Skocz do zawartości

Uszkodzony multimetr? Wysokie liczby na mV


kamilk86

Pomocna odpowiedź

Kupiłem używany multimetr Voltcraft VC275.

Zacząłem robić pierwszy kurs elektroniki forbota. Dzisiaj zauważyłem, że multimetr w pozycji mV, nawet przy odpiętych przewodach, pokazuje fałszywe wartości. Po przełączeniu na mV, zaczyna od zera i leci z wartościami w górę albo w dół (w sensie z minusem lub bez). Czy to świadczy o uszkodzeniu?

Pomiary na ustawienu V, są poprawne.

Czy mogłem sam spowodować tą usterkę bawiąć się baterią 9V i elementami z kursu na płytce stykowej? Przyznaję, że czasem podkusiło mnie żeby zetknąć przewody multimetru inaczej niż jest w kursie. 

Załączam zdjęcia jak to wygląda.

20190310_213859.jpg20190310_213915.jpg20190310_213932.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, Ja kupiłem nowego UNI-T UT-52, po wymianie baterii miałem tak samo, powód był dość śmieszny, po prostu sprężynka od ekranu (coś w rodzaju cienkiej Blaszki pod obudową) się odgięła. Po naprostowaniu było wszystko OK.

Albo sfajczył ci się jakiś element zabezp. np. jakiś tranzystor.

Link do komentarza
Share on other sites

@macizet, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

17 godzin temu, kamilk86 napisał:

Czy mogłem sam spowodować tą usterkę bawiąć się baterią 9V i elementami z kursu na płytce stykowej? Przyznaję, że czasem podkusiło mnie żeby zetknąć przewody multimetru inaczej niż jest w kursie. 

A co się dzieje, gdy zetkniesz ze sobą sondy multimetru? Nadal napięcie na ekranie tak skacze?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To znaczy że odbierasz tajny sygnał z NASA 😛

Na poważniej to pomierz kilka napięć które mniej więcej wiesz ile powinny mieć. Najprościej - połącz dwa rezystory, jeden w okolicy 100kOhm drugi w okolicy 1kOhm, podłącz do bateryjki i zmierz jakie masz napięcie na rezystorze 1kOhm - jak nie będzie skakać to jest dobrze (powinno być w okolicy 15mV przy tym połączeniu). Ale jest dobrze jeśli przy zwartych końcówkach masz 0mV - jest to dobry omen.

Jeśli nic nie mierzysz na tym zakresie to on po prostu odbiera fale radiowe - niby nie jest ich dużo, ale zawsze jakieś napięcie się zaindukuje co może wskazać miernik. Innym elementem który może mieć wpływ to bateryjka zasilająca miernik. Mój miernik kiedyś pokazywał napięcie w okoli 180V przy pomiarze napięcia które mogło mieć maks 3v... powodem okazała się właśnie bateryjka, po wymianie której odczyty wróciły do normy.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@kamilk86 w takim razie nie ma co się martwić - czasami mierniki mogą "wariować" na czułych zakresach, gdy nic nie jest do nich podłączone. Sondy działają jak anteny i zbierają zakłócenia z powietrza 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bateryjka może mieć wpływ jak jest już na wykończeniu - jeśli przy pomiarze układu jest ok, to wymiana nie pomoże. Jeśli przy pomiarze na układzie jest dziwnie (wartości budzące wątpliwości) to wtedy wymiana bateryjki w multimetrze może pomóc. 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ale teraz znowu tak mam z tym UNIT UT52 i odgięcie sprężynki już nie działa. Bezpiecznik cały. Na Ohm i stały VOLT wyświetlają się kosmiczne liczby nawet jak podłączyłem zasilanie z zasilacza a nie z baterii. 

Może ktoś ma jakieś sugestie jak sobie z tym poradzić? 

Edytowano przez macizet
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.