Skocz do zawartości

Elebot - robot dla początkujących.


Treker

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Na podstawie programu ze strony pierwszej próbuję sklecić program na Atmega 8. Wszelkie sugestie mile widziane,gdyż programowanie to dla mnie coś nowego. Generalnie chodzi mi wyłącznie o synchronizację dwóch silników w celu ruchu prostoliniowego,z możliwością podglądu programu korygującego.

'synchronizacja dwóch silników DC

'****** ustawienia *****

$regfile = "M8def.DAT"
$crystal = 8000000
Config Lcd = 16 * 2
Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portc.3 , Db5 = Portc.2 , Db6 = Portc.1 , Db7 = Portb.0 , E = Portc.4 , Rs = Portc.5
'***** wizualizacja pracy układu *******
Cursor Off
Cls
Lcd "Silnik1  Silnik2"
'***** konfiguracja portów *****

Config Portc = &B00110000
Portc = &B00110000
Config Portd = Input
Portd=&B00000000
Config Portb = Output
Portb=&B11000000
'***** zmnienne ******
Dim Enkoder1 As Word , Enkoder2 As Word
Dim Zmienna As Byte
Declare Sub Procedura

'konfiguracja PWM oraz przerwań INT0,INT1
Config Timer1 = Pwm , Prescale = 64 , Pwm = 8 , Compare A Pwm = Clear Down , Compare B Pwm = Clear Down
Config Int0 = Falling                                       'nie jestem pewien tych ustawień
Config Int1 = Falling
On Int0 Przerwanie_int0
On Int1 Przerwanie_int1
Enable Int0
Enable Int1
Enable Interrupts

'***** wartości początkowe ******
Pwm1a = 150
Pwm1b = 150
Zmienna = 0

'***** petla glowna ******
Do
If Enkoder1 > 50 And Enkoder2 > 50 Then                     'porównanie po 50 impulsach z enkoderów
Call Procedura
Enkoder1 = 0
Enkoder2 = 0
Zmienna = 0
End If
Loop

'***** procedura porównania i korekty ******
Sub Procedura
If Enkoder1 > Enkoder2 Then
Decr Pwm1a
Locate 2 , 7
Lcd ">>>"
End If
If Pwm1a = 199 Then Pwm1a = 200                             'wartości pwm do ustalenia
If Enkoder2 > Enkoder1 Then
Decr Pwm1b

Locate 2 , 7
Lcd "<<<"
End If
If Pwm1b = 199 Then Pwm1b = 200
If Enkoder1 = Enkoder2 Then
Incr Pwm1a
If Pwm1a = 255 Then Pwm1a = 254
Incr Pwm1b
If Pwm1b = 255 Then Pwm1b = 254
Locate 2 , 7
Lcd "=="
End If
End Sub

'***** obsluga przerwan *****
Przerwanie_int0:
Incr Enkoder1
Return

Przerwanie_int1:
Incr Enkoder2
Return
Link do komentarza
Share on other sites

sorki ze stwarzam kolejny banalny problem lecz nie wszystko rozumiem, nie wiem jak wszystko złozyc calosc mam czujnik odbicia, plytke glowna , mostek i serva i nie wiem co do czego dokladnie podlaczyc a nie chce zepsuc wiec mam kilka pytan:

I jeszcze ktore porty do podlaczenia serv i czunika to na 3 porty ?

Link do komentarza
Share on other sites

Chodziło mi o to że mam płyte glowna (almega8) czujnik lini ,serva(przerobione) i mostek tylko nie wiem jak je polaczyc ktore piny do ktorych probowalem cos z programu odczytac ale nie zabardzo mi to wyszlo wiec Poprosilem was o pomoc nie chce zebyscie mi wszystko powiedzieli co gdzie jak tylko jak to sie odczytuje bo samemu nie moge pojąc tego.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam kolegów mam następujące pytanie czy mogę użyć elementu TSOP31236 zamiast jak w projekcie 1738? U mnie w mieście nie posiadają takiego, nie wiem czy specjalnie przez internet zamawiać. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Tyle, że TSOP31236 jest na 36kHz natomiast na pierwszej stronie artykułu są wzmianki o 38kHz. Nadal myślicie że mogę go użyć? Mam jeszcze takie błahe pytanie do czego służy potencjometr w układzie odbicia. jest on przy generatorze częstotliwości i nie potrafię dociec do czego on służy?

Link do komentarza
Share on other sites

Pardon, jestem okrutnie zmęczony po ostatnim wyjeździe. Powinieneś użyć odbiornika na 38kHz, bo tam są chyba tak dobrane elementy żeby emitowało falę 38kHz. 36kHz powinno działać, ale może spaść zasięg. Potencjometr służy zapewne do regulacji fali. W sumie to ostatnio się bawiłem z czujnikami analog, skoro w mieście mają 36kHz to proponowałbym go kupić, powinno działać i nie będziesz musiał zamawiać, a jeśliby z jakiegoś powodu nie działło to odbiornik na 36kHz zawsze się przyda.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam ponownie zlutowałem czujnik z elementem TSOP31236, wgrałem program na attiny2313 w celu sprawdzenia i kalibracji urządzenia i brak efektu. Czy jeśli błędnie podłączyłem zasilanie spaleniu mógł ulec TSOP? Poprzez aparat foto widzę że diody IR się świecą, gdy odłączę Port.b1 bądź Portb.0 , albo jedna albo druga dioda ir graśnie. Na potencjometrze mam ustaloną max wartość 10k. Gdy nie mam podlączonych portb.1 i b.0 to na wyjściu względem GDN mam 0V przy podłączonym jednym porcie 1.5V a dwóch portach 3V. Co może być nie tak? Na co zwrócić uwagę przy kalibracji? Jak bardzo ważne są opóźnienia między zmianami torów nadawczych z Attiny? Pozdrawiam.

Config Portb = Output
Config Portd = Input
Dim Czas As Byte
Declare Sub Ddelay
Do
Czas = 30
Portb.1 = 1
Waitms 1
Portb.1 = 0
Portb.0 = 1
Waitms 1
Portb.0 = 0
Loop
Sub Ddelay:
Waitms Czas
End Sub

End
Link do komentarza
Share on other sites

A ja mam pytanie odnośnie programowania. Jeśli mamy do ATtiny2313 podłączony kwarc to musimy chyba ustawić fusebity. pytanie więc brzmi: jak? Używam programu wgrywającego avr dude z nakładką AVR burn o mat.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.