Skocz do zawartości

Prędkość silnika od CD-Rom'u


Sosna

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czyli bez szczotkowy silnik trojfazowy jezeli sie nie mylę.Najleszy stosunek waga do mocy i wogółe duzy moment .Jak wiemy ma zastosowanie w modelarstwie szczególnie lotniczym.

Link do komentarza
Share on other sites

Prędkość tego silnika nie zależy wprost od napięcia, tylko od częstotliwości komutacji, która realizowana jest elektronicznie (oczywiście im wyższe napięcie tym wyższe obroty można uzyskać, ale nie tak jak w klasycznych silnikach DC). Maksymalna częstotliwość jest dość trudna do określenia i zależy w znacznej mierze od sterownika, ale te 20tys. można śmiało przekraczać, nawet dwukrotnie.

Bez dobrego sterownika nic z nim nie zrobisz, a zbudować dobry sterownik to sztuka.

Link do komentarza
Share on other sites

Silniki BLDC (Brushless DC Motor - bezszczotkowy silnik prądu stałego) i krokowe mają wiele wspólnego. Obydwa mają wirujące magnesy, nie mają szczotek doprowadzających prąd do wirnika, obydwa wymagają specjalnego sterownika podającego impulsy sterujące na elektromagnesy stojana. Różnica polega na tym, że silnik krokowy jak sama nazwa mówi wykonuje serię mikrokroków na obrót, natomiast silnik BLDC wiruje bez kroków (rolę mechanicznego komutatora pełni układ elektroniczny).

PS. Wszystko to co napisałem powyżej jest wynikiem 5 minut szperania i czytania w google. Wcześniej nie miałem zielonego pojęcia co to jest silnik BLDC. Można? Można.

Link do komentarza
Share on other sites

Wcześniej nie miałem zielonego pojęcia co to jest silnik BLDC. Można? Można.

W poprzednim poście nie pytałem o to, co to jest silnik BLDC, ale o to, jaki silnik jest w cdromie, bo pomiędzy postem Pawła i Daniela jest rozbieżność. Niby szczegół, a pozwala uniknąć wszelkich PS. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

W CD-Romach są 3 silniki - BLDC od kręcenia płytą, krokowy od przesuwania głowicy i zwykły DC do wysuwania tacki. Ciężko zgadnąć o który Ci chodzi.

Skąd to wiem? Rozłożyłem kilka(naście) nagrywarek DVD (kiedyś bawiłem się laserami, fajna zabawa była, jak się płoszyło gołębie siedzące na parapetach dwa bloki dalej 😃 ), w CD-romach pewnie są takie same silniki.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.