginalne Arduino...

ale po to, żeby się nim bawić a nie zamknąć w szafce z przekaźnikami ;p

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.