Skocz do zawartości

Elebot - robot dla początkujących.


Treker

Pomocna odpowiedź

atmega8 można na NE555, jakimś uC. Ogólnie to chodzi o generowanie określonej częstotliwości dla TSOP-a.

Co do czujnika linii to oczywiście się da na innym układzie, może być LM339, jakiś uC z ADC. Można też spróbować odczytywać piny cyfrowo w mikrokontrolerze 😉

Można wiedzieć dlaczego chcesz tak wszystko "obchodzić"? 🤣

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ooo do płytki do tsop znalazłem te bramki:) A co do płytki z czujnikiem lini to nie mam takich scalaków:(. Musze obchodzić bo nie mam takch sacalaków a robocik musi być gotów na ten czwartek:D Moze kolega przybliżyć to sterowanie adc i odczytywanie cyfrowo w procku. A jeżeli bym się zdecydował na komparator to wtedy nie musze już używać adc? Nie daje wtedy po 100nf do nózki 21 i 22? Wiszą w powietrzu?

Pozdrawiam:)

Link do komentarza
Share on other sites

A jeżeli bym się zdecydował na komparator to wtedy nie musze już używać adc?

Nie musisz, bo komparator daje na wyjściu cyfrowy sygnał. Możesz go więc podłączyć do dowolnego pinu I/O.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, mam dziwny problem z płytą główną na Attiny 2313. Opisałem go pare postów temu. Wymieniłem l293d , wgrałem od nowa program, sprawdziłem luty i wszystko niby jest OK, ale nadal l293d podaje sygnal na lewy silnik, i co ciekawe nawet po odwróceniu scalaka i tak sygnał pozostaje na lewym silniku, a na drugim jest 0V. Czym to może być spowodowane?

Czy to może być spowodowane np. za słabym zasilaczem?

Ijeszcze jedno może głupie pytanie , czy jeżeli podepne do płyty głównej tylko dwa serwa bez dodatkowych modułów to po podaniu zasilania powinny sie oba kręcić?

Z góry dzięki za pomoc :->

Link do komentarza
Share on other sites

Przeanalizuj spokojnie kod moze na wyjsciach od attiny masz 1 i 0 wiec sie kreci i silnik .

Sprawdz czy nie ma nigdzie zwarcia .

po odwróceniu scalaka

Co masz na myśli chyba nie wkładałeś go odwrotnie ? jeżeli tak to licz sie z tym ze mogłeś go spalić.

Co do zasilacza to przeciwnie jak by był za słaby to nawet serwo by ci się nie ruszyło.

Jeżeli podepeniesz do płyty głownej tylko dwa serwa bez dodatkowych modułów bedzie działo sie to co masz zapisane w kodzie .

Moja propozycja to tak:

wydrukuj sobie schemat, pinouts z attiny odpal bascoma i napisz krotki program testujacy same silniki np lewy do przodu > czeka 3s > prawy do przodu > czeka 3 s > wylącza.

Jeżeli nie wiesz jak sie za to zabrac spójrz na kurs bascom avr i juz po 30 minutach czytania bedziesz umial smiało napisać dobry program do całego robota

Tylko pamiętaj ważnym aspektem jest to byś miał wszystko przed oczami ww wydrukowane kartki a nie tak latał z datasheetu do eagla do jakis jpg.

Powodzenia i napisz jak poszło

edit:

Widzę że wojujesz z tym juz od dłuższego czasu jeżeli dalej będzie ten sam problem wrzuć foto i kod programu wtedy napewno pomoc bedzie owocna gdyż będzie można zobaczyc co go boli

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź 😃 zwarć na pewno nie ma bo sprawdzałem kilkakrotnie, a o odwrócenie scalaka chodziło mi, że odwróciłem l293d o 180 stopni, bo wyczytałem że jest symetryczny i nie ma dla niego różnicy w którą stronę jest odwrócony.

Zrobię tak jak mówisz i spróbuję napisać ten programik.

Jak zadzaiła to napisze 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Źle wyczytałeś VCC1 musi być w przedziale 4.5-7 V a VCC2 w przedziale VCC1-36V

Mogłeś uszkodzić scalka poprzez odwrotne włożenie jeżeli, na logike podałeś za duże napięcie

ps. symetryczny on może być jeżeli na VCC1 i VCC2 podajesz to samo napięcie standardowo jest to 5V

Link do komentarza
Share on other sites

Matejko94 zrobiłem tak jak mi poradziłeś. Napisałem najpierw program żeby odpalał lewy silnik, i silnik lewy działa, Potem zastąpiłem go programem który miał odpalić do tej pory niedziałający prawy silnik, i ku mojemu zaskoczeniu silnik zadziałał. Problem w tym że jak dodałem do siebie obie linijki kodu żeby kręciły się oba silniki naraz , to kręci się tylko silnik lewy a prawy sie nie rusza 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

$regfile = "attiny2313.dat"
$crystal = 800000

Config Portb = Output
Portb = &B00000000
Config Portd = Input
Portd = &B11111111

Declare Sub Silnik

Do



Sub Silnik:
Portb.7 = 1 : Portb.6 = 0 : Portb.3 = 1 : Portb.2 = 1 : Portb.5 = 0 : Portb.4 = 1

End Sub

Loop
End

Mniej więcej wymodziłem takie coś

Link do komentarza
Share on other sites

KCPR po pierwsze Suby wstawia się za pętlą główną, po drugie jak już wspomniał Bobby nadpisujesz porty, po trzecie to taki program najprawdopodobniej nie zadziała. Dodaj jakieś opóźnienia i zmianę stanów tych pinów albo to co masz w Silnik przerzuć przed pętlę.

PS. Subów się nie deklaruje

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.