Skocz do zawartości

Zdalne sterowanie - podczerwień


kemustek

Pomocna odpowiedź

Witam, wiem że post nie do końca dotyczy robotyki, ale widziałem takie rozwiązanie w niektórych robotach użytkowników forum.

W wyszukiwarce nic nie znalazłem, a google też za dużo mi nie powiedziało.

Otóż zastanawiam się jak zrobić zdalne sterowanie silnikami na podczerwień, najlepiej na piloty RC5.

W google znalazłem tylko moduły i opisy jak zrobić bezprzewodowe włączanie i wyłączanie urządzenia, ale nie znalazłem nic o sterowaniu.

Jest to pojazd gąsienicowy którego napędzają 4 silniki, po 2 na jedną gąsienicę, przy jeździe prosto oczywiście uruchamiają się wszystkie, tak samo w tył, a przy skręcie przeciwne (jak w prawo do lewa gąsienica i na odwrót).

Ma ktoś może jakiś pomysł jak to rozwiązać zdalnie?

Pozdrawiam i dziękuję za wszelką pomoc i sugestie.

Link do komentarza
Share on other sites

Można to dosyć prosto zrobić na mikroprocesorach Atmel AVR i odbiorniku TSOP1736 w BASCOMIE (funkcja getrc5). Odczytuje się adres i komendę dla każdego z przycisków, sprawdza który przycisk został naciśnięty i na taj podstawie, korzystając na przykład z warunku If...Then robi się skok do podprogramu, w którym sterujesz odpowiednio silnikami przez mostek z mikroprocesora.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja mogę dorzucić propozycje nieco droższą i na większe odległości (do 10-15m), jest nią Bluetooth.

Tu musisz się wykazać dobrą znajomością programowania. Ja Ci proponuje zabawę z mikrokontrolerem np atmega8 (zamienniki atmega 48,88,168) i gotowym modułem Bluetooth BTM-222.

W ten sposób można tym pojazdem sterować na większe odległości nawet przez przeszkody czego ci nie daje pilot RC5 i sterowanie laptopem lub nawet komórką która ma Bluetooth.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za podpowiedzi.

profesorek, z programowaniem może być mały problem bo obawiam się iż nie znam bascoma w takim stopniu. No i sam moduł też kosztuje ok 100zł.

Na początek wolałbym jednak tą irde, ale może w przyszłości gdy ten projekt wypali spróbuje z bt.

KD93, dzięki za pomoc. Właśnie się zastanawiałem na tym odbiornikiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja mogę dorzucić propozycje nieco droższą i na większe odległości (do 10-15m), jest nią Bluetooth.

Profesorek dostaniesz bana na pisanie postów zobaczysz, podczerwienią można bez problemu uzyskać dużo większy zasięg niż 10-15m. Wystarczy zrobić własny pilot RC5, ale z tego co się orientuje to bez problemu zwykłym pilotem da się osiągnąć 10-15m.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.