Skocz do zawartości

Sterownik silnika bezszczotkowego (BLDC)


mateuszlor

Pomocna odpowiedź

1. CPW to trzy hallotrony ułożone dookoła osi. Nie musisz ich używać, żeby wprawić silnik w ruch.

2. Nie możesz użyć trzech tranzystorach. Masz trójkątny układ uzwojeń i nie byłbyś w stanie przepuścić prądu przez wszystkie trzy uzwojenia, gdybyś któreś z wyprowadzeń zwarł do masy.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Gdyby zależało Ci na precyzyjnym ustawieniu prędkości obrotowej, to mógłbyś kontrolować ich stan i na jego podstawie wysyłać impulsy sterujące. No i podając impulsy w odpowiednich chwilach i o odpowiednim czasie trwania, dałoby się zwiększyć wydajność silnika (wyeliminować momenty hamujące).

Ja steruje silnikiem w dokładnie takim układzie, jak pokazany na pierwszej stronie PDFa. Mikrokontroler wysyła na wejścia tranzystorów odpowiedni ciąg impulsów. Wygląda to tak:

1: Otwarty tranzystor T1 i T6, czyli prąd przepływa od A do C

2: Otwarty tranzystor T1 i T2, czyli prąd przepływa od A do B

3: Otwarty tranzystor T3 i T2, czyli prąd przepływa od B do C

itd. Trzeba przełączać z odpowiednią częstością, inaczej wirnik będzie się trząsł, a nie obracał

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja wysyłam dokładnie tak, jak na wykresach ze strony 1. Jeśli chodzi o częstotliwość, to ciężko powiedzieć, ja wykorzystałem mikrokontroler - zaczynam od niewielkiej częstości przełączeń i stopniowo ją zwiększam. Ale żeby uzyskać naprawdę duże prędkości obrotowe, trzeba będzie najprawdopodobniej korzystać z CPW.

Link do komentarza
Share on other sites

a ma ktos moze poprostu caly schemat z podlonczeniem danego mikrokontrolera i program do mikrkontrolera i wrzucil by go tu lub wyslal na e-mail?

moj email to pirat12552@o2.pl

Coś jeszcze? Z chęcią zbudujemy za Ciebie układ, tylko napisz swoje oczekiwania. Jakich wymiarów ma być płytka, jaki kolor soldermaski, jaki mikrokontroler (proponuje jakiegoś arma) etc.

A i zapomniałbym, dorzucimy silnik od siebie, tylko napisz jaki dokładnie ma być.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Pozwalam się podłączyć do wątku (mam nadzieję, że dobrze trafiłem 🙂 ).

Szukam osoby która potrafiłaby zbudować interface ("kabelek") pozwalające na programowanie z poziomu PC (poprzez port USB) kontrolera silnika BLDC jak na zdjęciu poniżej.

Więcej informacji na PRW 🙂

Pozdrawiam

Tomasz

Link do komentarza
Share on other sites

Da się to sterowanie zrobić bez czujników i na zwykłych bipolarnych tranzystorach. 3 NPN i 3 PNP. Zajmowałem się tym przez chwile i to mi wyszło.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1738274.html

Jest płytka i program. Da się takim sposobem nawet niezłe prędkości uzyskać. Mi bez obciążenia doszedł do 80 rps. Ale przy większych prędkościach łatwo gubi kroki i się zatrzymuje przy lekkim dotyku.

Link do komentarza
Share on other sites

Każde odejście od synchronizmu w silniku BLDC skutkuje natychmiastowym spadkiem momentu obrotowego do bardzo małych wartości. Przy niskich prędkościach można sobie stosować sam stopień wyjściowy z przełączników tranzystorowych i prosty program który w odpowiednich kolejnościach poda impulsy sterujące, ale jeśli chce się uzyskać jakiś przyzwoity moment to musi być jednak jakiś czujnik położenia - hallotron, pomiar napięcia na uzwojeniach (przejście przez zero, wartość szczytową).

Link do komentarza
Share on other sites

A jaka jest roznica pomiedzy silnikiem szczotkowym a bezszczotkowym. Bo przyznam sie szczerze że juz nie 1 raz spotykam sie z w/w okresleniami i nie wiedzialem jaka jest roznica?

Chcialbym jeszcze wiedziec ktore są szybsze i wiecej uciagna?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.