Skocz do zawartości

Uszkodzone Raspberry Pi 3 B+


Patrycjusz

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich Uczestników Forum!

Niedawno zakupiłem w Botlandzie zestaw z  Raspberry pi 3 b+, działałem na nim od lutego, stawiałem stronkę w Django na pracę inżynierską, wszystko świetnie działało do wczorajszego wieczoru, po zakupie czujnika DHT11 i podłączeniu do niego zasialania z pinu 1 3v3, po krótkim okresie działanie dioda od czujnika przestała świecić, zerwało się połączenie w VNC z moim raspberry pi, usłyszałem jakby brzęczenie w czarnym zasilaczu, na początku myślałem, że to problem z siecią, ale po kolei zacząłem sprawdzać, wszystkie opcje, zbudowałem prosty obwód z diodą, brak reakcji, próbowałem połaczyć się przez konwerter UART oraz putty, także brak reakcji oraz przez kabel HDMI do monitora, także bez skutku. Z tego co udało mi się wczoraj ustalić:

  • zmierzyłem multimetrem napięcie na pinach gdzie powinno być zasialanie 3V pokazuje 0V
  • zmierzyłem także napięcie na pinach gdzie mamy zasialnie 5V i wszystko było ok

Podsumowując czy mogę odzyskać pliki i w jaki sposób tego dokonać oraz co dalej mogę zrobić, aby naprawić malinkę, bo dotychczas byłem w niej zakochany 😞

Link do komentarza
Share on other sites

@Patrycjusz, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.
6 minut temu, Patrycjusz napisał:

Podsumowując czy mogę odzyskać pliki i w jaki sposób tego dokonać oraz co dalej mogę zrobić, aby naprawić malinkę, bo dotychczas byłem w niej zakochany 😞

Bardzo podejrzane jest 0V na 3.3V. Jest taka możliwość, że coś przypadkiem spowodowało zwarcie? Może przenosiłeś układ albo ruszałeś połączeniami itd.? Plików właściwie nie musisz odzyskiwać, bo "już je masz". Jak przełożysz kartę microSD do innego RPi to pewnie wszystko ruszy. Dla bezpieczeństwa możesz też wykonać kopię całej karty. Tutaj przykładowy sposób » Kopia zapasowa Raspberry Pi – jak skopiować kartę microSD?

Link do komentarza
Share on other sites

37 minut temu, Treker napisał:

Bardzo podejrzane jest 0V na 3.3V. Jest taka możliwość, że coś przypadkiem spowodowało zwarcie? Może przenosiłeś układ albo ruszałeś połączeniami itd.? 

Dziękuję za szybką odpowiedź, też mnie to bardzo zmartwiło podłaczyłem zgodnie ze schematem na tej stronce https://malinowo.secu.com.pl/raspberry-pi-czujnik-temperatury-i-wilgotnosci-dht11/, połaczenia wykonałem na breadboardzie, czujnik działała ok. 30 s, nagle przestał działać oraz nastąpił kolejny ciąg zdarzeń , który opisałem powyżej,  czy  instnieje jakaś inna opcja odzyskania plików bez użycia malinki, próbowałem z tym programem DiskInternals Linux Reader oraz z monotwaniem systemu tej karty do Ubuntu.

Znalazłem taką notatkę:

If you have a PI3B+, that, after some days or weeks of working, suddenly has stopped booting, then please check if there is still 3V3 on the system. There have been some reports of the 3V3 supply suddenly stopping working, often after shorting the 3V3 to GND, but in a few cases also spontaneously. The issue is under investigation. To check for the absence of 3V3 measure on the 3V3 GPIO pin, (pin 1, see https://www.raspberrypi.org/documentati ... /README.md, the left most pin on the bottom row, indicated with an orange dot) with the red lead of your meter and with the minus lead touching the metal shield of either the USB ports, the Ethernet port, or even the HDMI port, as all of these are connected to GND. Set you meter to DC Volt. Make sure the probe you are measuring with does not slip, and simultaneously touches any of the other GPIO pins, as that might instantly destroy your PI, especially shorting the 3V3 pin to the 5V pin will prove to be fatal. If the 3V3 supply has disappeared, then return the PI to the reseller.

Link do komentarza
Share on other sites

do ubuntu po prostu wkładasz kartę (w slot w laptopie albo w czytnik za dwa złote) i montujesz jak normalnego pendrive.

do windowsa zainstaluj drivery paragon.

co w ubuntu widzisz w dmesg po włożeniu karty? co masz w /proc/partitions?

Edytowano przez ethanak
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

WItam.

Brak napięcia 3.3V na MXL7704-R3 jest wynikiem zwarcia pinu 3.3V do pinu 5V. Lub pinu 3.3V do GND , co skutkuje uszkodzeniem kontrolera MXL 7704-R3 . Jedyną formą naprawy

jest wymiana  MXL 7704-R3 na nowy. Ważne jet końcowe oznaczenie  " -R3 " bowiem świadczy to o zaprogramowaniu chipa pod RP3 . Zwykły MXL7704 nie uruchomi się ponieważ nie zareaguje na dane wysyłane przez magistrale od układów. Przeważnie po wymianie RP3 działa jak nowy.

Pozdrawiam.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.