Skocz do zawartości

Spektral 10x10x8 300gram


remble

Pomocna odpowiedź

Witam chciałem opisać wam mój szybki i drobny projekt. 

Spektral - tak został nazwany mały robot do wyścigów na kategorię deathrace. 100x100x80mm oraz 300gr to ograniczenia które narzucił w tej kategorii organizator Robomaticonu 2019. Robot był składany dosłownie dzień przed wyścigami od 10 rano do 2 w nocy następnego dnia.  Najmniejsza pomyłka albo uszkodzona część niestety uniemożliwiłaby mi start. Na szczęście części z botlandu i od chińczyka nie zawiodły^^

Robot był napędzany silnikiem 3000rpm z kołem o średnicy 37mm potrafił się naprawdę nieźle rozpędzić ale to było zdecydowanie za dużo. Miał napęd na jedno koło dla uproszczenia konstrukcji, zmniejszenia wagi oraz dla polepszenia zwrotności. Tylne koła mają dość sporą szerokość oraz dużą przyczepność obawiałem się że jak zamontuje je na jednej sztywnej osi auto będzie zbyt podsterowne. Co ciekawe Spektral był jednym startującym pojazdem z układem skrętnym. Niżej zostawiam spis części:  

  • Rama oraz felgi zostały wydrukowane na drukarce 3D materiałem PLA 
  • Łożyska użyte w 3 kołach
  • Silnik pololu 3000rpm - polecam jednak zamiast niego zastosować 1000rpm 
  • Sterownik do silnika szczotkowego 20A (jest idealny, nie grzeje się i nie spalił silnika tylko lekko go podgrzał 🙂)
  • 4 kanałowy odbiornik Kosztuje około 25zł ma naprawdę ładny zasięg i waży tylko 2gr! 
  • Serwo 9gr tutaj nie ma co wiele pisać zwykłe serwo sterowane PWM, 180st. 
  • Step down obniża napięcia z lipo 2s na 6v

To chyba tyle,  do tego potrzebujecie garść śrubek M3 oraz jedną M2 do zamocowania cięgna serwa z mechanizmem skrętu. Jakby komuś się bardzo nudziło to radzę dać silnik 1000rpm, w zupełności wystarczy i kamerę FPV - świetna zabawa xD Jeżeli interesuje Cie moja działalność w internecie zapraszam na mojego facebooka wydrukuje oraz koło naukowe politechniki opolskiej SPEKTRUM

IMG_20190309_013429.jpg IMG_20190309_013433.jpg

3.jpg 4.jpg

5.jpg 6.jpg

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Właśnie zaakceptowałem Twój opis, możesz go teraz zgłosić do akcji rabatowej umieszczając link w temacie zbiorczym. Dziękuję za przedstawienie ciekawego projektu, zachęcam do prezentowania kolejnych DIY oraz aktywności na naszym forum 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.